Lasīšanas laiks: 2 min
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja par latvāņu savairošanos Rātes upītes krastā pie veikala “Supernetto” un solīja noskaidrot pašvaldībā, kad šī vieta tiks sakopta. Kā izrādās, šī nav vienīgā vieta pilsētā, kur savairojušies latvāņi, un cīņa ar tiem norit ne pirmo gadu.
“Jau vairākus gadus atsevišķās vietās Valmierā tiek veikti pasākumi latvāņu iznīcināšanai. Šogad latvāņi tika konstatēti gan Rātes upītes krastos posmā starp Valmieras 2.vidusskolu un bērnudārzu “Ezītis”, Gaujas krasta nogāzē pie Valmieras deviņstāvu ēkām, Burkānciemā pie Namdaru ielas, kā arī Zāļu ielā. 2. un 3.jūlijā šajās vietās paredzēta latvāņu pļaušana, tādējādi iznīcinot esošos latvāņu stublājus un nepieļaujot to sēklu nogatavošanos un tālāku izplatību,”
portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa.
Pašvaldības pārstāve paskaidroja, ka latvāņi ir ļoti dzīvotspējīgi, invazīvi augi. Rātes upītes krastos tie izplatās īpaši viegli, jo to sēklas var tikt pārnestas ar upītes ūdeni. Tā kā upītes krastu aizsargjoslā nav atļauta latvāņu izplatības ķīmiskā ierobežošana, šajā vietā tos iznīcināt ir grūtāk.
“Valmieras pilsētas pašvaldība katru gadu veic latvāņu apkarošanu, izmantojot ķīmisko iznīcināšanas metodi un izpļaušanu. Lai latvāņu apkarošana būtu efektīva, to nepieciešams vienlaikus veikt visiem zemes īpašniekiem, kuru īpašumos latvāņi konstatēti. Tā kā parasti tas tā nenotiek, periodiski latvāņu audzes pilsētas teritorijā atkal savairojas,”
atzina L.Bieziņa.
Lai sekmētu latvāņu iznīdēšanu, arī Valmieras pilsētas pašvaldības policija pagājušajā nedēļā uzrakstīja vairākus brīdinājumus privātajiem zemju īpašniekiem ar aicinājumu iznīcināt to īpašumos augošos latvāņus.
Latvijā latvāņu izplatības kontroli veic Valsts augu aizsardzības dienests, un latvāņa iznīcināšana ir ikviena zemes īpašnieka pienākums. Valsts augu aizsardzības dienests latvāņu ierobežošanai iesaka četras metodes: mehānisko ierobežošanu, starp kurām ir arī latvāņu nopļaušana ar tehniku; ķīmiskā ierobežošana, paredzot izmantot Latvijas Republikas aizsardzības līdzekļu reģistrā iekļautos līdzekļus, kuru sastāvā ir darbīgā viela glisofāts; bioloģiskā ierobežošana, kad izmanto bioloģisko organismu savstarpējo biotisko mijiedarbību – noganīšanu; un kombinētā, kad tiek kombinētas dažādas bioloģiskas, mehāniskas un ķīmiskas metodes un paņēmieni.