Lasīšanas laiks: 4 min
Uzsākot Jāņa Daliņa stadiona pārbūvi un jaunās vieglatlētikas manēžas būvniecību, šodien, 4.aprīlī, notika vēsturiskās kapsulas svinīgais izņemšanas, atvēršanas un tās vēstījuma apskatīšanas pasākums. Kapsula J.Daliņa stadionā atrodas kopš 1993.gada.
Pasākumā piedalījās Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, kurš pēc apskates kapsulu nodeva glabāšanā Valmieras muzejam.
Svinīgajā brīdī klāt bija arī Andris Circenis no uzņēmuma SIA “Lemminkainen” un citi projektā un Valmieras sporta dzīvē iesaistītie pārstāvji, tostarp arī daži no cilvēkiem, kuri piedalījās kapsulas iemūrēšanā.
Jānis Baiks savā uzrunā teica:
“Esam klāt vēsturiskā brīdī. Šī ēka ir godam kalpojusi diezgan daudzus gadus un kļuvusi par vienu no Valmieras simboliem. Šī vieta daudziem ir tuva un mīļa. Taču ir notikusi attīstība un mums ir jāsper uz priekšu nākamais solis, jo mēs bijām labākie un mēs būsim labākie.”
Viens no tiem, kurš piedalījās kapsulas iemūrēšanā 1993.gadā, bija Kārlis Greiškalns. Viņš atklāja, ka pašreizējās stadiona ēkas projekts tapis sadarbībā ar partneriem Vācijā, gatavojoties pirmajām pasaules latviešu Trīszvaigžņu sporta spēlēm. Projektā tika paredzētas koka konstrukcija, saglabājot piemiņu par pirmo J.Daliņa stadiona ēku, kas tapa pirms Otrā pasaules kara. K.Greiškalns novēlēja, lai arī jaunajā stadiona ēkas projektā tiktu pārmantota pirmā stadiona piemiņa, ietverot koka konstrukciju elementus.
Kapsulu izņemt no pamatiem Jānim Baikam palīdzēja būvprojekta vadītājs Andris Circenis. Viņš atzina, ka pirmo reizi savā 20 gadu karjerā piedalās kapsula izņemšanā. Tāpat viņam ir saprotamas cilvēku sentimentālās izjūtas, jo nāksies nojaukt ēku, kas daudziem sportistiem un sporta draugiem ir tuva un dārga. Līdzīgas sajūtas Andrim Circenim bijušas, nojaucot treku Ventspilī, jo pats viņš savulaik nodarbojies ar riteņbraukšanu.
Atverot kapsulu, tajā tika atrastas daudzas vēsturiskas liecības – santīmi, piemiņas medaļas, vimpeļi, laikraksta “Liesma” numurs, Valmieras karte, Daliņu dzimtas novēlējuma raksts, fotogrāfijas, skrējiensoļojuma Rīga – Valmiera dalībnieku numuri, dažādi plakāti un citi dokumenti. Valmieras muzeja vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa solīja, ka vēsturiskie materiāli tiks izmantoti, lai izveidotu nelielu ekspresizstādi muzejā.
Ingrīda Zīriņa pastāstīja, ka valmierieši vienmēr bijuši aktīvi dažādās dzīves jomās. Sporta nebija izņēmums. Vajadzība pēc moderna stadiona Valmierā radusies jau pagājušā gadsimta divdesmitajos gados, pateicoties slavenā soļotāja Jāņa Daliņa panākumiem. Stadiona nepieciešamība pirmo reizi tika aktualizēta 1929. gadā. Vēlreiz par to sāka runāt 1932. gadā, kad J.Daliņš izcīnīja sudraba medaļu Losandželosas olimpiādē. Taču tikai 1935. gada 18.aprīlī notika pirmā talka teritorijas sagatavošanai stadiona būvniecībai. Vēlāk sekoja citas talkas, kurās aktīvi iesaistījās iedzīvotāji. Pārdodot iegūtos kokmateriālus un vācot ziedojumus, tika iegūti gandrīz 27 tūkstoši latu. Valmieras dome piešķīra 3000 latus. Stadiona būvniecība ilga no 1935. līdz 1938. gadam. Svinīgā atklāšana notika 31.julijā. Stadionā bija 1000 sēdvietas. Stadions darbojies arī 2.Pasaules kara laikā. Padomju okupācijas laikā tas nesis “Daugavas” vārdu. 1988.gadā blakus esošā Komunāru iela un vēlāk arī pats stadions atguvuši Jāņa Daliņa vārdu.
Kā esam informējuši jau iepriekš, projekta ietvaros plānota esošā stadiona pārbūve, jaunas vieglatlētikas manēžas celtniecība, kā arī vides labiekārtošana. Vieglatlētikas stadionu plānots pārbūvēt, saglabājot sprinta taisni esošajā vietā, savukārt 400 metru skrejceļam mainot ārējo konfigurāciju. Skrejceļam paredzēti astoņi celiņi pa perimetru un deviņi celiņi taisnē. Paplašinot stadionu, tā centrā tiks izbūvēts FIFA (Starptautiskā futbola federāciju asociācija) noteikumiem atbilstošs futbola laukums, kā arī divi lēkšanas sektori. Futbola stadionam paredzēts dabīgais zāliens, un tā galos tiks veidoti lodes grūšanas, augstlēkšanas, vesera, diska un šķēpa mešanas sektori, kā arī ūdens šķēršļu bedre. Stadiona tribīņu daļā atradīsies ērtas telpas sportistu, treneru un tiesnešu ģērbtuvēm, inventāra noliktavas un tehniskās telpas, trenažieru zāle, kā arī kafejnīca.
Projekta ietvaros plānots izbūvēt arī vieglatlētikas manēžu un viesnīcu kopumā 12367 m2 platībā. Tās atradīsies pa labi no esošā apmeklētāju celiņa. Vieglatlētikas manēžā tiks izbūvēts 200 metru skrejceļa aplis ar četriem celiņiem un piepaceltām virāžām atbilstoši IAAF (Starptautiskā vieglatlētikas federāciju asociācija) tehniskajām prasībām. Manēža ir projektēta vieglatlētikas treniņiem ar iespēju rīkot arī sacensības. Tajā tiks izvietoti astoņi 60 m sprinta celiņi, tāllēkšanas, trīssoļlēkšanas, augstlēkšanas, kārtslēkšanas un lodes grūšanas sektori, kā arī stendi šķēpa un vesera mešanai. Skatītāju tribīnēs paredzētas vietas 1250 skatītājiem.
Pie Dīvaliņa ielas paredzēta vieta trim atklātiem sporta spēļu laukumiem ar speciālu gumijotu segumu, kā arī vieta vēl viena laukuma izveidei. Apkārt visām jaunbūvēm, izlokoties starp kokiem un sekojot esošajam reljefam, paredzēts izveidot veloceliņu, kas ziemā kalpotu kā slēpošanas trase. Tāpat plānots pilnveidot un paplašināt bērnu rotaļu laukumu, dažādojot rotaļu rīkus dažādām bērnu vecumu grupām.
Būvdarbus veiks piegādātāju apvienība “Lemminkainen”, būvuzraudzību – “Būvuzraugi LV”. Projekta pasūtītājs – Valmieras pilsētas pašvaldība. Kopējās projekta realizācijas izmaksas plānotas 17 850 287 EUR apmērā (bez PVN), to starpā valsts budžeta finansējums ne mazāks kā 5 300 000 EUR.
Liela daļa no šiem priekšmetiem man ir!