Lasīšanas laiks: 2 min
Vidzemes slimnīcā notikušas Latvijā pirmās tīkliņa implantēšanas operācijas, izmantojot jaunu metodi un pirmoreiz slimnīcas operāciju zālē arī jaunu tehnoloģiju – 3D laparaskopu. Šādas operācijas tiek veiktas sievietēm pie dzimumorgānu noslīdējumiem vai urīna nesaturēšanas gadījumos, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila.
Lai apgūtu jauno ķirurģisko metodi, Vidzemes slimnīcas operāciju zālē notika medicīniska meistarklase, ko vadīja viesķirurgs dr. Sokols Reksepi (Sokol Rexhepi) no Vācijas, Eihštetes klīnikas, veicot trīs operācijas, kurās viņam asistēja Vidzemes slimnīcas dzemdību un ginekoloģijas nodaļas virsārsts Gints Lapiņš, bet vēroja arī kolēģi no Rīgas, Cēsīm, Aizkraukles.
Operāciju starplaikos firmas DynaMesh starptautiskās pārdošanas un izplatīšanas menedžeris Peters Rademačers (Peter Rademacher) prezentēja operācijās lietotos tīkliņu implantus un klīniskos pētījumus par to izmantošanu.
“Tīkliņi jeb jeb sintētiskās protēzes iegurņa pamatnes nostiprināšanai un dzimumorgānu fiksācijai”, komentē dr. G. Lapiņš, ”pasaulē izmanto jau sen. Latvijā tīkliņu izmantošana sieviešu dzimumorgānu noslīdējumu korekcijai notiek apmēram 20 gadus. Vidzemes slimnīcā to sākām lietot 2000. gadā. Taču nebijām praktizējuši metodi, kurā tīkliņa implantu ievieto caur vēdera dobumu, izmantojot laparaskopu un 5 nelielus griezienus uz vēdera priekšējās sienas. Līdz šim metodē izmantoja cita ražotāja tīkliņa implantu, operācija bija tehniski komplicēta un ļoti laikietilpīga. Metodei, ko mums rāda lieliskais ķirurgs un kolēģis no Vācijas, ir vairākas būtiskas priekšrocības, salīdzinot ar iepriekšējo. Jaunās metodes tehnika ļauj saīsināt operācijas laiku apmēram četras reizes un izmantot visaugstākās klases materiālus, ir draudzīgāka pacientei un palīdz efektīvāk izmantot ķirurga darba laiku un operāciju zāles noslogojumu”.
Vācu kolēģi uzslavēja Vidzemes slimnīcas operāciju nodaļas profesionālo komandas darbu, māsas, anesteziologus, visus, ar kuriem nācies sadarboties, bet visvairāk slimnīcu kopumā par attieksmi pret jaunievedumiem, vēlēšanos mācīties un apgūt jaunas metodes un strādāt ar pasaules līmeņa materiāliem un tehnoloģijām.