Lasīšanas laiks: 3 min
Jau informējām par 11.septembrī pieņemto Ministru Kabineta lēmumu, kas paredz, ja vidusskola vairākus gadus pēc kārtas nesasniegs noteiktus izglītības kvalitātes kritērijus, tā nesaņems valsts budžeta finansējumu pedagogu algām. Vērsāmies Valmieras pilsētas pašvaldībā, lai uzzinātu, vai šāds lēmums varētu ietekmēt kādu no Valmieras skolām pašlaik vai nākotnē.
Valmieras pilsētas pašvaldība uzskata, ka valstī uzsāktās pārmaiņas izglītības sistēmā, izglītības saturā, kvalitātes rādītāju noteikšanā, jaunajā kompetenču balstītajā pieejā, kā arī finansēšanas modeļa pārskatīšanā bija nepieciešamas. Tas ir atbildīgs darbs ilgtermiņā un mērķis, kas pašvaldībai un katrai izglītības iestādei ir jāsasniedz.
“Mums ir nepieciešams, lai jaunieši iegūtu kvalitatīvu un konkurētspējīgu izglītību, kas viņiem ļautu veiksmīgi startēt, iestājoties augstākās izglītības iestādēs, izvēloties nākotnes profesijas un rodot vietu darba tirgū. Jāņem vērā, ka gan valstī kopumā, gan pilsētā liela daļa pašvaldības budžeta (~50%) tiek atvēlēta tieši izglītības funkcijai, tāpēc šiem līdzekļiem ir jānes maksimāla atdeve.
Jaunās kvalitātes prasības vēlreiz akcentē jau tos soļus, ko darām Valmieras izglītības iestādēs, domājot par izglītības kvalitātes celšanu, par atbalsta sniegšanu izglītojamiem un atbalsta personāla daudz plašāku iesaisti, par pedagogu profesionālās pilnveides iespējām, par sadarbību starp izglītības iestādi, audzēkņiem un vecākiem, par dalīšanos starp skolām un pedagogiem pieredzē, jaunu mācību metožu ieviešanu un citiem jautājumiem.
Tāpat Valmierā ir izstrādāta un apstiprināta Karjeras atbalsta stratēģija 2018.-2020.gadam, kas ir nozīmīgs atbalsts darbā ar jauniešiem piemērotākās profesija atrašanā un skolēna motivēšanā,” uzsver Valmieras Izglītības pārvaldes vadītāja Iveta Pāže.
Jaunajos noteikumos kā būtiskākie jautājumi izvirzīti: mācību saturs, mācīšanas kvalitāte, atbalsts mācību darba diferenciācijai, iekārtas un materiāltehniskie resursi, kā arī skolas fiziskā vide un vides pieejamība. Šajās jomās vērtējums nevarēs būt zemāks par III kvalitātes vērtējuma līmeni.
“Jāuzsver, ka Valmierā ik gadu tiek ieguldīti būtiski līdzekļi skolu modernizācijai, vides uzlabošanai, kā arī uzsākts ļoti vērienīgs SAM 8.1.2 projekts (Valmieras Viestura vidusskolas, Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas, Valmieras Valsts ģimnāzijas un dienesta viesnīcas pārbūvei),”
piebilst Izglītības pārvaldes vadītāja.
Svarīgs skolas kvalitāti apliecinošs kritērijs būs obligāto centralizēto eksāmenu indekss, kuram laika posmā no 2020.gada 1.janvāra līdz 2024.gada 31.decembrim būs jābūt vienādam vai lielākam par 40 procentiem, līdz 2029. gada 31. decembrim pieaugot līdz 50 procentiem, bet 2031.gada 1.janvārī indeksam jāsasniedz 60 procenti. Jāņem vērā, ka līdz 2023. gada 31. jūlijam indekss tiks aprēķināts kā vidējais lielums no vidusskolas trīs obligāto centralizēto eksāmenu (matemātikas, latviešu valodas, svešvalodas) vidējiem rezultātiem, bet no 2023.gada 1.augusta – kā minimālais no vidusskolas trīs obligāto centralizēto eksāmenu vidējiem rezultātiem.
“Valmieras skolās šīs prasības tiek un tiks nodrošinātas, uz to būs vērsts visu skolu kolektīvu darbs,”
uzsvēra pašvaldības pārstāve.