Lasīšanas laiks: 2 min
Piektdien, 23.martā, mediķu aprūpē nonākuši pieci bērni, kuri vecāku neuzmanības un nolaidības dēļ guvuši termiskus apdegumus. Divi no cietušajiem nav pat gadu veci.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Sarmīte Skujiņa aģentūrai LETA pastāstīja, ka Latgalē, aplejoties ar karstu šķidrumu, kakla, pleca un krūškurvja apdegumus guvis astoņus mēnešus vecs bērns.
Rīgas reģionā mediķu aprūpē nonācis desmit mēnešus vecs bērns, kurš bija guvis termiskus apdegumus, pieliekot roku pie karstas elektriskās plīts.
Vidzemē divus gadus vecs bērns skrienot aizķēris pieaugušā roku, kurā bija krūze ar karstu tēju, un guvis pēdas apdegumus. Ar karstu tēju applaucējies arī kāds divus gadus vecs bērns Rīgas reģionā. Viņš guvis termiskus rokas apdegumu.
Savukārt Kurzemē pēdas termiskos apdegumus guvis divus gadus vecs bērns, kuram karsētas kājas traukā ar karstu ūdeni.
Mediķi jau virākkārt ir atzinuši, ka šādas traumas visbiežāk tiek gūtas pieaugušo neuzmanības rezultātā, tādēļ vecāki tiek aicināti apzināties riskus un laikus tos novērst.
Biežākais traumu gūšanas iemesls ir bērnam pieejamās, aizsniedzamās vietās atstātas kafijas, tējas un citu karsto dzērienu krūzes. Aplejoties ar karstiem dzērieniem, bērni nereti gūst vairāku ķermeņu daļu traumas, jo apdegumi rodas visās ķermeņa vietās, kur līst karstais šķidrums.
Mediķi atgādina, ka bērns ir zinātkārs un mēģinās visu aizskart, apskatīt tuvāk. Izzinot pasauli, bērns nekavēsies paņemt krūzi, kas kūp, bieži ir krāsaina un raisa interesi. Pieaugušo pienākums ir nepieļaut, ka šīs karstā dzēriena krūzes ir bērnam aizsniedzamas.
NMPD aicina arī bērnus neturēt klēpī, kad tiek malkots dzēriens, jo mēdz būt gadījumi, kad krūze apgāžas vai bērns to apgāž, nejauši uzsitot, un karstais šķidrums uzlīst virsū, radot plašus termiskus apdegumus.
Tāpat mediķi aicina vecākus nepieļaut mazu bērnu rotaļas virtuvē, kur tiek gatavots karsts ēdiens.
Mediķi atgādina, ka bērna applaucēšanās gadījumā, jārīkojas ātri, jo pat salīdzinoši nelielam apdegumam var būt nopietnas sekas, turklāt tieši ārstēšanās ilgums un efektivitāte atkarīga no pirmās palīdzības pasākumiem, kas veikti uzreiz pēc apdeguma gūšanas. Apdeguma vieta nekavējoties jādzesē zem vēsa, bet ne ledaina, tekoša ūdens vismaz desmit minūtes. Svarīgākais ir pārtraukt karstuma ietekmi uz bērna ādu un dziļākajiem audiem, lai mazinātu apdeguma sekas.
Ja apdegums ir lielāks par bērna plaukstu, jāzvana 113, savukārt, ja apdegums ir mazāks par bērna plaukstu, jākonsultējas ar bērna ārstu. Vakaros un brīvdienās mediķa padomu iespējams saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66 016 001.