Lasīšanas laiks: 4 min
Lai gan privātīpašums ir “svēts”, un katrs pats to apsaimnieko pēc savām iespējām un saprašanas, taču mājas ārējais tēls nav tikai privāta darīšana. Mājas izskats veido pilsētas koptēlu, tādēļ sava teikšana ir visai sabiedrībai. Portāls “Valmieras Ziņas” jau vairākkārt ir rakstījis par nesakoptajiem, vidi degradējošiem īpašumiem. Šoreiz pievēršamies daudzdzīvokļu mājām.
Apsekojot nerenovētās mājas Valmierā, varam secināt, ka patvaļīga lodžiju un balkonus iestiklošana un dažāda veida “izdaiļošana” ir visai ierasta prakse. Nereti ir redzamas arī satelīta antenas, kas piestiprinātas pie mājas fasādes. Bieži novērojamas arī tādas situācijas, kurās balkoni un lodžijas ir pārvērstas par krāmu noliktavām.
Dzīvokļa īpašuma likuma 4.pants nosaka, ka balkoni un lodžijas ir kopīpašuma daļa. Savukārt 10.pants paredz, ka dzīvokļa īpašniekam ir pienākums “saudzīgi izturēties pret kopīpašumā esošo daļu, ievērot tās lietošanas noteikumus, kā arī normatīvajos aktos noteiktās sanitārās, ugunsdrošības un citas prasības, lai neradītu aizskārumu citu cilvēku drošībai un veselībai, apkārtējās vides kvalitātei, un raudzīties, lai šos noteikumus un prasības ievērotu personas, kas iemitinātas viņa dzīvokļa īpašumā.”
Tātad balkoni un lodžijas nav privātīpašums un tos pārbūvēt vai “izdaiļot” pēc savas iegribas ir aizliegts.
Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, ja daudzstāvu daudzdzīvokļu namā plānots aizstiklot lodžijas, neveicot citus fasādes būvdarbus (t.i., bez pievienošanas dzīvoklim) Būvvaldē jāiesniedz Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā pieņemts kopīpašnieku vairākuma lēmums (rakstiska piekrišana) un sertificēta speciālista izstrādāta ēkas vizuālā izskata un attiecīgās fasādes lodžiju aizstiklojuma skice ar skaidrojošu aprakstu (Ēku būvnoteikumi 42. punkts). Atsevišķu balkonu iestiklošanu esošais būvniecības regulējums neparedz, t.i., atsevišķa balkona vai balkonu iestiklošana ēkas fragmentam nav iespējama un pieļaujama.
Lai gan portāla novērojumi un arī rakstam pievienotās fotogrāfijas liecina par pretējo, Valmieras pilsētas pašvaldības Attīstības un būvniecības pārvaldes un struktūrvienības “Valmieras pilsētas Būvvalde” vadītāja Jolanta Brūniņa uzskata, ka patvaļīga lodžiju iestiklošana un krāsošana Valmierā nav akūta problēma.
“Ēkās, kurām nav veikta renovācija, kontrole par patvaļīgi veiktām fasādes izskatu ietekmējošām darbībām notiek sūdzību gadījumā. Šādas sūdzības Valmieras pilsētas Būvvaldē pēdējos gados nav saņemtas,”
informē Jolanta Brūniņa.
Savukārt atbilstoši Valmieras pilsētas pašvaldības saistošajiem noteikumiem Nr. 270 “Valmieras pilsētas teritorijas plānojuma (no 2017.gada) grafiskā daļa, teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi” daudzdzīvokļu māju lodžiju pārbūvēšanu, aizstiklošanu, logu nomaiņu pret logiem ar atšķirīgām formām un dalījumu atļauts veikt pēc vienota, visas ēkas fasādes pārbūves un atjaunošanas projekta akceptēšanas. Satelīta antenas ir atļauts izvietot ēkas sētas pusē. Tā kā daudzdzīvokļu mājas ir privatizētas, šo noteikumu ievērošanu galvenokārt uzrauga māju apsaimniekotāji.
Valmierā šobrīd ir 70 pilnībā renovētas daudzdzīvokļu ēkas, kas ir 30% no kopējā daudzdzīvokļu māju skaita. Renovējot ēku, visiem dzīvokļiem ir saistošs vienots ēkas renovācijas projekts. Atbilstoši tam visas mājas lodžijas tiek vai netiek iestiklotas.
