Lasīšanas laiks: 3 min
Rubenes evaņģēliski luteriskā baznīca turpina Specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus ” Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” īstenošanu, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Kocēnu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Upīte.
Kā vēstīts iepriekš, projekta aktivitāšu rezultātā tiks nodrošināta ne vien deviņu valsts nozīmes kultūras mantojuma objektu saglabāšana, bet arī to atjaunošana un pieejamības nodrošināšana sabiedrībai, radot jaunus, mūsdienīgus pakalpojumus un sekmējot vietas potenciāla pilnvērtīgu izmantošanu septiņu pašvaldību administratīvajās teritorijās.
Projekta vadošais partneris ir Siguldas novada dome, partneri Rubenes evaņģēliski luteriskā draudze, Cēsu, Amatas, Valkas, Pārgaujas novadu pašvaldības, Valmieras pilsētas pašvaldība, Cēsu Svētā Jāņa Evaņģēliski luteriskā draudze un Valmieras Svētā Sīmaņa Evaņģēliski luteriskā draudze.
Projekta kopējās izmaksas visiem partneriem kopā plānotas 9 385 265,75 eiro apmērā, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 5 634 000 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums ir 262 437,47 eiro. Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums Rubenes evaņģēliski luteriskās draudzes aktivitātēm ir 237 677,00 eiro, tajā skaitā Kocēnu novada domes priekšfinansējums Snieguma rezerves nodrošināšanai 14 498,30 eiro, Rubenes evaņģēliski luteriskās draudzes līdzfinansējums 41 943,00 eiro.
Rubenes evaņģēliski luteriskai baznīcai projekta aktivitāšu rezultātā jānodrošina interaktīvas ekspozīcijas “Pa Hronikas pēdām” izveidošana, kas vēstīs par būtiskiem kultūrvēstures notikumiem ne tikai lokālā vai Latvijas mēroga, bet plašākā reģiona kontekstā. Rubene pašlaik manifestējas kā vienīgā un centrālā priestera Indriķa/Henriha darbības un tā Hronikas atspoguļotāja. Indriķa Livonijas hronika ir pirmais pilnīgākais rakstītās vēstures avots, kas stāsta par notikumiem Baltijā 12. gs. beigās un 13. gs. pirmajos gadu desmitos. Lai gan Hronikā tēlotie notikumi neaptver pat nepilnu pusgadsimtu, politiskās, ekonomiskas un kultūras dzīves jautājumus Latvijas un Igaunijas vēsturi tā atspoguļo tik spilgti kā neviena cita šī laika hronika vai dokuments.
Projekta ietvaros ir noslēdzies tehniskā projekta izstrādes posms. Tehnisko projektu izstrādāja arhitekts Mikus Lejnieks (SIA “Lejnieku projektēšanas birojs”). Projekta risinājumi nodrošina ēkas funkcionalitātes saglabāšanu, vienlaikus paredzot iespēju diennakts pieejamībai un kultūrvēsturiskās ekspozīcijas izvietošanai. Jaunizveidotās funkcijas neradīs ietekmi uz ēkas pamatfunkcijas veikšanu.
Tehniskais projekts risina baznīcas diennakts pieejamības nodrošināšanu, ēkas ārējās fasādes atjaunošanu, baznīcas torņa pieejamību un tā kāpņu restaurāciju, vēsturisko solu, durvju un logu restaurāciju. Tehniskajā projektā iekļauta torņa jumta seguma nomaiņa, zibensaizsardzības sistēmas atjaunošana, automašīnu stāvlaukuma izbūvi 550 m2 platībā.
2018.gada nogalē noslēgts līgums ar SIA “DdStudio” par ekspozīcijas “Pa Hronikas pēdām” vēsturisko liecību 3D modulācijas ekspozīcijas objektu izveidošanu un instalācijas uzstādīšanu.
Pie vēsturisko materiālu izpētes, apkopošanas un ekspozīcijas satura izstrādes kopš 2018. gada maija strādā vēstures eksperts Gundars Plešs.
Projekta īstenošanas termiņš ir 2019. gada nogale.