Lasīšanas laiks: 2 min
Pēdējās dienās spēcīgu lietavu dēļ Latgalē pārplūduši un izskaloti ceļi, tostarp vairāki autoceļi slēgti. Arī brīvdienās sinoptiķi valsts lielākajā daļā sola nokrišņus, tādēļ ERGO atgādina, ka, neapdomīgi šķērsojot spēcīgo lietavu laikā applūdušās brauktuves vai iebraucot lielās un dziļās peļķēs, vai arī saņemot ūdens šalti no pretimbraucoša transportlīdzekļa radītā ūdens viļņa, automašīnai var tikt radīti ļoti nopietni bojājumi. Lai izvairītos no zaudējumiem, ERGO aicina autovadītājus būt uzmanīgiem, braucot pa applūdušām brauktuvēm un spēcīgu lietavu laikā.
“Strauja iebraukšana lielā peļķē vai appludinātā brauktuves vietā un ūdens iekļūšana dzinējā caur gaisa padevi (hidrotrieciens) var nodarīt neatgriezeniskus bojājumus automašīnai. Arī pretī vai blakus braucoša transportlīdzekļa radītas ūdens šaltis var nodarīt bojājumus automašīnai. Šādu bojājumu novēršanai nereti nepieciešams pat motora kapitālais remonts, jo daļēji vai pilnībā jāmaina, piemēram, motora bloks ar virzuļiem un klaņiem, kā arī elektrosistēma. Vidēji šāds remonts izmaksā no 1700 līdz 2000 eiro, taču ERGO pieredzē bijis arī gadījums, kad automašīnas remonta cena mērāma jauna auto vērtībā,”
stāsta ERGO Atlīdzību regulēšanas departamenta direktors Ivars Vismanis.
ERGO eksperti norāda, ka nereti hidrotrieciena rezultātā radītie automašīnas bojājumi var nebūt vizuāli redzami, tomēr bojāto automašīnas daļu, piemēram, motora vai elektrosistēmas remonts var būt krietni ilgstošāks un dārgāks nekā automašīnas remonts pēc sadursmes, kad bojāta tikai kāda automašīnas virsbūves detaļa. Apkopojot informāciju no ERGO saņemtajiem KASKO apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem, ERGO izveidojusi spēcīgu lietavu laikā radīto automašīnu bojājumu TOP 5:
1.Motora bloka bojājums (izsists caurums)
2.Saliekti klaņi
3.Nozaudēts auto reģistrācijas numurs, dekoratīvās uzlikas u.c. detaļas
4.Salauzti virzuļi
5.Saliekti vārsti
Lai izvairītos no hidrotrieciena rezultātā radītiem bojājumiem automašīnai, ERGO eksperti iesaka:
1.ja priekšā redzama liela peļķe vai applūdis brauktuves posms, visprātīgāk ir to apbraukt, protams, ja tas ir iespējams;
2.ja apbraukt lielu peļķi vai applūdušo brauktuves posmu nav iespējams, tad pirms tās samazināt braukšanas ātrumu, jo sadursme ar ūdeni, braucot lielā ātrumā, pielīdzināma auto sadursmei ar ietves apmali;
3.ja gadījies iebraukt lielā peļķē vai applūdušā brauktuves posmā, tad tai cauri jābrauc vienmērīgi, nesamazinot ātrumu, lai neradītu atpakaļejošu ūdens vilni, kas var iekļūt motortelpā.