Lasīšanas laiks: 4 min
2019.gadā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigāde (VUGD VRB) paplašinās to objektu klāstu, kuros šogad tiks veiktas papildu ugunsdrošības pārbaudes, tajās iekļaujot objektu grupas, kur pēdējos gados atkārtojušies ugunsgrēki, kokapstrādes uzņēmumus, kā arī daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpas, portālu “Valmieras Ziņas” informēja VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Vidzemē Sandra Vējiņa.
VUGD jau šobrīd regulāri veic ugunsdrošības pārbaudes noteiktās objektu grupās atbilstoši to bīstamībai un nozīmei. Piemēram, paaugstinātas bīstamības objektos, izglītības iestādēs, ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs un viesnīcās, kurās var nakšņot vairāk nekā 50 cilvēki, pārbaudes tiek veiktas ne retāk kā reizi divos gados. Publiskās ēkās, kurās vienlaikus var uzturēties vairāk nekā 200 cilvēku, pārbaudes tiek veiktas ne retāk kā trijos gados. Papildus tiek reaģēts arī uz iesniegumiem vai citā veidā saņemto informāciju par iespējamiem ugunsdrošību prasību pārkāpumiem un tiek veiktas neplānotas pārbaudes.
Andrejs Rjabkovs, VUGD VRB brigādes komandiera vietnieks skaidro:
“Vidzemē jau daudzus gadus veicam analīzi un vadoties no tur redzamajiem faktiem un tendencēm arī plānojam savu darbu. Publiskajā telpā vairāk izskan informācija par mūsu neplānotajām pārbaudēm, piemēram, kad pārbaudījām izlaušanās spēļu telpu drošumu, taču mūsu amatpersonas ugunsdrošības pārbaudes veic katru dienu. Un arī šeit mēs gribam uzsvērt, ka mēs strādājam, lai šo vidi mums visiem apkārt padarītu drošāku. Mūsu mērķis noteikti nav sodīt, bet izskaidrot, lai objektu un ēku īpašnieki izprastu, kādēļ ugunsdrošības noteikumos ir iekļautas noteiktas prasības un tās arī ieviestu.”
Lai uzlabotu un pilnveidotu situāciju ugunsdrošības jomā un pamatojoties uz risku izvērtējumu, tostarp arī analizējot ugunsgrēku izcelšanās iemeslus, VUGD VRB katru gadu nosaka papildus pārbaudāmo objektu grupas, kurās tiek veiktas ugunsdrošības pārbaudes. Šogad Alūksnes pusē papildus tiks pārbaudīti lauksaimniecības objekti, Cēsīs ražošanas objekti, kuri nav saistīti ar kokapstrādi, savukārt Gulbenē tirdzniecības un pakalpojumu objekti, kuros var atrasties vairāk par 100 cilvēkiem, kā arī autoservisi. Madonas pusē amatpersonu uzmanības lokā būs arī sociālās un veselības aprūpes iestādes, Valkā un Limbažos – kultūras un mākslas iestādes, savukārt Valmierā un tās apkārtnē – hosteļi, viesnīcas, atpūtas bāzes un kempingi, kuros nakšņo cilvēki un var atrasties vairāk par 50 cilvēkiem.
Valmierā pārbaudes tiks veiktas arī tirdzniecības objektos, kuros var atrasties vairāk par 100 cilvēkiem.
Ņemot vērā to, ka 2018.gadā Latvijā pieaudzis ugunsgrēku skaits būvobjektos, būvniecības laikā ugunsdrošības pārbaudes tiks veiktas arī publiskās ēkās, kurās vienlaikus var atrasties vairāk par 25 cilvēkiem. Līdz šim būvniecības laikā ugunsdrošības pārbaudes tika veiktas tikai trešās grupas būvēs, kas ir, piemēram, ēkas, ar vairāk nekā pieciem virszemes stāviem, publiskās ēkas, kurās paredzēts vienlaikus uzturēties vairāk nekā 100 cilvēkiem, ražošanas ēkās, kuru kopējā platība ir lielāka par 1000m2 u.c. būvēs.
Plānotās ugunsdrošības pārbaudes notiks visa gada garumā.
Pirms pārbaudes veikšanas VUGD VRB amatpersonas sazināsies ar pārbaudāmā objekta pārstāvi, lai vienotos par pārbaudes laiku. Ierodoties uz pārbaudi, amatpersonai ir jānosauc savs uzvārds, amats un jāuzrāda dienesta apliecība. Savukārt, pēc pārbaudes noslēguma amatpersona informēs par ugunsdrošību objektā atbildīgo personu par ugunsdrošības pārbaudes rezultātiem. Ja tiks konstatēti ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas nerada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad VUGD VRB amatpersona sastādīs pārbaudes aktu, kurā tiks norādīti konstatētie pārkāpumi un termiņi to novēršanai. Savukārt, ja pārbaudē tiks konstatēti nopietni ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas rada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad amatpersona var arī pieņemt lēmumu par objekta darbības apturēšanu un uzsākt administratīvo lietvedību.
Pārbaudāmo objektu un būvobjektu klāsts paplašināts, lai uzlabotu un pilnveidotu ugunsdrošības situāciju valstī, kā arī pamatojoties uz risku izvērtējumu, tostarp analizējot ugunsgrēku izcelšanās iemeslus. Šāds risinājums paredzēts arī šī gada 8.janvārī Ministru kabineta apstiprinātajā konceptuālajā ziņojumā “Par valsts politiku ugunsdrošības jomā”, kura mērķis ir uzlabot situāciju ugunsdrošības jomā Latvijā.
2018.gadā visā Latvijā papildus ugunsdrošības pārbaudes tika veiktas muzejos, baznīcās, muižās un pilīs, kur tika plānota Latvijas Simtgadei veltīto pasākumu norise. Vidzemē ugunsdrošības pārbaudes tika veiktas 40 baznīcās, 30 muzejos un 21 muižā un pilī.