Lasīšanas laiks: 4 min
Uzkrājumu veidošana ir viens svarīgākajiem finansiālās neatkarības pamatnoteikumiem. Tiesa, daudzi no mums joprojām vēl tikai mācās, kā taupīt naudu. Gadās arī pieļaut kļūdas, taču tas ir saprotami, jo pieredzi gūstam, apzinoties savas vājās un stiprās puses.
Diemžēl, mācoties skolā mums netiek daudz stāstīts par, cik svarīgi ir veidot uzkrājumus, kas ir kredīti, kā kontrolēt izdevumus utt., tāpēc, nonākot pieaugušo dzīvē, mēs nereti sastopamies ar dažādām finansiālajām problēmām. Taču mums ir dota iespēja iemācīt to nākamajām paaudzēm, un to varam sākt ar saviem bērniem.
Sāc ar krājkasīti – cūciņu
Šis ir lielisks veids, kā bērniem jau no mazotnes sākt mācīt to, cik svarīgi ir veidot iekrājumus. Pastāsti savai atvasei, ka mērķis ir piepildīt krājkasīti līdz augšai ar monētām un papīra naudu. Svarīgi ir likt bērnam saprast to, ka iekrātā nauda noderēs nākotnē un, jo lielāka summa tiks sakrāta, jo priecīgāks viņš būs, un varēs sev nopirkt kādu noderīgu rotaļlietu, spēli vai izlietot to kādam citam, labam mērķim. Ir taču dzirdēti stāsti par to, kā mazie ķipari piedalās labdarības akcijās, atnesot visu gada laikā sakrāto naudiņu, lai noziedotu to tiem, kam tā vairāk nepieciešama.
Atver bankas kontu
Kad krājkasīte ir piepildīta vienu vai vairākas reizes un bērns ir paaudzies, vari doties uz banku, lai atvērtu krājkontu, kurā bērns sakrāto naudu varētu noguldīt. Liec viņam saskaitīt, cik liela summa tiks novirzīta depozītam, tādā veidā mazais ķipars sapratīs, cik daudz naudas viņam ir. Pastāsti par to, ka pēc pāris gadiem noguldītā summa pieaugs.
Parādot to, ka pacietība vainagosies ar lielāku uzkrājumu, tu motivēsi bērnu krāt. Protams, svarīgi ir arī pateikt to, ka laikā, kamēr nauda “aug”, to nevar izmantot.
Izmanto burciņas krāšanai
Iedomājies, ka tavs bērns ļoti vēlas to skaisto rotaļu mašīnu vai lelli. Nepērc to, bet ļauj bērnam pašam tai sakrāt naudu. Iedod savai atvasei skaistu burciņu, kuru var izdekorēt pēc vēlēšanās un uzrakstīt virsū, piemēram, “Iekrājumi lellei”. Katru nedēļu, kad tu savam ķiparam dosi kabatas naudu, mudini viņu daļu no tās ielikt burciņā, lai ātrāk sakrātos summa, kas nepieciešama sapņa piepildīšanai.
Piemēram, tu savam bērnam katru nedēļu iedod 10 eiro kabatas naudu. Centies to dot gan banknotēs, gan monētās, lai viņš būtu vairāk motivēts daļu novirzīt iekrājumiem. Vari izveidot arī divas burciņas – vienu papīra naudai, bet otru – monētām.
Lai vēl vairāk mudinātu bērnu veidot uzkrājumus, uz burciņas vari uzlīmēt attēlu ar rotaļlietu, kuru viņš vēlas. Šis būs vizuāls atgādinājums un stimuls nepadoties.
Izveido laika joslu
Bērniem dažkārt ir diezgan grūti saprast to, kāda ir naudas nozīme. Pētījumos atklāts, ka, pavadot vienu stundu savas atvases izglītošanā par finansēm, tev pēc laika to nāksies darīt atkal, jo aptuveni pēc pieciem mēnešiem tas jau būs aizmirsies. Ja zini, ka tavs bērns savā dzimšanas dienā katru gadu dāvanā saņem vairākus desmitus eiro, ir īstais laiks, lai parunātu par uzkrājumu veidošanu un naudas tērēšanu.
Viens no veidiem, kā izglītot bērnu par šo tēmu, ir laika joslas veidošana, lai mazais ķipars vizualizētu to, kā viņš tuvojas savam mērķim.
Pieņemsim, ka tu bērnam katru nedēļu iedod piecus eiro, bet viņš vēlas sakrāt 50. Pastāsti, ka, iemetot burciņā vai krājkasītē visu savu kabatas naudu, viņš savu mērķi sasniegs 10 nedēļās jeb divarpus mēnešos.
Laika joslas veidošanai tev būs nepieciešama gara papīra loksne un krāsainie marķieri, kā arī līmlapiņas un citi piederumi pēc izvēles. Uzzīmē līniju, kuras vienā galā ir 0 eiro un otrā galā ir 50 eiro. Izveido atzīmes punktus, kuros bērns var piefiksēt, kad viņš ir sasniedzis 25%, 50% un 75% no sava mērķa.
Katru reizi, kad bērns iemet krājkasītē naudu, piefiksē to uz laika joslas. Lai motivētu savu atvasi turpināt, vari viņu palutināt ar mazām balviņām ik reizi, kad viņš ir sasniedzis katru atzīmes punktu. Iekrājumu vizualizēšana ir ļoti labs mērķis, kā ilustrēt savus mērķus un ceļu uz tiem.
Esi piemērs
Bērni ļoti daudz mācās, vērojot savu vecāku, brāļu un māsu, kā arī citu cilvēku uzvedību. Ja tu vēlies, lai tava atvase iemācītos pareizi rīkoties ar naudu un taupīt, rādi atbilstošu piemēru. Arī tu vari izveidot savu iekrājumu burciņu, kurā regulāri ielikt noteiktu daļu no ienākumiem. Mērķis var būt, piemēram, ģimenes atvaļinājums, kāds lielāks pirkums utt.
Sāc ar sarunu
Viena no svarīgākajām lietām, kuru tu vari darīt, ir uzsākt sarunu par naudu, tās tērēšanu, pelnīšanu un uzkrājumu veidošanu. Šai tēmai noteikti nevajadzētu būt biedējošai. Izmanto diskusijas par finanšu tēmām kā iespēju mācīt un mācīties. Kaut vai tāds nevainīgs jautājums kā “Vai mēs esam bagāti?” var būt par iemeslu interesantai sarunai, kas ietver ģimenes vērtības, naudas nozīmi un atbildīgu tās tērēšanu.
Iespēju robežās centies savai atvasei izsniegt kabatas naudu, lai viņš pamazām sāktu apgūt tās nozīmi. Summai nav jābūt lielai. Protams, ir svarīgi arī radīt bērnā izpratni par to, kas notiks, ja viņš naudu nekrās, bet iztērēs, piemēram, saldumiem. Mazajiem ķipariem ir jāredz abas puses, lai viņš saprastu, ka uzkrājumu veidošana ir nozīmīga.
Un kādi ir naudas taupīšanas paradumi tavā ģimenē?