Lasīšanas laiks: 5 min
Lai uzzinātu iedzīvotāju vērtējumu un viedokli par paveikto Valmierā 2017.gadā, pašvaldības nodrošināto pakalpojumu un piedāvājumu kvalitāti, sadarbību ar iedzīvotājiem un citiem jautājumiem, kā arī lai veicinātu līdzdalību norišu un pilsētas attīstības plānošanā, Valmieras pilsētas pašvaldība aicināja piedalīties ikgadējā iedzīvotāju aptaujā.
Aptaujas rezultāti rāda, ka ar dzīvi Valmierā ir apmierināti 94,8% aptaujāto iedzīvotāju. Tas ir par 0.3 procentu punktiem vairāk nekā pagājušajā gadā. Visatzinīgāk valmierieši vērtējuši izglītības nodrošinājumu visos vecumposmos, norādot, ka uzlabojams būtu mūžizglītības pakalpojums un atbalsts karjeras izvēlē. Augsts vērtējums saņemts par saimniecisko pakalpojumu kvalitāti, visatzinīgāk novērtējot atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu un pilsētas publisko teritoriju apgaismošanu, savukārt veicamo darbu sarakstā iekļaujams ielu bedrīšu remonts, ielu kopšana ziemā un grantēto ielu uzturēšana. Veselības pakalpojuma nodrošināšanā visaugstāk vērtēts ģimenes ārstu pakalpojums, savukārt iedzīvotāji uzlabot iesaka ambulatoro veselības aprūpi. Sociālajā jomā visaugstāk vērtēta Valmierā pieejamā sociālā aprūpe un palīdzība, savukārt lielāks pašvaldības devums sagaidīts ģimenes ar bērniem atbalstam.
Valmierieši atzinīgi novērtējuši kultūras, sporta un aktīvās atpūtas piedāvājumu, pilsētas tēla veidošanu, kā arī dažādu jomu nevalstisko organizāciju darbību. Lielāks darbs tiek gaidīts uzņēmējdarbības veicināšanai un atbalstam.
Jāturpina dzīvojamā fonda paplašināšana
Vērtējot paveiktos un aizsāktos darbus Valmierā, lielākā daļa no minētajiem paveiktajiem darbiem tika atzīti par nozīmīgiem vai ļoti nozīmīgiem. Visbiežāk pozitīvi novērtēta Georga Apiņa ielas pārbūve, Vecpuišu parka atjaunošana un noasfaltētais gājēju un velosipēdistu celiņš Atpūtas parkā. Novērtējot lielākos šobrīd Valmierā uzsāktos un ieplānotos darbus, respondenti par nozīmīgākajiem atzinuši peldbaseina būvniecību, Valmieras Kultūras centra pārbūvi, Gaujas promenādes izveidi un Jāņa Daliņa stadiona pārbūvi un vieglatlētikas manēžas būvniecību.
Domājot par jautājumiem, kas Valmierā vēl risināmi, aptaujātie minējuši dzīvojamā fonda paplašināšanu un jaunu investoru piesaisti, kā arī darbu, lai jaunieši atgrieztos dzimtajā pilsētā. Lai arī aktīvi tiek domāts par situācijas risināšanu, iedzīvotājus joprojām uztrauc lielais grantēto ielu skaits Valmierā un ar to uzturēšanu saistītie jautājumi. Tāpat biežāk minētie veicamie darbi saistīti ar bērnu laukumiņu izbūvi, satiksmes organizēšanu pilsētā, vides labiekārtošanu un citiem jautājumiem.
Vērtējot Valmieras pilsētvidi, pozitīvs skatījums tika sniegts par pilsētas rotājumiem un ziedu kompozīciju daudzveidību. Vidēju novērtējumu iedzīvotāji izteica par velosipēdu novietņu pieejamību.
Sadarbība ar pašvaldību vērtēta kā laba
Pašvaldības darbu vairums iedzīvotāju (78%) vērtē kā labu vai ļoti labu, salīdzinājumam – pērn pašvaldības darbu kā labu vai ļoti labu atzina 66%. 17% aptaujāto pašvaldības darbu atzinuši par viduvēju. Pašvaldības darbu kā sliktu vai ļoti sliktu novērtējuši attiecīgi 2% un 1% aptaujāto.
Pieaudzis arī to respondentu skaits, kuri pašvaldības sadarbība ar iedzīvotājiem vērtē kā labu vai ļoti labu (attiecīgi pērn 60%, bet šogad veiktajā aptaujā – 64%). Pašvaldības sadarbību ar iedzīvotājiem 24% vērtējuši kā viduvēju, 11% – kā ļoti labu, 4% – kā sliktu vai ļoti sliktu, bet 8% nebija viedokļa šajā jautājumā.
