Lasīšanas laiks: 3 min
29.martā Vidzemes Augstskolas telpās pētniecisko diskusiju pēcpusdienas ietvaros, HESPI zinātniskās asistentes Anna Broka un Ligita Kūle prezentēja projektu „Sociālā spēcināšana lauku apvidos”. Zinātniskās diskusijas ietvaros klausītāji tika iepazīstināti ar ViA ZTC īstenoto Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projektu “Sociālā spēcināšana lauku apvidos” (SEMPRE).
Par projektu stāsta Anna Broka: “Vidzemes Augstskolai ir dažādi sadarbības partneri un mums piedāvāja iesaistīties sociālā projektā ar domu, ka būs iespēja izveidot tādu kā platformu ar mērķi attīstīt sociālos pakalpojumus lauku teritorijās, tas ir, Baltijas jūras reģionā. Tas, par ko Eiropas līmenī tiek runāts, ir problemātika par dažādām mērķa grupām, kuras ir grūtāk iekļaut sabiedrībā. Ir valstis, kurām ir pamata mērķgrupa ir bēgļi, ir valstis, kurās – ieslodzītie. Tās ir mērķa grupas, par kurām mēs runājam kā par sociālo pakalpojumu saņēmējiem. Mūsu mērķa grupa ir vecāki, māmiņas ar bērniem, kuras netiek darba tirgū, personas ar funkcionāliem traucējumiem. Šī projekta mērķis ir veicināt sociālo pakalpojumu attīstību un inovatīvu risinājumu meklēšana lauku teritorijās. Kādā veidā šīs dažādās grupas, kuras atrodas ārpus darba tirgus, spēs tur atgriezties? Jau trešo gadu notiek virkne dažādu pasākumu, aktivitāšu, lai šo grupu stāvokli uzlabotu. Mēs šajā projektā darbojamies tikai vienu gadu. Vidzemes Augstskolā ir izveidota komanda, kas strādā SEMPRE projektā un iesaistās dažādās aktivitātēs, kas ir saistītas ar mērķu grupām. Cenšamies arī izveidot kādu piemēru, ka var strādāt arī nedaudz ārpus sistēmas. Sadarbojamies ar sociālajiem darbiniekiem, jauniešu centriem. Mēs nestrādājam tikai ar jauniešiem vai tikai ar māmiņām, kurām nav darba vai izglītības. Mēs strādājam arī ar sociālo pakalpojumu sniedzējiem, mēģinām saprast konkrēto lokālo situāciju un kopā ar viņiem veidot šo pasākumu plānu. Šādā veidā arī sociālo pakalpojumu sniedzēji iegūst jaunas zināšanas. Tas tiek darīts pēc spējināšanas principa, jo tas nāk no viņiem. Mēs neesam tie, kas pasaka darīsim tā vai citādi, jo tās jau ir viņu vajadzības. Mēs mēģinām rast veidu, kā palīdzēt viņiem iegūt to, kas viņiem ir nepieciešams, ko viņi standartā nevar saņemt vai nevar izdarīt. Mums priekšā vēl ir izaicinājums – politiskā līdzdalība. Īstenībā, ir novērojams, ka sociālais darbs un sociālie pakalpojumi tiek uzskatīti kā patēriņš, nevis resurss. Tie nav pašvaldības ienākumi un tāpēc arī politiski uz sociālo darbu skatās kā uz izdevumiem, nevis resursu. Tieši tāpēc ir svarīgi iesaistīt politiķus un parādīt, ka šis darbs patiešām attaisno līdzekļus, kas tiek ieguldīti. Pašvaldībai ir izdevīgāk, ja cilvēks saņem pakalpojumus un nonāk darba tirgū. Bez atbalsta, kas nav tiešs, šie cilvēki nevar nonākt atpakaļ darba tirgū vai vispār nokļūt tajā. Tas ir sarežģīti. Man prieks ir par tām pašvaldībām, kas atbalsta, un tie ir Kocēni, Priekuļi, arī Amatas novads, Valmieras pilsēta.”
Ligita Kūle stāsta par SEMPRE aktivitātēm Smiltenes tehnikuma Alsviķu teritoriālā struktūrvienībā. “Šobrīd tiek īstenota Vidzemes plānošanas reģiona iecere “Vidzeme lauž stereotipus”, kas notiek ciešā sadarbībā arī ar Latvijas Mākslas akadēmijas profesori B.Ābeli un studentiem. Šī pasākuma ietvaros tiek veidoti izglītojamo ar funkcionāliem traucējumiem darba portfolio, darba devēju vajadzību novērtējums personu ar funkcionāliem traucējumiem nodarbināšanā un semināri uzņēmējiem u.c. aktivitātes. Pamatā pasākums “Vidzeme lauž stereotipus” ir paraugs tam kā var īstenot pārejas posma “no skolas uz darba dzīvi” atbalsta pasākumus. Daudzās Eiropas valstīs šāda veida aktivitātes ir jau ierasta prakse, Latvijā tās vēl ir inovācijas stadijā.”