Lasīšanas laiks: 2 min
Šodien Valmieras integrētajā bibliotēkā (VIB) notika e-prasmju nedēļas digitālā darbnīca “Eiropa sākas šeit: nosargāt, saglabāt, dalīties”, kurā tikās iedzīvotāji, kas piedzīvojuši Baltijas ceļa notikumus un savus atmiņas stāstus vēlas pastāstīt arī citiem, portālam “Valmieras Ziņas” VIB darbiniece Olga Kronberga.
Pēc viņas teiktā, šodienas pasākums ir tikai daļa no VIB darbinieku rīkotajiem pasākumiem, lai apzinātu un apkopotu iedzīvotāju Baltijas ceļā piedzīvoto.
Kā portālam atklāja VIB galvenā bibliotekāre Agita Lapsa, stāsti un atmiņu liecības tiks vāktas līdz pat 23.augustam, lai pēc tam noteikumiem atbilstošos materiālus pievienotu Eiropas digitālās bibliotēkas projekta “Europeana 1989” datubāzei, nodotu “UNESCO” tīklā realizētajam projektam par atmiņu stāstiem par Baltijas ceļu, kā arī, lai izveidotu savākto materiālu un atmiņu stāstu datubāzi pašas bibliotēkas mājaslapā.
A.Lapsa gan atzīmēja, ka vien aprīlī notiks konference, kurā bibliotēkas darbinieki uzzinās par precīzu stāstu noformēšanas formātu, lai to pieņemtu “Europeana 1989” datubāzē, kā arī nepieciešamajiem dokumentiem, kas jānokārto, tādēl atsevišķi stāsti varot arī netikt publiskoti starptautiskā projekta mājaslapā, taču bibliotēkas lapā tos varēšot apskatīt.
A.Lapsa pastāstīja, ka Baltijas ceļu pieredzējušie un par tos stāstīt gribošie iedzīvotāji tiekot apzināti “caur paziņām”, taču ikviens, kam esot kādi ar Baltijas ceļu saistīti stāsti vai materiāli, ko pastāstīt, parādīt, ieskenēt vai citādi digitalizēt, varot ar to dalīties. Līdz šim bibliotēkas darbinieki esot tikušies ar vairākiem cilvēkiem individuāli, uzklausījuši viņu pieredzes stāstus un digitalizējuši viņu sniegtās atmiņu liecības, tomēr atsaucība esot dažāda. “Vieni stāsta daudz un dikti, bet citi atkal, lai arī zinām, ka ir daudz stāstāma, stāstīt negrib un saka, ka neko no tā vairs neatceras,” saka A.Lapsa.
Pēc O.Kronbergas teiktā, šodienas tikšanās rezultātā netaps viens konkrēts projekts, bet gan iedzīvotāji tika uzklausīti un viņiem pastāstīts par dažādām iespējām savu pieredzi pastāstīt arī citiem un līdzdarboties projektos. Kā galvenais uzsvars, pēc viņas teiktā, šodienas tikšanās laikā likts uz iespēju pievienot savu stāstu “Europeana 1989” projektam “Virtuālais Baltijas ceļš”, kas ir virtuāla karte, kur katrs var atzīmēt vietu, kur viņš stāvējis un piedalījies, pievienot savai atzīmei aprakstu un arī augšupielādēt digitalizētās atmiņu liecības.
Laikā līdz 23.augustam VIB darbinieki paredzējuši apkopot dažādus foto, video materiālus, fotonegatīvus, diapozitīvus, video lentas, skrejlapas, dokumentus, laikrakstus un citus materiālus.