Lasīšanas laiks: 3 min
Oktobra beigas ir īstais laiks ziemas ķiploku stādīšanai. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) dārzkopji norāda, – ar stādīšanu pārsteigties nevajag, ķiplokam jāpaspēj iesakņoties, bet – ne uzsākt augšanu. Lai veiksmīgāk iestādītu ziemas ķiplokus, esam apkopojuši padomus, kā šo darbu veikt efektīvāk.
Kā sagatavot ķiploku daivas?
- Stādīšanai paredzētās ķiploku galviņas pirms daivošanas divas diennaktis izsilda +32 oC gaisa temperatūrā;
- Stādīšanai izvēlas tikai pilnīgi veselas daivas, kurām ir šķirnei raksturīga daivas miziņas krāsa. Novirzes no krāsojuma, kā arī jebkāda veida plankumi, iegrimumi, punkti, norāda uz infekcijas klātbūtni, kas nozīmē, ka tās bez žēlastības jābrāķē. Iežūšanas pazīmes liecina par ērcītes klātbūtni, arī tās brāķē. Ķiplokiem, kam daivas veidojas vairākās kārtās, parasti tas vērojams bezstumbra ķiplokiem, stādīšanai izmanto tikai daivas no ārējās kārtas. Daivām ir vēlama sašķirošana arī pēc lieluma. Lai izvairītos no daivu izžūšanas, tās sadala tikai pirms pašas stādīšanas.
Kā daivas apstrādāt?
Atļautu fungicīdu daivu kodināšanai Latvijā nav, tādēļ var izmantot kādu no tālāk minētiem variantiem:
- Mērcē 15-20 minūtes 0,01% jeb 1 g/10 l zilo graudiņu (kālija permanganāta) šķīdumā. Tā iznīcina virspusē esošo infekciju, taču nepasargās no inficēšanās veģetācijas perioda otrajā pusē;
- Apstrādā ar Trihodermīnu. 1 kg daiviņu apstrādei pietiek ar 50 ml darba šķīduma, mērcē 30 minūtes, pēc tam uzreiz izstāda uz lauka;
- Divas nedēļas pirms izstādīšanas augsnē iestrādā Trihodermīnu, kas nepieciešams, lai paspētu savairoties labvēlīgie mikroorganismi;
- Veselīgu sakņu sistēmas izveidi sekmēs 15 minūšu apstrāde ar 1-2% biostimulatoru Kelpak;
- Sagatavo pelnu uzlējumu 20 g/2 litriem auksta ūdens. Pēc 24 stundām pievieno 20 g vārāmo sāli, pa 10 g vara sulfāta un zilo graudiņu. Visu rūpīgi samaisa un uz 30 minūtēm liek iekšā ķiploku daivas;
- Nelielās platībās lokāli vadziņā stādīšanas laikā var iekaisīt vermikompostu, rēķinot ap 500 g uz metru;
- Vienkāršs paņēmiens, – ja spīd saule, ir tās gaismas izmantošana. Ultravioletais starojums ir nāvējošs daudziem augu patogēniem. Daiviņas saulainā laikā izber vienā kārtā uz sausas virsmas un 2 līdz 4 stundas sauļo no vienas puses, tad apgriež un sauļo no otras puses.
Kad stādīt?
Vienas atbildes uz šo jautājumu nav. Būtiski ir saprast, ka rudenī iestādītam ķiplokam jāpaspēj iesakņoties, bet tas nedrīkst uzsākt augt, respektīvi – sadīgt vai saasnot virs augsnes virskārtas.
- Rudeņiem kļūstot garākiem un siltākiem, ātrāk, kā oktobra otrajā pusē stādīšanu nevajadzētu plānot.
- No iestādīšanas brīža pēc 3-4 nedēļām ir jāiestājas sala periodam. Diemžēl tas nav paredzams.
- Austrumu Latvijā ķiplokus noteikti vajadzētu iestādīt līdz oktobra beigām, Kurzemes pusē, siltāko rudeņu dēļ, tas varētu būt pats novembra sākums.
- No valdošiem vējiem pasargātās vietās un mazās platībās (dārziņos) var iestādīt agrāk, lielās platībās stāda vēlāk, lai ķiploki nesadīgtu.
- Stādīšanas dziļums mazdārziņos var būt 5-8 cm, bet platībās, kas var tikt pakļautas aukstiem vējiem vai kailsalam, jāstāda 10-12 cm dziļumā.