Lasīšanas laiks: 3 min
Nekur nav tik labi kā savās mājas! Tā ir vieta, kur jūs varat relaksēties un gūt jaunus spēkus. Lai gan mūsdienās liela daļa sabiedrības dzīvo īres dzīvokļos, pavisam noteikti jūsu prātā ir pazibējusi doma par to, kā būtu, ja man būtu pašam savs dzīvoklis vai māja.
Mājokļa iegāde ir vienas no iespējami lielākajām izmaksām, kādas dzīves laikā mums var nākties segt. Lielākajai daļai sabiedrības šādu izdevumu segšanai var būt nepieciešami papildu finanšu līdzekļi, šeit runa ir par mājokļa kredītu, kas palīdz iegadāties nekustamo īpašumu.
Ja esat nolēmis iegadāties nekustamo īpašumu, pirms aizdevuma pieteikuma iesniegšanas būtu jāapsver vairāki būtiski faktori. Financer.com ir šeit, lai palīdzētu un dalītos ar padomiem, par to, kas ir jāzina pirms mājokļa iegādes.
1. Pirms aizņemšanās salīdziniet dažādus aizdevuma piedāvājumus
Kaut arī bankas hipotekārais kredīts var šķist visvienkāršākais veids, kā saņemt mājokļa kredītu, bieži vien izmaksas un procentu likmes var būt atšķirīgas, un nereti nebanku aizdevējs var piedāvāt labāku piedāvājumu nekā banka.
Aizdevumu tirgū ir daudz dažādu piedāvājumu gan ar labiem un ne tik labiem aizdevuma nosacījumiem. Lai gan banku aizdevumi parasti piedāvā zemāko procentu, tas ne vienmēr nozīmē, ka tas var būt labākais risinājums jums.
Tādēļ, lai noskaidrotu, kurš ir labākais piedāvājums, jums ir jāsalīdzina dažādi hipotekārie kredīti un to procentu likmes, kā arī līguma nosacījumi, jo tie mēdz būt atšķirīgi.
2. Dzīvesveidam ir nozīme
Pieteikšanās hipotekārajam kredītam ir nopietns solis, kas rada ilgtermiņa finansiālas saistības. Tāpēc būtu vērts apdomāt par to, kā jūs dzīvojat tagad un kur jūs tērējat savu naudu. Vai jūs apmeklējat kino katru mēnesi? Vai ēdat bieži ārpus mājas?
Nekustamais īpašums nav kā kurpju pāris, kuru jūs varat nopirku un nākamajā dienā atdot atpakaļ. Ja esat pieņēmis lēmumu iegādāties īpašumu, jums vajadzētu apdomāt, vai jūsu esošais dzīvesveids nav jāmaina. Citādāk ātri vien jūs varat iedzīvoties nevēlamos parādos.
3. Cik stabili ir jūsu ienākumi
Lai gan neviens no mums nevēlas domāt negatīvi, šādu lēmumu pieņemšanā ir jāapsver visi iespējamie scenāriji. Kā jūs, piemēram, segtu aizdevuma izmaksas, ja zaudētu darbu?
Pirmkārt, nokārtojiet apdrošināšanu, otrkārt, sāciet taupīt. Ja regulāri plānosiet savus tēriņus, tas palīdzēs jums nezaudēt stabilitāti arī neparedzētu izdevumu gadījumā vai situācijā, kad esat zaudējis savu galveno ienākumu avotu.
4. Depozīts jeb pirmā iemaksa
Kā zināms, lai iegādātos mājokli, parasti ir jāsedz pašfinansējuma izmaksas, kas veido 10% – 30% no nekustamā īpašumā kopējās vērtības.
Šādu summu var nebūt viegli sakrāt, šādā gadījumā jūs, iespējams, varat pretendēt uz valsts garantiju, kas paredz valsts galvojumu kredīta pirmajai iemaksai mājokļa iegādei vai būvniecībai no 10% līdz 20%.
5. Kādi ir līguma nosacījumi
Juridiskie dokumenti, piemēram, aizdevuma līgumi, var būt ļoti garlaicīgi un sarežģīti, taču viena no lielākajām kļūdām, ko jūs varat pieļaut, ir līguma parakstīšana, to rūpīgi neizlasot.
Vai esat rūpīgi iepazinies ar jūsu tiesībām un arī saviem pienākumiem? Vai ir iespējams aizdevumu atmaksāt ātrāk? Vai zināt, cik daudz jums izmaksās zemes grāmata? Vai aizdevumam tiek piemērotas papildu izmaksas? Nekautrējieties lūgt padomu, ja neesat pārliecināts par kādu no līguma punktiem, iespējams, apsveriet domu konsultēties ar finanšu speciālistu.
Salīdziniet dažādu mājokļa kredītu piedāvājumus, pārskatiet savas finanses pirms pieņemat lēmumu par īpašuma iegādi. Mājokļa iegāde – tas ir viens no nopietnākajiem finanšu lēmumiem, kādu jums var nākties pieņemt. Esiet apdomīgi!