Lasīšanas laiks: 2 min
Mūsu ķermenis un psihe viens otru atspoguļo, jo tie ir pastāvīgā mijiedarbībā. Un vairāk vai mazāk mēs spējam būt radoši, ietērpjot to vārdos.
Un tas ir tas, ko dara deju un kustību terapijā. Pacients piesaka savu grūtību, un deju un kustību terapeits radošā un drošā veidā palīdz vērot un izzināt, ko ķermenis vēsta par iekšējo pasauli jeb emocijām un domām. Tad mēs ļaujam ķermenim stāstīt un izpausties, ļauties un censties, nostiprināties un mainīties, lai palīdzētu sev justies labāk.
Profesiju saistošos nolikumos ir teikts, ka deju un kustību terapija ir veselības aprūpes virziens, kurā pacientu daudzveidīgo veselības un sociālo problēmu risināšanai un pārvarēšanai individuāli vai grupā terapeitiskās vides un terapeitisko attiecību kontekstā izmanto mākslas līdzekļus, tehnikas un paņēmienus, radošo procesu un tā rezultātu, kā arī pacienta reakciju uz šo procesu.
Uz savu veselību un grūtībām mēs varam paraudzīties no dažādiem aspektiem – fiziski, emocionāli, kognitīvi un sociāli. Dejā un kustībā mēs nevaram izslēgt ne vienu no tiem –
ķermenī vienmēr ir kustība, mūs vienmēr pavada emocionāls noskaņojums un attieksme,
mūsu prāta stāvoklis var būt amplitūdā no “pašas uzmanības” līdz pilnīgai “aizpeldēšanai”, un kā sabiedriskas būtnes, mēs allaž esam attiecībās ar kādu.
Deju un kustību terapija notiek gan individuāli, gan grupā, pie tam, lai kustētos, nav vecumam nav nozīmes. Sesiju veido saruna un sabalansēta kustību aktivitāte, kas ļauj radoši izpaust domas, sajūtas un emocijas. Tas nozīmē, ka deju un kustību terapijā var piedalīties cilvēki arī ar kustību traucējumiem un fiziskiem ierobežojumiem.
Procesā tiek izmantota mūzika, ritms un dažādi palīgmateriāli – audumi, bumbas, lakati – , kas palīdz radoši izpausties. Sesija noslēdzas ar sarunu, kurā tiek apkopota iegūtā pieredze, jo tieši tas palīdz saprast, kāpēc es jūtos, tā kā es jūtos un daru to, ko daru. Ja mēs apzināmies savu uzvedību, mēs varam to mainīt.
Valmierā deju un kustību terapijas nodarbības vada veselības aprūpes maģistre, sertificēta deju un kustību terapeite Zanda Lauva. Pieteikšanās pa tālruni 26357358 vai e-pastu zanda.lauva@gmail.com