Lasīšanas laiks: 3 min
„Nav taču jābūt kādai īpašai dienai, lai sakoptu apkārtni, kurā uzturamies, un nav arī svarīgi, vai šī uzturēšanās vieta ir studiju dzīvesvieta Valmiera, vai deklarētā dzīvesvieta. Svarīgi ir par savas apkārtnes sakopšanu atcerēties arī ikdienas lielajā steigā,” tā par apkārtnes sakopšanu savās domās dalās kāda Vidzemes augstskolas studente.
Ir skaidrs, ka Valmiera ir studentu pilsēta, kurā jauniešu netrūkst, bet cik sakopta, pēc jauniešu domām, tā ir? Kāda ir studentu attieksme un domas par ikgadējo Latvijas Lielo talku? Ņemot vērā to, ka 2013. gadā Vidzemes Augstskola ieguva Eko Augstskolas titulu, par apkārtnes sakopšanas darbībām Lielās talkas ietvaros, kā arī viņu pašu aktīvu iesaisti apkārtnes sakopšanā un vides tīrības uzturēšanā tika aptaujāti vairāki Vidzemes Augstskolas studenti no dažādām vecuma grupām un dažādiem kursiem.
Uz jautājumu par to, vai Valmiera, pēc studentu domām, ir pietiekoši sakopta pilsēta? Aptaujātie visi vienprātīgi sniedza pozitīvas atbildes, apgalvojot, ka par tīrību savā studiju pilsētā sūdzēties nevar, dažviet pat tika salīdzinātas citas pilsētas ar mērķi paskaidrot, cik Valmiera ir tīra un sakopta. Citējot kāda studenta teikto:
„Pa šo pusotru studijās pavadīto laiku nav sanācis redzēt ielas, kas piesārņotas ar sadzīves atkritumiem, parkos arī nav redzama „miskaste”, ko citviet parkos bieži sanāk redzēt pēc nevīžīgu cilvēku apmeklējuma. Ir prieks lūkoties tīrībā un priecāties par to, ka ir iespēja šeit būt un baudīt”.
Arī citi aptaujātie jaunieši izsakās pozitīvi par pilsētvides tīrību. Kāds students vēl piebilst:
„Nevar jau būt ideāla kārtība, ja viss atkarīgs no sētniekiem vien. Ja paši saaudzējam apkārtni arī, tad to pašu autobusa saburzīto čeku negribēsies aizmest prom, bet aiznest līdz tuvākajai atkritumu tvertnei. Runājot pat atkritumu tvertnēm Valmierā, uzskatu, ka tās uz ielām ir izvietotas pietiekami daudz un bieži, lai neatstātu neko aiz sevis uz ielas, bet aiznestu līdz tuvākai atkritumu tvertnei. Manuprāt, tās arī regulāri tiek arī iztukšotas.”
Turpinot sarunas, kas saistītas Lielo talku un studentu iesaisti tajā, nav nevienas atbildes par to, ka kādam nebūtu pieredzes ar apkārtnes uzkopšanu. Divi no aptaujātajiem studentiem ir piedalījušies Lielajā talkā, atklājot, ka, tā ir bijusi ne tikai produktīvi un noderīgi pavadīta diena, bet viņi jutuši fantastisku kopības un spēka sajūtu. Kāda studente izsaka savu viedokli un pieredzi ar Lielo talku:
„Personīgi kopā ar ģimeni esmu piedalījusies sava pagasta sakopšanā, kas tiek organizēta Lielās talkas ietvaros. Lielākoties paliekam savā pagalmā un tur veicam uzkopšanas darbus. Un nav jau svarīgi, kur Tu atrodies, veicot vides sakopšanu, svarīgi ir apjaust, ka nav jāgaida oficiāla talkas diena, lai veiktu uzkopšanu vidē, kurā uzturies. Lielās talkas diena manā ģimenē netiek uzskatīta par īpašo dienu, jo vienmēr kopjam un uzturam kārtībā vidi, negaidot īpašu dienu.”
Studenti lielākoties uzskata, ka, viņuprāt, Lielā talka ir atgādinājums kaut kam, kas jādara daudz biežāk nekā vienu reizi gadā, taču neskatoties uz to, ik gadu Lielās talkas dienā dodas veikt uzkopšanas darbus.
Jauniešos pozitīvas emocijas izraisīja tas, ka šī gada Latvijas Lielajā talkā 27. aprīlī tiks ne tikai vākti atkritumi, bet arī šķiroti, ar mērķi veicināt izpratni par plastmasas piesārņojumu un tās kaitīgo ietekmi uz vidi.
Kopumā var secināt, ka Vidzemes Augstskolas studentu attieksme uz vides sakopšanu ir pozitīva un šī tēma tiem nebūt nav sveša. Valmiera jauniešu vidū tiek atzīta par skaistu un sakoptu pilsētu, kurā ikreiz pēc māju apciemojuma prieks atgriezties.
„Šeit, Valmierā, ir ne tikai skaisti, bet arī forši. Prieks baudīt pavadītās dienas šajā pilsētā, kā arī parādīt to draugiem un ģimenes locekļiem,” teic kāda Vidzemes augstskolas studente.