Lasīšanas laiks: 5 min
Reizi trīs gados Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA), sadarbojoties ar Japānas valdību, piedāvā jauniešiem no Latvijas doties uz Japānu un iepazīt šīs valsts kultūru. Apmaiņas projekta laikā arī jaunieši no Japānas brauc uz Latviju, lai iepazītu mūsu zemi un mūsu kultūru. Vēl līdz 30. maijam jaunieši aicināti kļūt par apmaiņas dalībniekiem. Visas izmaksas sedz Japānas valdība.
Kā dalība starptautiskās jaunatnes attīstības apmaiņas programmā “International Youth Development Exchange Program”) izmainījusi dzīves jauniešiem, kuri šajā programmā piedalījās pirms trīs gadiem? Lūk, Ievas, Daniēla, Artas un Mārtiņa stāsti.
Šoruden uzsāks darbu Starptautiskajā Valūtas fondā ASV
Ieva Skrīvere: “Visspilgtāk atmiņā palikusi ciemošanās vietējās skolās – redzējām, cik citādi tiek organizētās mācību stundas, apguvām, piemēram, kaligrāfijas pamatus, un starpbrīdī skolas pagalmā spēlējāmies ar mazāko klašu skolēniem, ar kuriem spējām saprasties, lai gan mazie vēl nemaz neprot angļu valodu. Vēl ļoti siltas atmiņas ir saistībā ar palikšanu japāņu viesģimenēs – tikām ļoti sirsnīgi uzņemti, un atvadu brīdī lidostā reti kura viesģimenes mamma neraudāja. Lai gan programma primāri ir, lai varētu iepazīt Japānu, kā pozitīvs blakusefekts ir iespēja iepazīt arī vairākas citas kultūras no starptautiskiem dalībniekiem, kas arī piedalījās apmaiņas programmā. Šī apmaiņas programma ļoti spēcināja lepnuma un patriotisma jūtas par Latviju, jo ļoti bieži Japānas jauniešiem un arī pārējiem programmas dalībniekiem bija jāstāsta par dzīvi Latvijā, par mūsu kultūru un tradīcijām. Šī starptautiskā pieredze noteikti paplašināja redzesloku. Arī es vasaras beigās pārcelšos uz ASV, kur jau zinu, ka trīs gadus strādāšu Starptautiskajā Valūtas fondā”.
Kļūst par vides ekspertu, kurš prot zaļi saražot enerģiju
Daniēls Liekniņš: “Brauciena laikā mums bija iespēja klātienē satikt un par apmaiņas laikā iegūtajām zināšanām pastāstīt Japānas kroņprincim Naruhito. Šis notikums ļoti spilgti palicis atmiņā. Tāpat kā tropiskais karstums, atšķirīgā Japānas kultūra un dabas daudzveidība Okinavas salā. Tiekoties ar dažādu valstu jauniešiem, sapratu, ka kopīgs mērķis vieno dažādas rases, reliģijas un kultūras. Kamēr biju Japānā, apmaiņas programmas laikā tiku iedalīts Vides grupā. Tolaik studēju bakalauru un apguvu ķīmijas inženieriju. Studijas turpināju Spānijas Universitātē, kur ieguvu maģistra grādu vides inženierijā un ilgtspējīgā enerģijā. Iespējams tieši Japānā sapratu, ka nākotnē vides speciālisti, kuri zina, kā ražot zaļo enerģiju, būs nepieciešami visā pasaulē.”
