Lasīšanas laiks: 3 min
Sagaidot Ziemassvētkus un skolēnu ziemas brīvlaiku, Valmieras pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Armands Miķelsons atgādina par drošības pasākumiem, ko svarīgi ievērot gan svētkos, gan ikdienā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa.
Īpaša rūpība jāpievērš svecēm un svētkos lietotai pirotehnikai:
- pirotehniku ieteicams pirkt sertificētā veikalā – jo augstāka kvalitāte, jo drošāka pirotehnika;
- jebkādas pirotehnikas lietošana pieļaujama tikai saskaņā ar lietošanas instrukcijā minētajiem norādījumiem. Ar tiem būtu jāiepazīstas jau veikalā, neskaidrību gadījumā konsultējoties ar speciālistu;
- bērniem, kas jaunāki par 14 gadiem, nedrīkst pārdot pat brīnumsvecītes, arī plaukšķenes, galda dzirksteļu strūklakas un sērkociņus;
- raķešu šaušana parasti rada troksni, kā arī, nepareizi izšautas, tās var apdraudēt tuvumā esošos cilvēkus vai viņu īpašumu. Tādēļ pirms pirotehnikas lietošanas vienmēr ir jāpārliecinās, ka visi drošības riski ir novērsti;
- saimnieki aicināti parūpēties par mājdzīvniekiem – nelietot pirotehniku to tuvumā, kā arī nodrošināt, ka dzīvnieks izbīļa dēļ neaizmūk no mājām.
Laikā, kad diennaktī ir vairāk tumsas nekā gaismas, svarīgi parūpēties, lai esam redzami citiem satiksmes dalībniekiem:
- diennakts tumšajā laikā apģērbam jābūt ar atstarojošiem elementiem;
- pārvietojoties pa ielām, kurās nav trotuāru un apgaismojuma, gājējiem ir jāvalkā atstarojošās vestes vai apģērbi ar iestrādātiem atstarojošiem elementiem.
Domājot par bērnu drošību, svarīgi atcerēties:
- bērni vecumā no astoņiem līdz 16 gadiem bez vecāku vai citu pilngadīgu personu klātbūtnes publiskās vietās drīkst uzturēties līdz plkst. 22.00;
- vecākiem neatstāt bērnus bez uzraudzības, kontrolēt bērnu darbības gan mājās, gan citviet, sekot līdzi, ar ko bērni kopā pavada laiku;
- bērni ir jāmāca neatvērt mājokļa durvis nepazīstamiem cilvēkiem.
Svētkos nereti aktīvāki kļūst garnadži. “Galvenā problēma ir līdzcilvēku vienaldzība, jo tādējādi tiek izlaupīti mājokļi un pat nodarīti miesas bojājumi,” uzsver Armands Miķelsons. Ir svarīgi pazīt savus kaimiņus, veidot ar tiem draudzīgas attiecības.
Pie kaimiņu durvīm vai īpašumā, pamanot aizdomīgas personas, vispirms ir jāzvana Valsts policijai pa tālruni 110 vai pa bezmaksas atbalsta tālruni 8484. Pēc tam būtu jāpiezvana kaimiņiem. Nekādā gadījumā nav vēlams iejaukties un pašiem mēģināt ļaundarus aizturēt.
Lai pasargātu īpašumu un mantu:
- jāpadomā par mantas drošību, atrodoties sabiedriskā vietā, neatstāt to bez uzraudzības;
- neatstāt neaizslēgtas mājokļa durvis;
- ejot gulēt, pārliecināties, ka logi un durvis ir aizvērti un aizslēgti;
- telefonus, naudas makus, dokumentus un citas vērtīgas lietas neglabāt mājas priekšnamā, koridorā un citās viegli pieejamās vietās.
Tāpat aicina:
- nesēsties pie automašīnas stūres alkohola reibumā un neļaut to darīt citiem;
- neprovocēt konfliktsituācijas ar agresīvi noskaņotiem cilvēkiem;
- kontrolēt savu patērēto alkohola apjomu;
- nepaiet garām, bet piezvanīt pašvaldības policijai pa tālruni 8484 vai nepieciešamības gadījumā ātrajai medicīniskajai palīdzībai pa tālruni 113, ja uz ielas pamanīts gulošs vai bezpalīdzīgā stāvoklī esošs cilvēks.
Svarīgi atcerēties, ka šobrīd atrasties uz ledus vēl nav droši! Ledus kārta uz ūdenstilpēm veidojas, taču mainīgie laikapstākļi neveicina vienmērīgi biezas ledus kārtas uzsalšanu. Tādēļ Valmieras pilsētas pašvaldības policija aicina ikvienu pieaugušo neatrasties uz ledus un nerādīt pārgalvīgas darbības bērniem, kuri paši nespēj izvērtēt ledus bīstamību un atbildēt par savu drošību un sekām. Pamanot uz ledus bērnus, aicinām nebūt vienaldzīgiem un aizrādīt viņiem, kā arī informēt atbildīgos dienestus, zvanot pa tālruni 8484.
Par satiksmes un sabiedriskās drošības pārkāpumiem, kuru risināšanai ir nepieciešama operatīva reaģēšana, lūgums ziņot policijai, zvanot 110 vai pašvaldības policijai pa tālruni 8484.
Drošību pilsētā nodrošina gan iesaistītie dienesti, gan arī katrs pilsētas iedzīvotājs ar atbildīgu rīcību.