Lasīšanas laiks: 3 min
Konkursā “Drošākais uzņēmuma autoparks 2018” Zelta kategorijas apbalvojumu ieguvuši deviņi uzņēmumi, aģentūru LETA informēja apdrošināšanas sabiedrības “BALTA” pārstāve Līna Lisnere.
Apdrošināšanas sabiedrības “BALTA” un Satiksmes ministrijas (SM) rīkotā konkursa apbalvošanas ceremonijā deviņi uzņēmumi atzīti par Zelta kategorijas laureātiem, bet pavisam apbalvoti 33 uzņēmumu autoparki, kas aktīvi un atbildīgi iesaistās ceļu satiksmes drošības uzlabošanā.
Uzņēmumi tika vērtēti četrās kategorijās – pasažieru pārvadātāji, vietējie kravu pārvadātāji un speciālais transports, starptautiskie kravu pārvadātāji un zemāka riska autotransports. Zelta kategorijas apbalvojums piešķirts četriem pasažieru pārvadātājiem – SIA “Dobeles autobusu parks”, “VTU Valmiera“, AS “Nordeka” un pašvaldības SIA “Ventspils reiss”. Kategorijā “vietējie kravu pārvadātāji un speciālais transports” Zelta kategorijas apbalvojumu saņēmuši AS “Delta LV” un SIA “Cemex”, bet kategorijā “starptautiskie kravu pārvadātāji” – SIA “Kurbads un KO” un SIA “Kreiss”. Par zemākā riska autotransportu apbalvojumu saņēmis Latvenergo koncerns ar uzņēmumiem AS “Latvenergo” un AS “Latvijas Elektriskie tīkli”.
Konkursa organizatori skaidro, ka Latvijas uzņēmumiem pieder vairāk nekā 200 000 transportlīdzekļu, kas ikdienā piedalās satiksmē. Satiksmes psihologi atzīst, ka autovadītājam, kurš nedēļā nobrauc vairāk par 50 stundām, ir par 95% lielāka iespējamība iekļūt satiksmes negadījumā, tāpēc autovadītāja paradumi, veselība un stresa noturība ir ne mazāk svarīga kā transportlīdzekļu tehniskais stāvoklis. Starp šogad apbalvotajiem uzņēmumu autoparkiem sevišķi izcelti tie, kas līdztekus rūpēm par transportlīdzekļu tehnisko stāvokli un aprīkojumu ikdienā demonstrē atbildīgu attieksmi pret saviem darbiniekiem – šoferiem.
“Satiksmei kļūstot aizvien intensīvākai, arī satiksmes kultūrai jāiet līdzi laikam – vairs nepietiek ar labu autoparka tehnisko stāvokli vien. Ne mazāk svarīga ir cilvēkresursu vadība, kas iekļauj profesionālu autovadītāju atlasi, motivēšanu, disciplinēšanu, apmācīšanu, eksāmenus, kā arī viņu noslodzes un veselības pārbaudes. Šis konkurss ir parādījis, ka Latvijā ir tiešām daudz labu piemēru, kas uzskatāmi apliecina ilgtspējīgu un sociāli atbildīgu pieeju autoparka uzturēšanā un attīstīšanā. Esam gandarīti un lepni, ka šogad konkursā piedalījās par gandrīz trešdaļu vairāk dalībnieku nekā pagājušogad,” pauda “Balta” Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks.
Ceļu satiksmes negadījumus ietekmē vairāki riska faktori – transportlīdzekļa aprīkojums, tehniskais stāvoklis, kopējā infrastruktūra. Taču Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis norādīja uz autovadītāja pašsajūtu kā vienu no būtiskākajiem faktoru, kas nosaka, cik uzmanīgs viņš vai viņa būs uz ceļa un cik veiksmīgi reaģēs riskantās situācijās. “Kā liecina Valsts policijas 2016.gadā prezentētais pētījums par smagiem ceļu satiksmes negadījumiem, 77% autovadītāju savas braukšanas prasmes uz sausas brauktuves vērtē kā labas, tomēr 69% gadījumu smago avāriju notiek tieši uz sausas brauktuves. Trešā daļa smago satiksmes negadījumu notiek neuzmanības dēļ, otrs biežākais iemesls ir nogurums. Neviļus tas norāda, ka tieši cilvēciskais faktors spēlē lielu lomu ceļu satiksmes drošībā,” pauda Krapsis.
“BALTA” norādīja, ka pirms sešiem gadiem liela daļa Latvijas uzņēmumu nepievērsa tikpat kā nekādu uzmanību satiksmes negadījumiem un to cēloņiem un reti kurš nodarbojās ar negadījumu analīzi. Lai gan situācija uzlabojas, “BALTA” statistika liecina, ka šī gada pirmajos astoņos mēnešos teju katrs piektais jeb 19% no iesniegtajiem transportlīdzekļu atlīdzību pieteikumiem par ceļu satiksmes negadījumiem ir saistīts ar profesionāliem autovadītājiem.
Konkursu organizē apdrošināšanas sabiedrības “BALTA” sadarbībā ar SM.