Lasīšanas laiks: 2 min
Šogad aprit 70 gadi kopš 1949. gada 25. martā no Latvijas uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem tika izsūtīti vairāk nekā 42 125 cilvēki. No Valmieras apriņķa 1949. gadā tika deportēti 2033 iedzīvotāji. Pieminot traģiskos notikumus, 25. martā Valmierā norisināsies vairāki komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīti pasākumi, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras Kultūras centra sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Tarbuna.
Plkst. 16.00 pie Valmieras dzelzceļa stacijas notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīts atceres brīdis. Klātesošos uzrunās Valmieras politiski represēto biedrības ilggadējā priekšsēdētāja Daina Krēpause, Vidzemes Augstskolas rektors un vēsturnieks Gatis Krūmiņš, Valmieras pilsētas pašvaldības, Zemessardzes 22.kājnieku bataljona un sabiedrisko organizāciju pārstāvji. Pasākumā skanēs patriotiskas dziesmas, ko izpildīs Valmieras Kultūras centra senioru vīru koris “Baltie bērzi” (diriģente Inga Zirne) un Aleksandrs Aleksis Tuņķelis.
Plkst.15.30 no stāvlaukuma pie Sv.Sīmaņa baznīcas uz Valmieras dzelzceļa staciju kursēs bezmaksas autobuss. Pēc piemiņas brīža autobuss pasākuma dalībniekus vedīs atpakaļ uz pilsētas centru.
Plkst.17.30 Valmieras Kultūras centrā ikviens aicināts uz dokumentālo filmu “Lidija” un tikšanos ar filmas varoni Lidiju Doroņinu-Lasmani. Cilvēka seja, viņa acis glabā pieredzi labāk nekā jebkurš dokuments vai atmiņu pieraksts. Īpaši, ja šis cilvēks ir tik daudz piedzīvojis kā Lidija Doroņina-Lasmane. Viņa sevi par disidenti nemaz neatzīst. Savus trīs cietuma un lēģeru termiņus – kopumā 14 nebrīves gadus – viņa nav saņēmusi kā sodu par pagrīdes cīņām, bet gan par to, ka atļāvusies saglabāt savus principus un pārliecību. Filma nav tikai veltījums unikālai personībai Latvijas vēsturē, tā parāda visas Latvijas tautas ceļu caur Lidijas mūžu. Režisors un scenārija līdzautors Andrejs Verhoustinskis izvēlējies neparastu un ļoti emocionālu pieeju savas filmas varones portretēšanai – vissmagākajos pārbaudījumos rūdītais, gandrīz gadsimtu ilgais mūžs skatītājam atklājas vienā 35 minūšu tuvplānā. Pasākuma apmeklējums bez ieejas maksas.
No 25. – 28. martam Valmieras Kultūras centrā varēs aplūkot Valmieras muzeja veidotu ceļojošo izstādi “Mēs bijām, esam, paliksim” par 1949. gada deportācijām.