Lasīšanas laiks: 2 min
Valmieras iedzīvotāju aptauju rezultāti un pašvaldībā saņemtās sūdzības liecina par to, ka viens no jautājumiem, kas visvairāk satrauc iedzīvotājus, ir piegružotās teritorijas un atkritumu urnu pieejamība, portālu “Valmieras Ziņas” informēja domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.
Mērs norādīja, ka ne vienmēr atkritumu urnu esamība nozīmē sakoptu vidi.
“Nesen atjaunotajā Vecpuišu parkā atkritumu urnas ir pie katra sola, taču bieži vien atkritumi tiek nomesti zemē, nevis urnā. Tāpat regulāri saņemam sūdzības par piegružotajiem Gaujas krastiem. Taču pārsvarā atbildība jāuzņemas pašiem iedzīvotājiem. Nez kāpēc ir viegli paņemt līdzi pilnas alus bundžas vai pudeles, taču aiznest atpakaļ tukšās un izmest konteinerā ir ļoti smagi. Ir jāsaprot, ka nevar Gaujas krastā novietot konteinerus ik pa desmit metriem, jo būtu sarežģīti un dārgi nodrošināt regulāru atkritumu savākšanu un izvešanu,”
skaidroja J.Baiks.
Nereti pilsētas atkritumu urnās iedzīvotāji ievieto arī mājsaimniecībās radušos atkritumus, lai gan publiskajā telpā izvietotās atkritumu urnas šiem atkritumiem nav paredzētas.
Valmieras pilsētas pašvaldība pilsētā ir uzstādījusi vairāk nekā 250 atkritumu urnas. Tās atrodas dažādās vietās pilsētā – parkos, autobusu pieturās, pie atpūtas soliņiem, dabas teritorijās. Pilsētā izvietotas arī 15 speciālās urnas suņu ekskrementiem. Atkritumu urnu izvietošanu pie veikaliem vai iestādēm nodrošina veikali un iestādes.
Valmieras pilsētas pašvaldība pievērš uzmanību un seko līdzi, lai pilsētā uzstādītās atkritumu urnas nebūtu pārpildītas. Atkarībā no sezonas Valmieras pilsētas pašvaldība nodrošina urnu tukšošanu divas līdz trīs reizes nedēļā, attālākās vietās – vienu līdz divas reizes nedēļā. Atsevišķu pasākumu laikā un īpaši pilsētas centra daļā atkritumu urnas tiek tukšotas biežāk.
Lai nodotu mājsaimniecībās radušos atkritumus, katrai mājsaimniecībai jābūt noslēgtam līgumam ar SIA “ZAAO”. Lai novērstu situācijas, kad mājsaimniecībā rodas pārāk daudz atkritumu, nepieciešams plānot iepirkumus un atkritumus šķirot. Lielu daļu atkritumus iespējams nodot pārstrādei, izmantojot pilsētā pieejamos Eko laukumus, Eko punktus vai savrupmājās dzīvojošajiem – pakalpojumu “EKO soma” vai Burkānciema iedzīvotājiem – individuālo konteineru šķirotajiem atkritumiem.
stikla taru pieņem veikalos un skārdnenes aiziet lūžņos
Pie katra jau ar nevajag – vajag vismaz elementāri sekventi ik pa pārissimt metriem pa maisam kaut – kā citi entuziasti to veic paša spēkiem (uzkarinot kartupeļu maisu), neviens pieaudzis cilvēks ar pilniem 100 smadzenēs nemetīs zemē atkritumus ja būs kaut netālu – atkritumu urna vai jau minētais maisu risinājums. Elementāra loģika