Par Valmierā notiekošos joprojām visbiežāk uzzina sociālajos tīklos
Iedzīvotāji norāda, ka visvairāk informācijas viņi saņem par notikumiem kultūras, sporta, izglītības un tūrisma jomās. Mazāk informēti cilvēki ir par pašvaldības lēmumiem, noteikumiem, domes sēžu lēmumiem un uzņēmējdarbību, taču viņi atzīst, ka zina, kur šo informāciju atrast.
Norādot informācijas avotus, no kuriem iedzīvotāji uzzina par Valmieras pilsētas pašvaldības darbu, biežāk minētie, tāpat kā pērn, ir sociālie tīkli (Facebook.com, Twitter.com, Draugiem.lv, Instagram) – atzīmējuši 372 aptaujātie, pašvaldības mājaslapa www.valmiera.lv un Valmieras Tūrisma informācijas centra vortāls visit.valmiera.lv (365 atbildes). Seko pašvaldības informatīvais izdevums “Valmiera domā un rada” (349 atbildes), portāls “Valmieras ziņas” (315 atbildes), kā arī draugu, kolēģu un paziņu stāstītais (312 atbildes).
Vērtējot pašvaldības izdevuma “Valmiera domā un rada” saturu, tāpat kā pērn, to par labu vai ļoti labu atzina 69% respondentu, 15% to atzina par viduvēju, 2% – par ļoti sliktu, savukārt 14% nebija viedoklis šajā jautājumā.
Visbiežāk izmantotais pašvaldības piedāvātais elektroniskais pakalpojums ir dzīvesvietas deklarēšana.
Valmiera visvairāk asociējas ar Māri Štrombergu un Gauju
Aicinot iedzīvotājus raksturot Valmieru un norādīt lietas, vietas, sajūtas, ar ko asociējas pilsēta, saņemta plaša un interesanta informācija.
Valmierai raksturīgākie kultūrvēstures, tūrisma u.c. objekti, iedzīvotājuprāt, ir Valmieras Sv.Sīmaņa baznīca, Valmieras pilsdrupas, Valmieras muzejs un Valmieras Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parks.
Valmierai raksturīgākā norise viennozīmīgi ir pilsētas svētki, tad seko Simjūda gadatirgus, Valmieras maratons un Valmieras vasaras teātra festivāls.
Personības, ar kurām visvairāk iedzīvotājiem asociējas Valmiera, ir Māris Štrombergs, Jānis Baiks un Jānis Daliņš.
Savukārt kā Valmieras simboli visbiežāk minēti Gauja, Valmieras ģerbonis un karogs, talismans – vērsēns Voldiņš un liepa. Par Valmierai raksturīgajām krāsām lielākā daļa aptaujāto atzina zilu, dzeltenu un zaļu.
Raksturojot sajūtas, kas saistās ar Valmieru, biežāk minētie vārdi bija “mājas un mājīgums”, “miers”, “dabiska un zaļa”, “uz attīstību vērsta”.
Uzņēmumi, ar kuriem, visvairāk asociējas Valmiera, ir AS “Valmieras stikla šķiedra”, SIA “VALPRO” un AS “Valmieras piens”, savukārt kā iestādes, ar ko saistās Valmiera, iedzīvotāji minējuši Valmieras Drāmas teātri, Vidzemes Augstskolu, Valmieras pilsētas pašvaldību un Vidzemes olimpisko centru.
Produkti, ko iedzīvotāji visvairāk saista ar Valmieru, ir piena produkti, Valmiermuižas alus un ugunsdzēšamie aparāti.
Aptaujā iegūtie vērtējumi un ierosinājumi tiks izskatīti, ņemti vērā un izmantoti pašvaldības darba plānošanā, lai sadarbību ar iedzīvotājiem veidotu labāku, kā arī kopīgi iespēju robežās veicinātu Valmieras attīstību.
Pateicas visiem, kuri veltīja laiku un piedalījās aptaujā!
Aptauja norisinājās no šī gada 19.februāra līdz 19.martam, un tajā piedalījās 570 cilvēku (391 sieviete, 160 vīrieši, 19 – nav norādījuši dzimumu), atbildot uz jautājumiem par Valmieru, pašvaldības piedāvātajiem pakalpojumiem, informācijas pieejamību, padarītajiem darbiem, kā arī sniedza ieteikumus Valmieras attīstībai.
Plašāk par aptaujas rezultātiem var uzzināt, jautājot Valmieras pilsētas pašvaldības Apmeklētāju pieņemšanas centrā (Lāčplēša ielā 2) un mājaslapā www.valmiera.lv sadaļā Pašvaldība – Sabiedrības līdzdalība – Iedzīvotāju aptauja.