Lasīšanas laiks: 3 min
Ir apritējuši jau četri mēneši, kopš Latvijā pēc Zemkopības ministrijas ierosinājuma no 21% līdz 5% ir samazināts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām. Tāpēc ir laiks lūkot, kādi ir pirmie rezultāti. Kā Zemkopības ministrijas darba grupas par PVN samazināšanu pārtikai vadītājs esmu gandarīts, ka jau pirmie rezultāti ir labi un iepriecinoši, jo jau šobrīd ieguvēji ir, un arī nākotnē būs gan pircēji, gan dārzeņu, augļu un ogu audzētāji, gan valsts ekonomika.
Ieguvumi pircējiem
Pircēji ir tiešie ieguvēji no samazinātās PVN 5% likmes ieviešanas, jo var lētāk iegādāties svaigus augļus, ogas un dārzeņus. Vislielākais ieguvums šobrīd ir vērojams tieši gurķiem un tomātiem, kas salīdzinājumā ar citiem dārzeņiem ir dārgāki. Tādēļ cenu samazinājums gurķiem un tomātiem ir jūtams visvairāk. Paredzams, ka pircēji ievērojami izjutīs ieguvumu no PVN 5% samazinātās likmes ieviešanas, tiklīdz tirgū nonāks arī citi Latvijā audzētie dārzeņi, kā arī vietējās zemenes un mellenes.
Ieguvumi ražotājiem
Vislielākais ieguvējs no PVN 5% samazinātās likmes ieviešanas ir tieši dārzeņu augu un ogu audzētāji, tas ir, Latvijas lauksaimnieki un lauku uzņēmēji. Pirmkārt, ražotāji ir kļuvuši konkurētspējīgāki salīdzinājumā ar tiem augļu, ogu un dārzeņu tirgotājiem, kas izvairās no PVN nomaksas. Samazinot PVN likmi no 21 līdz 5%, starpība starp cenu ar PVN un cenu bez PVN ir salīdzinoši neliela – tikai 5%, tādēļ audzētāju un legālo tirgotāju konkurētspēja ir būtiski palielinājusies.
Otrkārt, ražotājam ir atbrīvojušies finanšu līdzekļi, jo, neraugoties uz to, ka par pārdotajiem augļiem, ogām un dārzeņiem valstij jāsamaksā PVN 5% likme no pārdoto preču vērtības, ražotājs ir tiesīgs no valsts kā priekšnodokli atgūt PVN 21%, kas samaksāts par iegādātajām precēm un pakalpojumiem. Līdz ar to ietaupītos finanšu līdzekļus, kuri kā PVN pārmaksa tiek atgūti no valsts, ražotājs var novirzīt savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai.
Ieguvums valsts ekonomikai
Ieviešot PVN 5% samazināto likmi svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, bija paredzams, ka samazināsies ēnu ekonomika šajā nozarē. Tika prognozēts, ka pieaugs to nodokļu maksātāju skaits, kas izvēlēsies legalizēt augļu, ogu un dārzeņu tirdzniecības darījumus, nomaksājot par tiem PVN 5% samazināto likmi, jo šobrīd starpība starp PVN maksāšanu vai nemaksāšanu ir vien 5%. Tieši šī iemesla dēļ daudzi uzņēmēji vairs nevēlas riskēt un tikt pieķerti PVN nemaksāšanā.
PVN samazinātās 5% likmes ieviešanas rezultāti
Kaut arī samazinātā PVN likme svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām ir spējā tikai piekto mēnesi, pozitīvus datus mums sniedz arī Valsts ieņēmumu dienests (VID) – VID veiktā analīze apliecina, ka PVN 5% samazinātās likmes ieviešana ir bijusi veiksmīga.
Kopējā darījumu vērtība svaigu dārzeņu, augļu un ogu tirgū 2018. gada pirmajos divos mēnešos, salīdzinot ar šo periodu pērn, ir pieaugusi par 7,2%. Tas, visticamāk, ir pieaudzis pieprasījums pēc svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, kam cena ir samazinājusies. Iespējams, jau šobrīd ir arī samazinājies ēnu ekonomikas īpatsvars šajā nozarē, kā rezultātā ir novērojams apgrozījuma pieaugums.
Saskaņā ar VID datiem vidējie darba ienākumi darba vietā nodokļu maksātājiem, kuri norādījuši ar PVN 5% likmi apliekamos darījumus, ir pieauguši par 10%. Arī vidējais darba vietu skaits ir palielinājies par 1,9% un vidējais darba devēju skaits ir pieaudzis par 3,5%. Tas skaidrojams, ka ražotājiem ir atbrīvojušies finanšu līdzekļi, kurus tie var novirzīt algu fonda palielināšanai.
Visbeidzot, atcerēsimies, ka šobrīd aktīvi rit stādu audzēšana un dārzeņu sēja un stādīšana, zemnieki veic augļudārzu un ogulāju kopšanas darbus, tāpēc novēlēsim visiem mūsu dārzeņu, augļu un ogu audzētājiem labus laika apstākļus un ražīgu gadu. Tad arī visiem pircējiem būs veselīgie Latvijas produkti, kurus likt savos pirkumu grozos un pasniegt galdā.
Nu kas par muļķībām! Ne par gramu cena nav zemāka kā iepriekšējā gadā! Es pat teiktu, ka ir augstāka! Paskatieties, cik maksā gurķi un tie paši salāti! Un tūlīt visi gudrie sāks stāstīt, ka iepriekšējā gadā bija labāki apstākļi ražai. Smadzenes tik čakarē. Varbūt jau audzētāji pārdod zemāk, bet veikali to starpību iemet savā peļņas grozā… Es, kā regulārs dārzeņu lietotājs un pircējs, starpību vispār nejūtu.