Lasīšanas laiks: 3 min
8.aprīlī Valmieras koncertzāles telpās norisinājās akcija “Satiec savu meistaru 2018”, stāstnieku meistarklase “Iepazīsimies: mēs esam Vidzemes stāstnieki”. To rīkoja Vidzemes stāstnieku kopa ar mērķi iepazīstināt valmieriešus ar stāstniecības tradīciju un tās daudzveidību. Divu stundu garumā dzirdējām gan pasakas, gan ar sadzīviskus notikumus, gan paši tikām pie vārda. Pa vidu tika padziedāts un pasākumu noslēdzām ar “Krakovjaku” – danci pa trim.
Vidzemes stāstnieki ir domubiedru kopa, kas praktizē stāstīšanu un stāstu pasākumu rīkošanu, piesaistot visdažādākās auditorijas – bērnus, seniorus un citus interesentus. Tā izveidojusies gatavojieties II Vidzemes stāstnieku festivālam “Stāsta krēslā”, kas norisinājās Valmierā 2016. gadā. Šo stāstnieku festivālu ik gadu organizē biedrība “Haritas”. Grupas kodols ir Sanda Salmiņa no Cēsīm, Aelita Punkstiņa no Ēveles, Agrita Gruzdiņa no Rūjienas un valmieriete Agita Lapsa, kas ir uzņēmusies grupas darbības koordinēšanu.
Aelita, strādā Ēveles pagasta bibliotēkā un viņas labākie stāsti ir no dzīves. Sanda stāsta pasakas. Agrita ikdienā strādā Naukšēnu vidusskolā un viņas stāsti vairāk ir saistīti ar skolas dzīvi. Viņas uzticamais instruments, ģitāra, izkrāšņo arī stāstu vakarus. Agita Lapsa, Valmieras bibliotēkas novadpētniece, meistarklases gaitā skaidroja klausītājiem, kas tad īsti ir stāsts un stāstīšana, un dalījās ar stāstiem no sava krājuma. Vidzemes stāstnieces tika gatavojušās, domājot gan par muzikālo noformējumu, gan kustību aktivitātēm, gan ar mazām, pārdomātām dāvaniņām ikvienam klausītājam. Stāstot jau grūti paredzēt, kam vēl ir ko papildināt, un tā šie stāsti tinas kā kamolītis. Pašas stāstnieces uzskata, ka mēs ikviens esam stāstnieks, un stāstīšana ieņem nozīmīgu vietu cilvēka dzīvē. Stāstīt var iemācīties ikviens un izmantojot savu balsi, mainot tembru, ritmu, intonāciju, var padarīt vēstījumu baudāmu.
Agita Lapsa: “Stastniecība pasaulē nav nekas jauns. Cik sena ir valoda, tik sens ir stāsts. Tā ir ikvienas tradicionālās kultūras sastāvdaļa un pieskaitāma pie nemateriālā kultūras mantojuma. Daudzu gadsimtu garumā, stāstīšana bija veids, kā nodot zināšanas nākošajai paaudzei. Daudzviet pasaulē, stāstnieks ir cienījams amata pratējs, bet stāstniecību kā parādību nevar ierindot tikai amatnieku laukā, jo tā ir māksla. Viss, kas notiek ar cilvēku, var pārvērst par stāstu, un, jebkura dzīves joma tajā var tikt ietverta un izklāstīta. Arī tas, ko mēs šobrīd rādām un meklējam gan sociālajos medijos, gan radio, televīzijā vai laikrakstos, ir stāsts. Pat Instagram, kur ir tikai fotogrāfijas, ir lakonisks, vizuāls vēstījums. Fotogrāfija ir miniatūrs stāsts. Uz papīra nofiksētam stāstam nav intonācijas, nav tempa, nav balss tembra nianses, un reizēm tas padara stāstu baudāmu vai nebaudāmu. Ir cilvēki, kas piedzimst kā stāstnieki. Viņi intuitīvi prot veidot vēstījumu. ”
2017.gada novembrī tika nodibināta stāstnieku profesionālā organizācija “Ļatvijas stāstnieku asociācija”. Latvijā stāstniecība jau vairāk nekā 20 gadus funkcionē kā nozīmīga kopienu stiprinātāja, tradīciju pārmantošanas veicinātāja, paaudžu sadarbības un zināšanu pārneses nodrošinātāja. Šo gadu laikā secināts, ka stāstniecība dod iespēju pievērsties tradicionālajai kultūrai un nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanai arī tiem, kam šķiet, ka ikdienā nav itin nevienas mantotas tradīcijas, un paver katram iesaistītajam jaunu radošas pašizpausmes lauku. Tās praktizētāji ir daļa no tradicionālās kultūras uzturētājiem, kas sniedz pienesumu Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā.
Šobrīd Latvijā katru gadu norisinās četri stāstnieku festivāli, katrā novadā pa vienam. Tuvākais no tiem jau pēdējā aprīļa sestdienā, 27. -28., norisināsies Kuldīgā. Tas ir Kurzemes stāstnieku festivāls “Zivs zupa”, kurš ir visvecākais festivāls un norisinās kopš 2006. gada. Jūlija trešajā sestdienā, 20., 21., tradicionāli notiek Latgales stāstnieku festivāls, šogad trešais pēc kārtas. 7. septembrī Rundālē un 8. septembrī Bauskā varēs pieredzēt 7. Zemgales stāstnieku festivālu. Vidzemes stāstnieku festivāls norisināsies 5. un 6. oktobrī.