Lasīšanas laiks: 3 min
Pašvaldību starptautiskā sadarbība vienmēr ir interesants jautājums, taču nekad nav lēts “prieks”. Ja ir vēlēšanās sadarboties, tas noteikti dārgi maksās, sarunā ar portālu “Valmieras Ziņas” atzina Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Jānis Baiks.
“Jo tālāki šie sadraudzības partneri, jo dārgāk sadraudzība izmaksā.
Daudz kas šajā sadraudzībā ir atkarīgs arī no konkrētiem cilvēkiem, kas ir katrā konkrētā pašvaldībā. To mēs arī ļoti izjūtam. Šeit kā labos piemērus varu minēt Giterslo apgabala Halles pilsētu, kur šī sadarbība ir jau vairāk nekā 20 gadus, un par tiešām reālām lietām,” atzina pašvaldības pārstāvis norādot, ka sadarbība Valmierai ir devusi daudz palīdzības, ideju, arī finansiālu atbalstu, īstenotas speciālistu apmaiņas, apmācību programmas, jauniešu apmācību programmas un citi ieguvumi. “Tas, gan nav tikai ar Giterslo, bet arī ar citiem partneriem.”
Pēc J.Baika teiktā, pirmkārt ir jādraudzējas ar kaimiņiem.
“Ir jārēķinās, ka, lai vai kas, bet kaimiņš ir kaimiņš – ar viņu vienmēr ir jāsadzīvo”,
tāpēc gan Vīlandi, gan Pleskava, gan arī Solna Zviedrijā esot būtiski sadarbības partneri.
“Iespējas sadarbībai ar šīm valstīm, manuprāt, ir daudz un dažādas. Ja mēs skatāmies izglītības jautājumos, ir iespējama jauniešu apmaiņa – aizbraukt, apskatīties, pamācīties, citā vidē būt. Daudziem tā varbūt ir vienīgā iespēja izbraukt no Latvijas un redzēt – kā ir citur. Tāpat ir kultūras saites, attiecības. Ir projekti, kas realizējas kopā ar citu valstu partneriem un tad ir labāk, ja tās ir sadraudzības pilsētas. Protams, tāpat sadarbība iespējama arī uzņēmējdarbībā,” atzina J.Baiks piebilstot, ka šo sadarbību gan skaitliski ir grūtāk izvērtēt, bet tās var būtiski atvieglot uzņēmējiem piekļuvi otram tirgum. “Kaut gan, jāsaka, ka
Eiropas Savienība vienmēr ir bijusi diezgan grūts tirgus mūsu uzņēmējiem, jo tur ir it kā visiem vienādi noteikumi, bet no otras puses – šīs prasības tomēr ir diezgan stingras.”
Jaunais sadarbības līgums ar Azerbaidžānu, pēc pilsētas pašvaldības priekšsēdētāja vietnieka teiktā, ir pirmais solis Āzijas virzienā, kur Valmiera meklēs sadarbības iespējas, jo arī vietējiem uzņēmējiem par šo teritoriju ir interese ir interese. “Īpaši pie pašreizējās situācijas, kad ir jāmeklē jauni tirgi. Zinot to, ka
“Valmieras piena” produkcija jau nedaudz tiek eksportēta uz Azerbaidžānu, protams, viņiem ir interese palielināt eksporta apjomus.
Ja mēs labi sadraudzējamies, šīs iespējas paliek arvien labākas.”
Tajā pašā laikā J.Baiks uzsvēra, ka sadarbība vienmēr prasa abpusēju ieguldījumu. Tas nereti ir dārgi, laikietilpīgi un komplicēti, taču, visu rūpīgi izvērtējot, ir iespējams rast veiksmīgu sadarbības modeli, kas būs abpusēji izdevīgs. “Skaitliski liekas, ka aizbrauca trīs vai četri cilvēki – vai tas bija vajadzīgs? Vai tas nebija par dārgu? Bet tie ieguvumi neparādās uzreiz. Nav tā, ka es aizbraucu un atbraucu jau ar desmit līgumiem. Tā tas nenotiek. Viss – pakāpeniski,” skaidroja J.Baiks.
Pilnu sarunu ar Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētāja vietnieku Jāni Baiku varat apskatīt pirmajā rubrikas “5 jautājumi” video.