Lasīšanas laiks: 2 min
Gaujas senielejā paredzēts veikt kultūrvēsturiskās ainavas atjaunošanas un apsaimniekošanas darbus, aģentūra BNS uzzināja Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP).
Programmas LIFE+ Daba projekta “Meža biotopu atjaunošana Gaujas nacionālajā parkā (FOR-REST)” ietvaros ir paredzēts veikt atjaunošanas un apsaimniekošanas darbus aizsargājamās vaboles – lapkoku praulgrauža (Osmoderma eremita) – apdzīvotos biotopos Gaujas senielejā un Ungurmuižas parkā. Šīm teritorijām nesenā pagātnē bija raksturīga parkveida ainava, kas tagad lielākoties aizaugusi. Saskaņā ar izstrādāto sugas aizsardzības programmu nelielās atsevišķās platībās – kopsummumā 60-80 hektāri – tiks izcirsti krūmi un koki, informē DAP.
Turaidas muzejrezervātā otrdien notika DAP, Turaidas muzejrezervāta un Siguldas novada domes pārstāvju tikšanās, lai apspriestu DAP ieceri par Gaujas senielejas kultūrvēsturiskās ainavas atjaunošanu un bioloģiskās daudzveidībās saglabāšanu tajā.
Sanāksmes gaitā Mežu biotopu eksperts Viesturs Lārmanis stāstīja par parkveida ainavas atjaunošanu vienā no Gaujas senielejas līčiem – Klauku līcī, kas atrodas Siguldas pilsētas teritorijā. Viņš iepazīstināja klātesošos ar lapkoku praulgrauzi, šīs sugas apdraudētību un tai nepieciešamās dzīves vides saglabāšanu, kuru iespējams nodrošināt, attīrot Gaujas senielejas pļavas no apauguma.
Savukārt Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne atzinīgi novērtēja iecerēto projektu un veidu, kādā dabas aizsardzības aktivitātes var mijiedarboties ar kultūrvēsturiskas ainavas atjaunošanu. Tikšanās laikā viņa norādīja, ka viena no dabas un kultūras mantojuma aizsardzības un saglabāšanas problēmām Latvijā, ir tā, ka valstī nav dabas un kultūrvēsturisko teritoriju vienotas aizsardzības sistēmas, kā tas ir Skandināvijas valstīs, īpaši Norvēģijā, un citur pasaulē.