Lasīšanas laiks: 3 min
Jauna mobilā telefona iegāde vismaz reizi pāris gados daudziem šķiet pašsaprotama: vēlme sekot līdzi laikam, vilinošs jaunāko tehnoloģiju piedāvājums un aizvien elastīgāki līgumu nosacījumi ir gana spēcīga motivācija. Iegādājoties jaunu telefonu, vecais visbiežāk tiek nodots draugam vai ģimenes loceklim, vai ielikts atvilktnē pie vēl pāris šādiem telefoniem ar domu “gan jau noderēs”. Tomēr telefonu krāšana ne tikai rada nekārtību paša mājoklī, bet arī atstāj smagas sekas uz vidi, kurā dzīvojam.
Lūk, pieci iemesli, kādēļ nekļūt par krājēju un nodot savu veco tālruni pārstrādei.
Izdzēsts nenozīmē zudis
Katrā telefonā atrodama informācija (fotoattēli, īsziņas, teksti, e-pasti, finanšu dati), kas ir domāta tikai ierīces īpašnieka acīm. Protams, sensitīvi vai nevajadzīgi dati tiek izdzēsti, tomēr vai tie ir zuduši pavisam? Vairāki eksperimenti apliecinājuši, ka dažādu ierīču informāciju var atjaunot pat pēc pilnīgas telefona datu izdzēšanas. Tas nozīmē, ka brīdī, kad iegādājaties jaunu telefonu un veco nolemjat pārdot, atdot vai noglabāt, pastāv risks, ka kāds var iegūt jūsu personīgo informāciju.
Saglabā labu veselību, nevis vecu telefonu
Mobilajā telefonā esošās toksiskās vielas rada ne tikai vides piesārņojumu, bet arī nopietnus draudus gan cilvēku, gan dzīvnieku veselībai. Piemēram, ierīcēs ir atrodams svins, bet tas, kā zināms, izraisa vēzi un ietekmē cilvēka kognitīvās funkcijas. Savukārt dzīvsudrabs var būt letāls dzīvniekiem un izraisīt smagus maņu traucējumus, muskuļu vājumu, kā arī atmiņas zudumu cilvēkiem. Cik daudz svina un dzīvsudraba stāv kādā no kastēm vai atvilktnēm jūsu mājās?
Atstāsim dabas resursus dabā
Kamēr pāršķirstām kārtējo lapu interneta pārlūkā un spriežam par jaunas mobilās ierīces iegādi vecās, apnikušās vietā, Āfrikā gan bērni, gan pieaugušie dienu un nakti pavada raktuvēs. Par četru derīgo minerālu – kasiterīta (alva), volframīta (volframs), kolumbīta-tantalīta (tantals) un zelta rūdas – iegūšanu cīnās ne mazums starpnieku, lai pirmie sasniegtu elektronikas uzņēmumu pārstāvjus un gūtu vērā ņemamu peļņu. Katrs mobilais telefons satur aptuveni 60 vērtīgu, otrreiz izmantojamu izejvielu, kuras atņemam dabai, taču ierīču nodošana pārstrādei būtiski uzlabotu cilvēku dzīvi visā pasaulē. Lai iegūtu tonnu zelta rūdas, pietiek vien ar 41 mobilo telefonu.
Viena telefona pārstrāde nodrošina 44 stundu uzlādi datoram
Der atcerēties, ka katrs mazais mozaīkas gabaliņš veido lielo bildi. Pārstrādājot pat tikai vienu ierīci, ar ietaupīto enerģiju pietiek, lai 44 stundas uzlādētu datoru. Savukārt pārstrādājot 5000 telefonu, ietaupītā enerģija ir līdzvērtīga vienas mājsaimniecības patērētajam enerģijas daudzumam gada laikā. Enerģijas ražošana prasa vērtīgus dabas resursus, piemēram, ogles, naftu vai gāzi. Līdz ar to pie mazāka enerģijas patēriņa tiks ilgāk saglabāti šie resursi, un tie mums būs pieejami ilgākam laikam.
Vecais prom – jaunais vietā
Daudzi no mums zina, cik grūti var būt šķirties no mīļām un ierastām lietām. Tomēr, lai rastu vietu jaunām lietām, jāatbrīvojas no vecajām.