Lasīšanas laiks: 3 min
Bāriņtiesas galvenais mērķis ir nodrošināt bērna vai aizgādībā esošas personas tiesību un tiesisko interešu aizsardzību. “Bāriņtiesas darbs ir orientēts uz ģimenes vērtību veicināšanu, lai nodrošinātu bērnam piemērotāko augšanas vidi. Darbs bāriņtiesā ir ļoti atbildīgs, jāievēro visas likuma prasības, tajā pašā laikā jāspēj saglabāt cilvēcība, saprotot, ka ar bāriņtiesas pieņemtajiem lēmumiem tiek ietekmētas citu cilvēku dzīves,” stāsta Valmieras bāriņtiesas priekšsēdētāja Ilze Polka.
2017.gadā bāriņtiesa ir informējusi Valmieras pilsētas pašvaldības Sociālo lietu pārvaldi, policiju vai citu atbildīgo institūciju par 47 ģimenēm, kurās aug 59 bērni un kurām nepieciešama palīdzība. 2017.gadā samazinājies gadījumu skaits, kad bāriņtiesai vajadzēja iesaistīties bērnu interešu aizsardzībā, izņemot bērnu no ģimenes, pārtraucot vecākiem aizgādības tiesības. To var skaidrot ar veiksmīgo starpinstitucionālo sadarbību starp dažādām Valmieras pilsētas institūcijām, kā arī plašo sociālo pakalpojumu piedāvājumu.
2017.gadā sešiem vecākiem, kuri pametuši bērnus novārtā, pieļāvuši vardarbību pret bērniem, ir pārtrauktas aizgādības tiesības uz astoņiem bērniem. Vienam vecākam atjaunotas pārtrauktās aizgādības tiesības, trim bērniem atgriežoties ģimenē, divi bērni nodoti otra vecāka aizgādībā. Pēc bāriņtiesas sagatavotajiem un tiesās iesniegtajiem prasības pieteikumiem un pierādījumiem ar tiesu spriedumiem pieciem vecākiem atņemtas aizgādības tiesības uz septiņiem bērniem.
Katram bērnam ir tiesības uzaugt ģimenē. Ja tā nav bioloģiskā ģimene, tad ģimenisko vidi var nodrošināt gan aizbildņi, gan audžuģimene, gan bērns var tikt adoptēts. Ja nav iespējams atrast aizbildni vai audžuģimeni, bērns tiek ievietots ilgstošas sociālās aprūpes rehabilitācijas institūcijā. 2017.gada izskaņā ārpusģimenes aprūpē atradās 50 bērni, no kuriem 14 dzīvo audžuģimenēs, 23 atrodas pie aizbildņiem, 13 bērni ievietoti ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās. 2017.gadā ārpusģimenes aprūpē ievietoti četri bērni, no tiem trīs nodoti aizbildnībā, viens ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā.
Šobrīd Valmierā izveidotas astoņas audžuģimenes un viena, kura pārcēlusies uz dzīvi Valmierā. 2017.gadā iesniegumu par audžuģimenes statusa piešķiršanu iesniegusi viena ģimene.
2017.gadā bāriņtiesa par adoptētājiem atzinusi deviņas personas. No ārpusģimenes aprūpē esošajiem 2017.gada beigās Valmierā bija 20 bērni (0-17 gadi), no tiem 12 nav piekrituši ne vietējai, ne ārzemju adopcijai.
Iepriekšējā gada beigās ir bijušas 12 aktīvas lietas par bērnu nodošanu citu personu aprūpē, kurās bāriņtiesa veic šo bērnu personisko un mantisko tiesību ievērošanas uzraudzību.
Bāriņtiesas kompetencē ir izvērtēt un iecelt aizgādņus cilvēkiem, kuriem ar tiesas spriedumiem ir ierobežota rīcībspēja. 2017.gadā bāriņtiesā ir bijušas 18 aktīvas lietas par aizgādņa iecelšanu personai ar ierobežotu rīcībspēju.
2017.gadā bāriņtiesa pieņēmusi 120 lēmumus, tai skaitā trīs vienpersoniskus lēmumus. Neviens no bāriņtiesas pieņemtajiem lēmumiem nav pārsūdzēts tiesā. Bāriņtiesā ierosinātas 129 jaunas lietas, savukārt 2017.gada 31.decembrī bāriņtiesā aktīvas bija 163 lietas. 2017.gadā ikdienas darbības nodrošināšanai nosūtīti 910 dokumenti un to pielikumi, saņemti 192 fizisku un juridisku personu iesniegumi, kā arī 680 ienākošie dokumenti.
“Atgādinu, ka par tiesību pārkāpumiem, apdraudējumiem un vardarbības gadījumiem pret bērniem vai personām ar ierobežotu rīcībspēju iespējams zvanīt pa Valmieras pilsētas pašvaldības bezmaksas atbalsta tālruni 8484. Tāpat aicinām Valmieras pilsētas iedzīvotājus būt aktīviem, dalīties savā mīlestībā un prasmēs, kļūstot par audžuģimenēm, lai bez vecāku gādības palikušiem bērniem būtu iespēja augt ģimeniskā vidē,” aicina I.Polka.
Plašāka informācija par Valmieras bāriņtiesas 2017.gada pārskatu pieejama Valmieras pilsētas pašvaldības mājaslapas www.valmiera.lv sadaļā “Pašvaldība” – “Pārvaldes struktūra un kontakti” – “Bāriņtiesa”.