Pašlaik studē prestižā Japānas universitātē
Arta Voicehovska: “Šī programma man deva iespēju piepildīt savu sapni – beidzot aizbraukt uz Japānu. Tā kā studēju japāņu valodu, interese par šo valsti aizsākās jau 2007. gadā. Ir bijuši brīži, kad šķita, ka mācos par iedomu valsti, kura nemaz nepastāv, jo kultūra, japāņu mentalitāte, daba un arhitektūra ir pavisam citādāka. Japāna iedvesmo. Tīrība un sava veida kārtība, kas valdīja Tokijā, mani pārsteidza. Japāņi braucot ar eskalatoriem, visi kā viens nostājušies kreisajā pusē, lai tie, kuri steidzas, varētu ātri paskriet garām. Uz zemes nemētājas neviena papīriņa. Viss ir tik tīrs! Esmu ļoti pateicīga, ka varēju būt viena no Latvijas delegācijas. Varu droši apgalvot, ka šī pieredze ir izmainījusi manu dzīvi. Pēc brauciena jutos tik laimīga, jo sapratu, ka mana izvēle studēt japāņu valodu un kultūru, bija pareiza. Programmas laikā ieguvu daudz draugu un paziņu. Šobrīd studēju Japānā Tsukubas Universitātē – tā ir viena no prestižākajām un lielākajām universitātēm Japānā. Interesanti, ka dalība apmaiņas programmā man palīdzēja iegūt darbu, kad vēl dzīvoju Latvijā. Sertifikātu pievienoju savam CV, stājoties darbā japāņu klientu apkalpošanas sfērā. Dalība šajā programmā bija mana pirmā iespēja izmēģināt savas japāņu valodas zināšanas reālās dzīves situācijās. Tāpat daudzus materiālus, kurus ieguvu šīs programmas laikā, izmantoju arī savā bakalaura darbā par tēmu “Sieviešu kimono loma Japānas sabiedrībā 21.-21. gadsimtā”. Bakalaura darbu aizstāvēju uz 10 un zinu, ka tas nebūtu tik sekmīgi izdevies bez šīs pieredzes!”
Maģistratūrā Japānā studē ar Japānas valsts atbalstu
Mārtiņš Zariņš: “Pieredze šajā apmaiņas programmā man ļāva saprast, ka mani ļoti interesē Japāna un tās kultūra. Sapratu, ka Latviju un Japānu daudz kas vieno un ka es vēlos to izpētīt. Pēc programmas atgriezos Latvijā ar domu – jāmeklē iespējas, kā tur atgriezties. Tā arī darīju. Meklēju dažādas atbalsta programmas, lai kā režisors/mākslinieks varētu veidot kādu projektu vai pat studēt Japānā. Divu gadu laikā uz dažādām atbalsta iespējām pieteicos četras reizes. Rezultātā pašlaik Japānā studēju maģistratūrā kā MEXT – Japānas izglītības ministrijas stipendiāts. Ja vēl pirms diviem ar pusi gadiem man likās nereāli runāt japāņu valodā, tagad to pārvaldu brīvi. Tas, ko man pašam deva šī apmaiņas programma, kurā piedalījos ar Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras starpniecību – pašapziņu, konstruktīvismu, drosmi un pašaizliedzību, palīdzot citiem noticēt saviem sapņiem.”
Ar informāciju, kas jāņem vērā, lai kļūtu par šīs apmaiņas dalībnieku, var iepazīties šeit.
Šī ir septītā reize, kad JSPA sadarbībā ar Japānas valdību piedāvā Latvijas jauniešiem iespēju piedalīties Starptautiskajā jaunatnes attīstības apmaiņas programmā starp Latviju un Japānu. Latvija ir viena no piecām valstīm, kas piedalās šajā apmaiņas programmā. Vēl tajā piedalās Austrija, Čīles Republika, Dominikānas Republika, Vjetnamas Sociālistiskā Republika.
Par Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru
JSPA darbojas kopš 1999. gada. Tā ir izglītības un zinātnes ministra pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir veicināt jauniešu aktivitāti un mobilitāti, līdzdalību jaunatnes brīvprātīgajā darbā, neformālās izglītības un jaunatnes informācijas programmās un projektos, kā arī veicināt jauniešu neformālo izglītību saistībā ar mūžizglītību.
JSPA administrē dažādas starptautiskas un nacionālas programmas: “Erasmus+: Jaunatne darbībā”; Eiropas Komisijas informācijas tīklu jauniešiem “Eurodesk”, eTwinning, Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmu, Jauniešu garantijas projektu “PROTI un DARI!”. Kopējā summa, kas pieejama JSPA administrēto programmu projektu īstenošanai 2018. gadā ir vairāk nekā 6 miljoni eiro.