Renovācijas procesā tiek apzinātas un saskaņotas dzīvokļu īpašnieku vēlmes attiecībā uz lodžijās izmantotajiem tehniskajiem risinājumiem. Iepriekš patvaļīgi veiktās pārbūves renovācijas gaitā tiek novērstas, veidojot ēkas fasādi vienotā, saskaņotā stilā.
Savukārt attiecībā par balkonu un lodžiju pārvēršanu par noliktavām, Jolanta Brūniņa skaidroja, ka Valmieras pilsētas pašvaldības saistošie noteikumi Nr.203 “Valmieras pilsētas sabiedriskās kārtības noteikumi” nosaka aizliegumu piekraut balkonus un lodžijas ar saimniecībā nolietotām mantām, paredzot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 50.00 EUR.
Valmieras pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Armands Miķelsons informē, ka pašvaldības policijai nav nācies izteikt brīdinājumus par pilsētas vizuālo koptēlu bojājošu lodžijas aizkraušanu ar nolietotām mantām.
SIA “Valmieras Namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Valdis Jēgers uzskata, ka:
“Situāciju var pielīdzināt “Džinam, kas izlaists no pudeles” – atpakaļ to dabūt ir grūti! Tāpat ir ar problēmu, kas izveidojusies nerenovēto māju balkonos un lodžijās, vienīgais, pie kā varam apelēt, ir iedzīvotāju sirdsapziņa.”
SIA “Valmieras Namsaimnieks” apsaimniekotajās mājās koplīgums paredz: “3.1.7. Rakstiski saskaņot ar Pārvaldnieku dzīvokļu, neapdzīvojamo telpu pārplānošanu, inženiertehnisko iekārtu un ietaišu nomaiņu, ja darbu veikšana saistīta ar ūdens, siltuma u.c. pakalpojumu padeves pārtraukšanu, individuālo satelītantenu uzstādīšanu, balkonu, lodžiju pārbūvi un iestiklošanu, logu un balkonu aizrestošanu;”
V. Jēgers apliecināja, ka iedzīvotāju kopsapulcēs tiek runāts par šo problēmu, un dzīvokļu īpašnieku tiek aicināti patvaļīgi nepārbūvēt balkonus un lodžijas, kas varētu kaitēt ēkas, līdz ar to pilsētas, koptēlam, taču esošo situāciju ir grūti mainīt. Citādāka situācija ir ar jaunajiem projektiem vai renovētajām mājām.
“Pirms mājas renovēšanas tiek kopīgi lemts par to vai iedzīvotāji vēlas savus balkonus un lodžijas aizstiklot, pārbūvēt, aizrestot, tāpēc pēc mājas renovācijas nav pieļaujamas nekāda veida pašdarbības, un tas tiek kontrolēts stingrāk“,
pauž V. Jēgers. Tāpat stingrāk tiek kontrolēts, ko iedzīvotāji glabā uz balkoniem un lodžijām, nepieļaujot situācijas, kad tās pārvēršas par krāmu noliktavu. Arī satelīta antenu uzstādīšana renovētajām mājām pieļaujama tikai saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem un apsaimniekošanas līgumu.
Portāls “Valmieras Ziņas” turpinās sekot līdzi šai tēmai. Aicinām lasītājus dalīties ar saviem novērojumiem un pieredzi. Sūtiet komentārus, sūdzības, ierosinājumus, foto un video materiālus uz e-pastu reportieris@valmieraszinas.lv, un mēs Jums palīdzēsim!
kopīpašuma daļa? Ko var dirst … nafig man skaitās kopējā dzivokla kvadratūrā iekšā un es par to maksāju apsaimniekošanas maksu un cisus citus sūdus.. kopīpašuma daļa ir piemēram kāpņu telpa un visāda citatāda roida….
no tā kāda katram dzīvokļa iemītniekam ir saimnieciskā dzīve ne jau viņi tur tup caurām dienām četrās sienās, var tak arī iziet ārā.
Respektīvi jā- balkons vai lodžija “ir” kopīpašums, kas tomēr iekļauts dzīvokļa kvadratūrā kā privātīpašums, un ja man uz balkona stāv velosipēds ar pārdūrtu riepu (lasīt nolietotu), tad es varu saņemt sodu 50€ apmērā. Tajā pašā laikā uz kaimiņa balkona varu karināt savas zeķes, jo tas taču mūsu kopīpašums!