Lasīšanas laiks: 2 min
Pēdējo dienu laikā biedrība “Zemnieku saeima” saņem neskaitāmus zvanus no lauksaimniekiem, kuri pauž neizpratni un sašutumu par janvāra elektroenerģijas rēķiniem, kas ir 40%-60% augstāki nekā rēķini par decembri.
Lauksaimniekiem elektroenerģijas rēķinu summas pieaugums veidojas vienā rēķina pozīcijā – “jaudas obligātā iepirkuma komponente par ampēriem”, t.i. maksājums par pieslēguma jaudu, kaut nesezonas laikā tā netiek izmantota. Ekonomikas ministrija kā risinājumu min atteikšanos no liekajām jaudām, tomēr tas bija iespējams vien 2017.gadā. Sākot ar šo gadu, jaudu objektā, kurā ir viens elektroenerģijas pieslēgums, daļēji samazināt un pēc nepieciešamības palielināt nav iespējams. Tāpat nav izprotama jaunās izmaksu pozīcijas “jaudas obligātā iepirkuma komponente par ampēriem” būtība un mērķis.
Biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš: “Tik straujš elektroenerģijas rēķinu pieaugums saimniecībām, kurām nav alternatīvas, nav pieņemams. Elektrības rēķinā mainīgā daļa veidojas proporcionāli patērētajai elektroenerģijai, savukārt fiksētā daļa ir atkarīga no sprieguma pakāpes un patēriņa grupas. Piemēram augkopībā un dārzeņkopībā aktīvā sezona, kad ir nepieciešama liela elektrības jauda, ir pāris mēneši gadā. Pārējā laikā jaudu ir jāsamazina, tomēr AS “Sadales tīkls”, pēc mums pieejamās informācijas, kopš 2018.gada 1.janvāra nepiedāvā tādu iespēju, kā samazināt jaudu daļēji uz laiku. Lauksaimniekiem kā risinājums tiek piedāvāts objektā uzstādīt divus elektroenerģijas skaitītājus un vienu no tiem uz laiku līdz 6 mēnešiem atslēgt. Tās atkal ir papildus izmaksas, kas atsevišķos gadījumos varētu būt mērāmas tūkstošos eiro. Uzskatām, ka valdībai vajadzētu izvērtēt, vai izmaiņas obligātās iepirkuma komponentes finansēšanas modelī nebija pārsteidzīgs solis, kā arī meklēt samērīgus risinājumus arī mazo un vidējo patērētāju pastāvēšanai laukos.”
SIA “Mālnieki” saimnieks Uvis Slakteris: “Manā saimniecībā ir divi pieslēgumi, kopā 660 ampēri un kopš 1.janvāra par katru ampēru man ir jāmaksā 1,60 eiro. Es varu neieslēgt nevienu spuldzi, bet man vienalga mēnesī ir jāmaksā 1056 eiro tikai par pieslēgumu. Gada laikā tie jau ir padsmit tūkstoši eiro tikai par to, lai sezonas laikā būtu pietiekošas jaudas izkaltēt graudus. Es atbalstu AS “Sadales tīklu” uzstādījumu, ka ir jāatsakās no liekajām jaudām, bet aicinu saprast arī mūs – mums lielākas jaudas ir nepieciešamas 2-3 mēnešus gadā un atlikušos mēnešus mēs no tām gribam atteikties. Katram saimniekam situācijas ir dažādas, tādēļ tikai normāli būtu, ja sadarbība ar AS “Sadales tīkli” būtu operatīva un individuāla. Pagājušā gadā lielās jaudas uz laiku pieslēgt un atslēgt nebija problēmas. Kāpēc šogad ir tik krasas izmaiņas?”