Lasīšanas laiks: 3 min
No 2018. gada 19. marta līdz 23. martam visā Latvijā norisināsies “Digitālā nedēļa”, kuras mērķis ir aicināt sabiedrību pilnveidot savas digitālās prasmes, kā arī izmantot digitālās tehnoloģijas un pakalpojumus. Patlaban tikai 25% Latvijas sabiedrības novērtē savas e-prasmes kā ikdienas vajadzībām atbilstošas, bet 13 % tās uzskata par vājām, liecina “Eurobarometer” veiktais pētījums. Tāpēc liela sabiedrības daļa savas spējas lietot digitālās tehnoloģijas labprāt uzlabotu.
Attīstoties tehnoloģiju laikmetam, pastāvīgi pieaug iespējas dažādas ikdienas vajadzības un situācijas atrisināt elektroniski – ikdiena nav iedomājama bez saziņas ar līdzcilvēkiem tiešsaistē, pieaug arī valsts pakalpojumu, kurus var saņemt digitāli, skaits. Lai šīs iespējas varētu pilnvērtīgi izmantot, nepieciešamas labi attīstītas iemaņas digitālo tehnoloģiju lietošanā. Kā liecina Eiropas Komisijas dati, vairāk nekā trešdaļai (37%) Eiropas iedzīvotāju darbspējīgā vecumā nepiemīt pietiekamas digitālās prasmes, bet 13% šādu prasmju nav nemaz. Ja runājam par situāciju Latvijā, vien ceturtdaļa sabiedrības (25%) uzskata, ka viņu e-prasmes ir ikdienas vajadzībām atbilstošas, – tā liecina veiktā pētījuma rezultāti. Tikmēr 8% aptaujāto savas e-prasmes vērtē kā drīzāk nepietiekošas, bet 13% atzīst, ka viņu prasmes ir par vāju ikdienas vajadzībām.
“Digitālā nedēļa ir nozīmīga iniciatīva visā Eiropā. Nedēļas ietvaros īstenotie pasākumi ir iedzīvotāju un uzņēmēju iespējas gan klātienē, gan attālināti iepazīt un izmēģināt valsts un pašvaldību piedāvāto e-pakalpojumu klāstu. Iedzīvotāji arvien biežāk novērtē tiešsaistē sniegto pakalpojumu laika un finanšu resursu ieguvumu. Tāpēc Digitālās nedēļas ietvaros aicinu iedzīvotājus un uzņēmējus no visiem Latvijas reģioniem iesaistīties plānotajos pasākumos gan klātienē, gan attālināti,“ uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks e-pārvaldes jautājumos Edmunds Beļskis.
“Digitālās nedēļas laikā īstenotās aktivitātes veicina ne tikai digitālās plaisas mazināšanu starp dažādām paaudzēm, bet arī sniedz ilgtspējīgu ieguldījumu Latvijas informācijas sabiedrības stiprināšanā. Digitālās prasmes ir priekšnosacījums ikviena uzņēmuma, indivīda un valsts sekmīgai attīstībai un konkurētspējai, tāpēc priecē, ka Latvija katru gadu ir starp aktīvākajām kampaņas dalībvalstīm visā ES. Aicinu arī šogad visus interesentus izmantot Digitālās nedēļas sniegtās iespējas apgūt jaunas un pilnveidot jau esošās iemaņas,” stāsta LIKTA prezidente Signe Bāliņa.
“Digitālās nedēļas” ietvaros tiks organizēti gan centrālie pasākumi un diskusijas, kuru norisei varēs sekot līdzi interneta tiešraidēs, gan arī pasākumi, kas notiks visos Latvijas reģionos: skolās, bibliotēkās, nevalstiskajās organizācijās, pašvaldībās un uzņēmumos. Tāpat būs iespējams pārbaudīt savas digitālās prasmes pašnovērtējuma testos un konkursos. Šogad būtiskākie pasākumos apskatītie temati būs: datos balstīta sabiedrība, digitālās prasmes nākotnes profesijām, drošība un pārliecība digitālajā vidē, kritiskā domāšana un mediju pratība u.c.
Plašāka informācija par Digitālās nedēļas pasākumiem un tiešraidēm pieejama tīmekļa vietnē www.eprasmes.lv.“Digitālā nedēļa” Latvijā tiek organizēta Eiropas kampaņas “ALL Digital Week 2018” ietvaros, kas Latvijā notiek jau devīto reizi. To organizē VARAM sadarbībā ar Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju (LIKTA). Pērn kampaņas laikā visā Latvijā tika organizēti 638 digitālajām prasmēm veltīti pasākumi, kuros piedalījās vairāk nekā 24 000 iedzīvotāju.