Lasīšanas laiks: 2 min
Nesen ziņu aģentūra LETA informēja, ka Latvijas mazākajā desmitajā klasē ir vien trīs skolēni, tostarp Valmieras Gaujas krasta vidusskolā – attīstības centrā. Kā skaidroja Valmieras pilsētas pašvaldībā, šī ir speciālās izglītības iestāde, tādēļ salīdzināt to ar vispārējās izglītības iestādēm nav korekti.
Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs ir speciālā izglītības iestāde, kurā mācās izglītojamie ar speciālām vajadzībām no visas Latvijas. Vidusskolas klasēs mācās izglītojamie ar dzirdes traucējumiem. Līdz ar to izglītojamo skaits gan pamatskolas klasēs, gan vidusskolas klasēs ir mazāks nekā vispārizglītojošajās skolās.
Saskaņā ar normatīvajiem aktiem speciālajās izglītības iestādēs, apgūstot speciālās izglītības programmu izglītojamiem ar dzirdes traucējumiem, izglītojamo skaits vienā klasē nedrīkst pārsniegt 10 izglītojamos. Normatīvie akti speciālajā izglītībā nenosaka minimāli pieļaujamo izglītojamo skaitu.
“Lai veicinātu personām ar dzirdes traucējumiem izglītības iegūšanu un attiecīgi sekmētu veiksmīgāku iesaisti darba tirgū, mūsu skola nodrošina profesionāli orientētu vidējo izglītību visiem tiem izglītojamajiem ar dzirdes traucējumiem, kuri konkrētu iemeslu dēļ nav varējuši iekļauties vispārizglītojošajās skolās un kuriem ir nepieciešamas īpašas mācību metodes, pieejas un atbalsts. Un tieši šā iemesla dēļ konkrētie jaunieši ir izvēlējušies vidējo izglītību iegūt mūsu skolā. Mēs lepojamies, ka varam nodrošināt pēctecīgu izglītību bērniem ar dzirdes traucējumiem no ļoti agrīna vecuma (pirmsskolas) līdz pat profesionāli orientētai vidējai izglītībai. Tā kā Latvijā ir ļoti ierobežotas iespējas bērniem un jauniešiem ar dzirdes traucējumiem iegūt specializētu (traucējumam pielāgotu) izglītību jebkurā no izglītības pakāpēm, tad datus par izglītojamo skaitu vispārizglītojošajās vidusskolās un Valmieras Gaujas krasta vidusskolā – attīstības centrā kā speciālā izglītības iestādē nav korekti salīdzināt,” stāsta Valmieras Gaujas krasta vidusskolas – attīstības centra direktore Iveta Kļaviņa.