Lasīšanas laiks: 3 min
Trešdien, 21.februārī, Valmieras Tūrisma centrs aicināja interesentus uz kārtējo Ceļotāju stāstu vakaru, kurā par piedzīvoto un redzēto Islandē stāstīja Mārcis Bogdanovs – mūziķis, sportists, Valmieras Novada fonda brīvprātīgais, izlaušanās spēles autors un vienkārši aktīvs valmierietis.
Vispirms – Islande vai Īslande? Pēc Latviešu valodas aģentūras mājaslapas ziņām kopš 2011.gada vienlīdz pareizi ir abi varianti.
Mārcis ar savu paziņu Islandes dabu un sadzīvi izbaudīja nedēļas garumā pagājušā gada septembra beigās, kad šī sala ciemiņus sagaidīja diezgan neviesmīlīgi – četras dienas lijis lietus, tikai +4 grādi, migla, dubļi, izskaloti ceļi, koku trūkums un dārdzība. Bet bijis arī ļoti daudz skaistuma, kādu citur negadās redzēt – daudz gleznainu ūdenskritumu, klintis, melno smilšu pludmales kontrastā ar okeāna baltajiem viļņiem, geizeri, polārblāzma, pasakaina ainava saulainajās dienās, interesanta arhitektūra, it sevišķi baznīcām.
Tā kā neapzinīgo tūristu dēļ daba tika piesārņota ar atkritumiem, Islandē nakšņot drīkst vien viesnīcās un kempingos. Tūristu ir daudz, katrs otrais – ķīnietis.
Salīdzinot ar Latviju, Islandes augu un dzīvnieku valsts ir ļoti nabadzīga – tur aug ziemeļu bērziņi, no dzīvniekiem – polārlapsas. Paši islandieši tur aitas, kazas, zirgus un pa kādai govij. Vietām var redzēt arī pašu islandiešu stādītos kokus, bet lielākajā daļā salas trūkst zaļuma, zeme ir neauglīga.
Mārča mērķis bija noīrēt mašīnu un nedēļas laikā apbraukt apkārt Islandei, veicot 1200 kilometrus pa galveno Apļa jeb gredzena ceļu (Ring road).
Salas vidienē ceļu nav vai tie ir diezgan neizbraucami, tur vajadzīgas īpašas mašīnas. Arī auto apdrošināšana Islandē ir īpaša, jo tā ir atsevišķi riepām, priekšējam stiklam, durvīm… Ja Latvijā pārplūduši ceļi ir katastrofa, tad Islandē tā ir gandrīz ikdiena.
Šī iemesla dēļ arī Mārcim neizdevās pilnībā realizēt savu sapni, jo ceļš vienkārši beidzās ūdenī un nācās griezties pretējā virzienā. Pārplūst arī pļavas, un tad vietējie iedzīvotāji aitas uz sausākām vietām pārved laivās.
Mārcim nesanāca izpeldēties karstajos avotos, taču geizeru strūklakas, sēra un haizivs gaļas smaku gan izbaudīja, tāpat viņš redzēja arī slaveno Islandes vulkānu, kurš pirms vairākiem gadiem ilgstoši sabojāja cilvēku pārvietošanos gaisa telpā un kura vārdu izrunāt iemācījās vien daži TV ziņu moderatori.
Islande ievērojama ar savu altingu, ko uzskata par visvecāko parlamentu pasaulē, populāra ir arī jaunā stiklotā Reikjavīkas koncertzāle „Harpa” un Haizivju muzejs. Par īpašu tūristu apskates objektu kļuvusi avarējusi lidmašīna.
Uz Reikjavīku no Rīgas ir tiešie reisi. Lidmašīnas biļete abos virzienos Mārcim maksājusi vien 80 eiro, toties dzīve Islandē ir ļoti dārga. Mārcis minēja vien dažus piemērus: sēņu zupa – 12 eiro, mašīnas noma diennaktī – 110 eiro, haizivs gaļas kilograms – 150 eiro… Protams, arī algas tur nav kā „parastajam latvietim”.
Ikviens tūrists varējis piedalīties auto nomas organizētajā konkursā. Video vai 5 bildes, stāsts labā angļu valodā ar vismaz 2000 zīmēm, un 100 eiro ir automātiski atpakaļ kabatā! Bet katra mēneša labākā stāsta autors atgūst naudu 7 dienu īres izmaksu apmērā. Tā kā konkursa rezultāti vēl joprojām nav paziņoti, Mārcim ir cerība arī uz to.
Daudziem sanākušajiem par Islandi jau bija gan zināšanas, gan stereotipi, daži klausītāji paši pabijuši Islandē un varēja salīdzināt Mārča stāstījumu ar savu piedzīvoto. Tiem, kas vēl tikai domā apmeklēt Islandi, Mārcis ir gatavs palīdzēt ar savu ceļojuma plānu.
Klausoties Mārča stāstījumu, nāk prātā parastais un neparastais islandiešu filmās „Lauku kāzas” un „Auni”. Tās savulaik ieguva dažādas balvas un varēja noskatīties arī Valmierā, bet šodienas “Rīta panorāma” vēstīja par postošu vētru Islandē. Varbūt ekstrēmo piedzīvojumu meklētājiem laiks doties ceļā uz Islandi?