Lasīšanas laiks: 3 min
Portāls “Valmieras Ziņas” jau rakstīja, ka 25.oktobrī Izglītības un zinātnes ministrija iepazīstināja ar skolu tīkla pētījuma gala ziņojumu, kurā Valmieras pilsētas pašvaldībai ieteikts reorganizēt vienu no esošajām piecām Valmieras ģimnāzijām un vidusskolām.
“…depopulācijas dēļ arī Valmierā iedzīvotāju skaits turpina samazināties, tāpēc no esošajām piecām Valmieras ģimnāzijām un vidusskolām, pašvaldībai, optimizējot skolu tīklu, būtu jāpāriet uz četrām.
Nepietiekams sekmju līmenis ir divās Valmieras vidusskolās – 2. (OCE indekss 30,5%) un 5. vidusskolā (OCE indekss 35,8%). Būtu jāizvērtē kādas no šo skolu reorganizācijas iespējām, vidusskolas posma skolēniem sniedzot iespēju iekļauties kādā no veiksmīgākajām vidusskolām vai ģimnāzijām. Tāpat jāņem vērā, ka neliels vidusskolēnu skaita papildinājums iespējams no reorganizējamām apkārtnes vidusskolām Strenčos (8), Mazsalacā (10) un Alojā (7). Potenciālo vidusskolēnu skaitu Valmierā tas varētu palielināt līdz 895,” secināts pētījumā.
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks portālam “Valmieras Ziņas” norādīja, ka pētījumā nav minēta skolas slēgšana, bet ieteikts izvērtēt vidusskolas posma reorganizācijas iespējas.
“Valmieras pilsētas pašvaldība tuvākajā laikā neplāno veikt izmaiņas skolu tīklā. Pētījumā nav ņemts vērā, ka Valmierā mācās arī daudzu citu, arī attālu pašvaldību skolēni, ne tikai Valmierā deklarētie.
Jāpiemin, ka, balstoties uz Valmieras pilsētas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju 2015.-2030.gadam, ir prognozēts iedzīvotāju skaita pieaugums, līdz ar to arī skolēnu skaita pieaugums. Tāpat jāņem vērā, kā tas ir minēts pētījumā, Valmierā neliels vidusskolēnu skaita papildinājums iespējams no reorganizējamām apkārtnes vidusskolām Strenčos, Mazsalacā un Alojā. Potenciālo vidusskolēnu skaitu Valmierā tas varētu palielināt līdz 895 (atbilstoši pētījumam).
Pašlaik uz septiņiem Valmierā deklarētiem iedzīvotājiem ir viens skolēns. Citās republikas nozīmes pilsētās tie vidēji ir 11 iedzīvotāji.
Pārmaiņas izglītības jomā ir nepieciešamas, nevaram ignorēt faktu, ka valstī kopumā samazinās iedzīvotāju skaits un izglītojamo skaits skolās.
Tomēr ir jābūt skaidram ilgtermiņa mērķim, ko gribam panākt. Tas jāskatās nevis trīs gadu griezumā, bet 10–15 gadu, panākot darba devēju, vecāku, skolēnu apmierinātību ar izglītības kvalitāti, ceļot mūsu kopējo izglītības sistēmas prestižu.
Valmierā izglītība ir viena no prioritātēm. Meklējam labākos veidus un risinājumus, mācāmies no citu pašvaldību labajiem piemēriem, pētām Igaunijas, Somijas un citu valstu pieredzi. Reformai jābūt balstītai pētījumos, rūpīgi jāveic analīze, jāizzina viedokļi, jāizvērtē dati. Tas ir arī viens no stūrakmeņiem Somijas un Igaunijas izglītības reformu veiksmes stāstos.
Kopumā Izglītības un zinātnes ministrijas veiktais pētījums ir profesionāli izstrādāts, veikta padziļināta situācijas izpēte, ir plašu datu analīze, ņemta vērā starpinstitucionālā sadarbība, ir analizēti demogrāfijas rādītāji, ekonomikas potenciāls, apskatīta ceļu infrastruktūra, pasažieru pārvadājumi, iezīmēti jautājumi, kas skar teritoriālo plānošanu. Tas ir labs redzējums un pamats turpmākai darbībai.
Valmiera ir Vidzemes reģiona attīstības centrs. Sekmīgi īstenojot dzīvokļu pieejamības jautājumu pilsētā, turpinot radīt arvien jaunas darbavietas un nodrošinot iedzīvotājiem pilnu cita veida pakalpojumu klāstu (veselības aprūpe, aktīvā atpūta un sporta, kultūras pakalpojumu pieejamība, sociālie pakalpojumi, drošība, satiksmes infrastruktūra utt.), Valmierā pieaugs arī izglītojamo skaits,” sacīja J.Baiks.