Lasīšanas laiks: 3 min
Jau informējām, ka vakar, 25.oktobrī, Izglītības un zinātnes ministrija iepazīstināja ar skolu tīkla pētījuma gala ziņojumu, kurā ieteikts reorganizēt Naukšēnu vidusskolu par sākumskolu.
“Straujās depopulācijas, nepietiekamā skolēnu skaita (31, kas ir vairākkārt zemāks par rekomendēto minimumu) un zemā OCE indeksa (37,5%) dēļ, kā arī tāpēc, ka rekomendētajiem kritērijiem atbilstošā Rūjienas vidusskola ir 8 km attālumā (10 minūtes), reorganizēt Naukšēnu vidusskolu par sākumskolu (pamatskolas posmā 74 skolēni).
Lai arī Rūjienas iedzīvotāju skaits un ekonomiskais potenciāls Latvijas mērogā ir neliels, tomēr 40 km rādiusā šajā Igaunijas pierobežas teritorijā tas vismaz dubultā apsteidz tuvākos sekotājus, tāpēc, izvēloties no apkārtējām vidusskolām, nozīmīgi ir turpmāk attīstīt tieši Rūjienas vidusskolu (OCE indekss 49,3%; jauna multifunkcionāla halle; potenciāli 117 vidusskolēni ar iespējamiem jaunpienācējiem no reorganizējamās Naukšēnu (31) un Mazsalacas (24) vidusskolas),” rakstīts pētījumā.
Naukšēnu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Zuments “Valmieras Ziņām”, komentējot pētījuma rezultātus, teica:
“Nelaime ir tā, ka visus šos pētījumus raksta cilvēki no lielpilsētas, kuri ir atrauti no dzīves realitātes. Viņi spēj tikai skaitļus rēķināt un vienpusēji domāt. Situācija būtu jāvērtē uz vietas. Izglītības un zinātnes ministrs solīja, ka oktobrī apmeklēs skolas, kuru statusu plānots mainīt, taču es šaubos, vai viņš atbrauks uz Naukšēniem.
Šis pētījums nav gala lēmums, un vēl ir gaidāmas diskusijas starp pašvaldībām un ministriju. Mēs nepiekrītam pētījumā paustajiem secinājumiem par Naukšēnu vidusskolu. Skola pastāv jau 80 gadus un ap 60 gadiem tai ir vidusskolas statuss. Pēc šī brīža skolēnu skaita normām mēs izpildām kritērijus. Vidusskolā klasē ir 12 bērnu un laukos tas nav slikts rādītājs. Par skolas bāzi vispār būtu lieki runāt. Daudzi citu pašvaldību pārstāvji, kas ir viesojušies Naukšēnos, apbrīno, kā mēs bez lieliem kredītiem esam spējuši vidusskolu sakārtot un attīstīt.
Mēs Naukšēnos nekad neesam pakļāvušies “fiksiem” lēmumiem, kas pēc tam var izraisīt lielas negatīvas sekas.
Atjaunojot Latvijas neatkarību, tika likvidētas lielās lauku saimniecības. Taču Naukšēnos mēs pierādījām, ka ir cits ceļš. SIA “Naukšēni” joprojām strādā un ir lielākais darba devējs novadā. Kopumā novadā reģistrēti ap 200 uzņēmumiem un to skaits palielinās. Tādēļ uz skolas reorganizācijas jautājumu ir jāraugās kompleksi un ilgtermiņā. Skolēnu skaita dinamika parādīs, vai vidusskolai ir nākotne. Jā, būs grūti saglabāt pašreizējo skolas statusu, taču lēmumu nav jāpieņem strauji, jo atpakaļceļa vairs nebūs. Arī deviņdesmito gadu vidū bija skolēnu skaita kritums – klasē bija tikai divi skolēni, bet pēc tam situācija uzlabojās un nācās veidot paralēlklases. Tādēļ nevar teikt, ka skolēnu skaits nemitīgi samazinās. Arī pēdējos divus gadus Naukšēnu vidusskolā skolēnu skaits ir pieaudzis.
Katrā ziņā, skolotāju kolektīvs ir apņēmības pilns strādāt, lai pierādītu, ka vidusskolas statuss mūsu mācību iestādei ir loģisks un nepieciešams.”
No Naukšēniem nāk gudri, izglītoti un sportiski cilvēki, kas sevi ir parādijuši ne tikai Latvijas, bet arī pasaules līmenī. Izglītoti pedagogi un daudz interešu pulciņi, Rīgā ne uz pusi nav tas, kas ir Naukšēnos. Ja narkotikas un alkohols ir primārais tad lielpilsētām urraa!!!
Ilze, Tu taču arī skolas laikā labi “ņēmi”, tā kā nevajag alkoholu piedēvēt pilsētām vien. :)
Cik Nauksenos iedzivotaju, cik pasvaldibas darbinieku? Sada miniaturas “karalvalstis” butu jalikvide , un valsts ieekonometu miljonus…un ari so naudu varetu novirzit skolam.