Lasīšanas laiks: 4 min
2017.gads Valmieras muzejam bija nozīmīgs, uzsākot Latvijas simtgades sagaidīšanas pasākumu programmu, meklējot jaunas un interesantas iespējas sabiedrības iesaistīšanā un kultūrvēsturiskā mantojuma izzināšanā. Rīkota vēl nebijusi izstāde – klātienē bija apskatāmi vairāk nekā 90 cilvēku latviešu tautastērpi, Valmierā sagaidīta Jāņa Streiča izstāde, veikti vairāki pētījumi un rīkotas daudzveidīgas mākslas izstādes un nodarbības muzeja pedagoģiskajās programmās. Spilgtus akcentus Valmierai dāvināja laikmetīgās mākslas mākslinieki. Muzejs aktīvi iesaistījies dažādās norisēs pilsētā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Zane Bulmeistare.
Kopumā muzejā 2017.gadā uzskaitīti 85 013 apmeklējumi. No tiem bezmaksas – 77 053, tādējādi sniedzot iespēju un ieinteresējot apmeklēt kultūras norises un izzināt vēsturi. Izstādes un pastāvīgās ekspozīcijas, kā arī muzeja pedagoģiskās programmas apmeklētas 50 871 reizi, no tiem individuālie apmeklējumi – 39 937, bet grupās muzeja piedāvājumu baudījuši 10 934 interesenti. 34 142 apmeklējumi 2017.gadā uzskaitīti Valmieras muzeja rīkotajās ekskursijās, lekcijās, tematiskajos pasākumos, dažādās radošās nodarbībās, muzeja rīkotajos tirdziņos, akcijās un ekspresizstādēs, kā arī muzejā, palīdzot rast atbildes pētnieciskos jautājumos un sniedzot konsultācijas.
Pērn Izstāžu namā un muzeja ārtelpā bija skatāmas 28 izstādes, no tām 19 mākslas, septiņas – ar vēsturisku saturu, savukārt divas – vides jautājumiem veltītas. Vislielāko interesi izraisījusi izstāde “Mana tautastērpa ceļš”, kurā bija eksponēti 96 dažādu Latvijas un Vidzemes kultūrtelpā zināmu personību arheoloģiskie un etnogrāfiskie tautastērpi, to stilizācijas. Otra vislabāk apmeklētā bijusi laikmetīgās mākslas izstāde “Nezināmie ļaudis”, kurā māksliniece Diāna Janušone ar apmeklētājiem “sarunājās”, izmantojot tekstilmākslas un telpiskus objektus. Plaši apmeklēta bijusi arī izstāde “Streiča laiks – filmas, cilvēki, grāmatas”, kurā interesi izraisīja gan Jāņa Streiča gleznieciskā daiļrade, gan režisora personība un kinodarbība.
Pieaugusi interese par ceļojošām izstādēm un mākslas izstādēm ārpus muzeja. Pērn sagatavotas un ārpus muzeja eksponētas trīs mākslas izstādes un astoņas ceļojošās vēstures izstādes skolās, bibliotēkās, arhīvos un tautas namos.
Kopumā 2017.gadā izstādēs muzejā eksponētas 1215 vienības, 531 vienība nonākusi ceļojošās izstādēs ārpus muzeja, 374 krājuma kolekciju vienības sagatavotas un nodotas izstāžu sagatavošanai citām pētnieciskajām institūcijām.
Viens no muzeja pamatdarbības virzieniem ir kolekciju zinātniskā pētniecība. 2017.gadā muzeja darbinieki izpētījuši 1395 kolekciju priekšmetus un dokumentus, bet 680 vienības pētījuši citi interesenti. Pētnieciskie rezultāti izmantoti lekciju, publikāciju, muzeja pedagoģisko programmu, izstāžu un ekspozīciju sagatavošanai. Tapuši 25 pētnieciskie raksti.
2017.gadā muzejs piedāvāja 34 lekcijas, 282 formālās izglītības muzejpedagoģiskās programmas, 90 ekskursijas muzejā, 46 dažādus tematiskos pasākumus, bijušas 28 mūžizglītības programmas.
Aizvien vairāk muzeja krājumu un uzkrātos informatīvos materiālus pētnieciskos nolūkos izmanto kultūras un pētniecības institūciju darbinieki, skolēni, studenti, žurnālisti, novadpētnieki, izzinot savu dzimtu un izcelšanās vietas vēsturi, dažādu notikumu attīstību. 2017.gadā Valmieras muzejs lasītavā nodrošināja 540 pētnieciskos pieprasījumus.
Muzejā bez maksas iespējams iepazīties ar krājuma uzskaites kartotēkām un muzeja krājuma kolekcijām, kuru kopējais skaits pašlaik ir 65 194 vienības, no tām 2017.gadā iegūtas 322. Iespēja iepazīties ar Valmieras muzejā uzglabāto kultūrvēsturisko mantojumu ir arī digitālā veidā. Latvijas nacionālā krājuma kopkatalogā pieejama informācija par 11 707 Valmieras muzeja krājuma vienībām (2017. gadā kopkatalogs papildināts ar 825 aprakstiem), bet muzeju kolekciju tīklā “Meandrs” ir atrodami dati par 27 334 Valmieras muzeja krājuma vienībām (pērn uz tīklu eksportēti dati par 15 031 muzeja krājuma vienību). Kolekciju pieejamībai muzeja lasītavā dažādās digitālās kartotēkās izgatavoti 2456 digitālie attēli.
Liels darbs veikts krājuma un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanai. 2017.gadā restaurētas 32 vienības, konservēti 988 dokumenti un iespieddarbi, 278 koka un metāla priekšmeti.
Kopumā 268 dienas jeb 1844 stundas 2017.gadā Valmieras muzejs bija atvērts apmeklētājiem. Savukārt 415 stundas muzejs bija pieejams apmeklētājiem brīvajā laikā.
“Valmieras muzejs ļoti aktīvi iesaistās pilsētas dzīvē un notikumos un piedāvā gan iepazīt dažādas mākslas izpausmes, gan piedalīties interesantās norisēs un nodarbībās, rīkojot cilvēkiem saistošus pasākumus. Ļoti liels muzeja darbs norisinās krājumu un dokumentu pētniecības “pasaulē”. Mūsu uzdevums ir kultūrvēstures liecību par Valmieru vākšana no vissenākajiem laikiem līdz mūsu dienām, to saglabāšana, pētīšana un popularizēšana. Tādējādi stiprinot pagātnes notikumu sasaisti ar Valmieras pilsētas attīstību. Ir sagaidīts Latvijas simtgades gads, kas arī Valmieras muzeja darbā iezīmēsies ar daudz un interesantām norisēm, godinot valsts izveidošanos un vēsturi. Šis ir īpašs gads arī Valmierai, kad kopā atzīmēsim pilsētas 735.jubileju. Savukārt nākamais gads paies muzeja jubilejas zīmē – sagaidīsim 60.jubileju,” stāsta Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.