Lasīšanas laiks: 2 min
Rencēnu aušanas pulciņš nodibināts 2002. gada septembrī. Tā dibinātāja un pirmā vadītāja ir Dace Čilipāne. Pulcēšanās vieta bija privātā ēkā, vārdā “Klētiņa”, kurā tika atvestas pašu sarūpētas 7 privātās stelles un sāka darboties 8 dalībnieces. Pirmo gadu, kā pirmā skolotāja, sabija TLMS ”VALMIERA” dalībniece Klāra Mētra, portālu “Valmieras Ziņas” informēja aušanas studijas “RENCĒNI” vadītāja Gaļina Birkava.
No 2004. gada februāra pulciņu sāka vadīt, tolaik būdama arī kā TLMS “VALMIERA” vadītāja, Gaļina Birkava. 2005. gadā kolektīvs pārtapa par Rencēnu pagasta kultūras nama “Rencēnu aušanas darbnīcu”, tika pieteikta Rīgā, Tautas mākslas centrā.
Bet “Klētiņai” ir savs stāsts astoņu ar pusi gadu garumā, kurš vienmēr sāksies “Reiz bija…”, atmiņas aizvedīs uz mīļoto ēku un izdzīvotajiem notikumiem tajā.
2011. gada februārī kolektīvs iemājoja jaunajās renovētajās telpās Rencēnu pagasta kultūras nama otrajā stāvā. Lēnām ienāca mājīgums un omulība.
Studija sevi prezentējusi Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku lietišķās mākslas izstādēs 2008., 2013. gadā, reģionālajās un pašmāju izstādēs, Vērmanes dārza pasākumos. Arī pašreiz gatavojas 2018. gada Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku pasākumiem.
No 2005. gada piedalās ikgadējās Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzeja izstādē “Gadatirgus”. No 2002. – 2011. gadam sadarbībā ar biedrību “LLSA” (Latvijas Lauku sieviešu apvienība) kolektīvs guvis starptautisko pieredzi un atzinību.
Kolektīvā ir četras “LA” (Latvijas Avīze) vēstuļu konkursu laureātes “Latvijas radošā sieviete” 2006., 2007., 2008., 2013. gadā.
No 2012. gada piedalās NKM saglabāšanas un tālāknodošanas projektā “Satiec savu meistaru”. Konsultējas un sadarbojas ar Latvijas Nacionālo kultūras centru.
Ar Burtnieku novada pašvaldības atbalstu un rūpēm kolektīvs radoši darbojas atjaunotajās telpās, kas atrodas Rencēnu pagasta kultūras namā. 2017. gadā aušanas studijā “RENCĒNI” darbojas 16 dalībnieces (-ki) no Rencēniem, Burtniekiem, kā arī no Valmieras un Rūjienas. Darbnīcā pamīšus klaudz 12 aužamie stāvi (9 sviru stelles, 3 trizuļu stelles). Tur aušana ir kā vaļasprieks, kā dzīves veids. Aušanas process garš un sarežģīts, bet ļoti vilinošs. Senču mantojums – pūra lāde – ir kā mūžīgais izziņas avots, lai taptu tautiskie brunči, audenes, villaines, plecu lakati un galvas segas.
Atdarināšana mijas ar radītprieku, kad pašu vīzijas tapušas žilbinošos apģērbu audumos, gaisīgos aksesuāros, filigrānos lina audeklos (galdauti, aizkari, dvieļi), raupjos pirts palagos un masāžas dvieļos, krāšņās svītru segās (šatieri), mīkstos paklājos un grīdas celiņos.
Sestdien, 25. novembrī, plkst. 14.00 Rencēnu pagasta kultūras namā norisināsies aušanas studijas “Rencēni” 15 gadu jubilejas pasākums “Atspulgi”. Visi tiek laipni aicināt iepazīt gan aušanas studijas dalībnieces (-kus), gan viņu darbus.