Lasīšanas laiks: 4 min
Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija partnerībā ar Latvijas Republikas Labklājības ministriju šodien aizsāka sociālu kustību “Neviens nav vainīgs, bet bērns bez ģimenes nav laimīgs”, kuras mērķis ir izglītot sabiedrību par iespējām kļūt par bērnu, kuri dzīvo ārpusģimenes aprūpes iestādēs jeb bērnu namos, viesģimenēm, audžuģimenēm, aizbildņiem, adoptētājiem, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Labklājības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Viktorija Buraka.
Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija aicina līdzcilvēkus atbalstīt arī ģimenes, kuras jau ir pieņēmušas bez vecāku gādības palikušos bērnus savās ģimenēs.
Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas direktore Ilze Paleja par kustības mērķi stāsta: “SOS audžuģimenes aicināsim atbalstīt, ziedojot gan pa labdarības tālruni 90006386, gan sūtot atbalsta īsziņu SOS uz numuru 144, gan ziedojot kampaņas mājas lapā www.sosbernuciemati.lv. Līdz septembra beigām SOS audžuģimeņu atbalstam var ziedot arī “RIMI” un “SuperNetto” veikalos novietotajās ziedojumu kastītēs.”
Sabiedrības viedoklis par ārpusģimenes aprūpi
Saskaņā ar Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas 2014.gada rudenī sadarbībā ar SKDS veikto sabiedriskās domas aptauju, 81% no sabiedrības domā, ka bērniem labāk ir izaugt audžuģimenē, aizbildniecībā vai adopcijā, nevis ārpusģimenes aprūpes iestādē jeb bērnu namā, tomēr tikai 16% no sabiedrības pārstāvjiem ir gatavi paši uzņemties rūpes par bez ģimenes palikušajiem bērniem, bet 42% ir gatavi to darīt izņēmuma gadījumā, piemēram, pieņemot radu vai draugu bērnus.
Kā lielākie motivatori bērnu pieņemšanai ģimenē tika nosaukti – līdzjūtība pret bērnu (58%) un personīgi apsvērumi, tostarp vēlme pēc pēcnācēja, kas izpaudās 24,7% gadījumu. Kā lielākās barjeras šādam lēmumam minēti – finanšu līdzekļu trūkums (45%), neatbilstoši sadzīves apstākļi (32%) un nepietiekami labs veselības stāvoklis vai liels vecums (32%). Runājot par nepieciešamo atbalstu no valsts ģimenēm, kas bērnu ir adoptējušas jeb pieņēmušas audžuģimenē vai aizbildniecībā, visbiežāk tiek pieminēts – finansiāls atbalsts (73%), bezmaksas medicīnas un citu speciālistu pieejamība (65%) un apmaksāts maternitātes vai paternitātes atvaļinājums, līdzīgi kā pēc bērna piedzimšanas (47,9%). Vairāk par sabiedriskās domas aptaujas rezultātiem var uzzināt, sazinoties ar Latvijas SOS Bērnu ciematu asociāciju.
“Institucionālā aprūpe atstāj postošu ietekmi uz maziem bērniem un to labi izprot tie, kuri to piedzīvojuši paši jeb zina par to no psiholoģijas teorijas. Lai runātu ar plašāku sabiedrību par to, cik nozīmīgi ir palīdzēt bērniem, īpaši vismazākajiem, kuri dzīvo bērnu namos un kā to labāk darīt, šoruden sākam sociālu kampaņu. Ar šo kampaņu mēs aizsākam sociālu kustību, jo vēlamies ar to panākt sabiedrības viedokļu maiņu un lielāku iesaistīšanos audžuģimeņu un adoptētāju kustībā. Plānojam šādas informatīvas aktivitātes īstenot vairāku gadu garumā, kamēr vien šī problēma būs aktuāla”, norāda kustības idejiskā krustmāte Sandija Salaka.
Labklājības ministrs Uldis Augulis atzīmē: “Valstiski ir stingra pārliecība, ka ikvienam bērnam ir jāaug ģimenē un jāsaņem vecāku rūpes, vienlaikus ģimenē apgūstot nepieciešamās prasmes pastāvīgai dzīvei pēc pilngadības. Tāpēc tuvāko gadu laikā Labklājības ministrija ieguldīs ievērojamus Eiropas Savienības fondu un valsts budžeta līdzekļus, lai par 60% jeb 1056 bērniem samazinātu bērnu skaitu bērnu namos un nodrošinātu viņiem dzīvošanu ģimenēs. Kā jaunās politikas iniciatīva Finanšu ministrijā ir iesniegts arī četru miljonu eiro līdzekļu pieprasījums atbalsta palielināšanai aizbildņiem, audžuģimenēm un adoptētājiem, paredzot gan materiālā atbalsta palielināšanu, gan dažādu apmācību un pakalpojumu pieejamību. Man ir patiess prieks par Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas iniciatīvu rīkot informatīvu kampaņu, jo ir nepieciešams pēc iespējas vairāk uzrunāt un izglītot sabiedrību, veidot izpratni par dažādiem ar adopciju un audžuģimenēm saistītiem jautājumiem, sekmējot, lai pēc iespējas vairāk bērnu saņemtu vecāku rūpes un mīlestību.”
Par bērnu situāciju Latvijā
Latvijā dzīvo apmēram 360 tūkstoši bērnu, no kuriem gandrīz 8000 ir zaudējuši savu vecāku aprūpi, un nepilni 2000 no viņiem dzīvo bērnu aprūpes institūcijās. Atrašanās bērnu namā nelabvēlīgi ietekmē bērnu attīstību. Bērniem, kuri savās bioloģiskajās ģimenēs bieži cietuši no vardarbības, fiziskiem un emocionāliem pāri darījumiem, nepieciešamas īpašas rūpes un gādība ģimeniskā vidē.
Par SOS bērnu ciematiem
Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija ir nevalstiska, labdarības organizācija, kas nodrošina ilgtermiņa ģimenisku aprūpi bez vecāku gādības palikušiem bērniem un uztur ģimeņu atbalsta centrus vairākās Latvijas pašvaldībās. Divu SOS bērnu ciematu audžuģimenēs Īslīcē un Valmierā, kā arī SOS jauniešu mājās Jelgavā un Iecavā – atbalstu, drošību un jaunas mājas raduši 160 bērni un jaunieši no visas Latvijas. SOS ģimeņu atbalsta centri ik gadu sniedz nepieciešamo atbalstu un palīdzību vairāk kā 500 bērniem no Valmieras, Rīgas, Bauskas, Olaines un Cēsu novadu sociālā riska ģimenēm.