Lasīšanas laiks: 4 min
Pēc Līgo un Jāņu svētkiem, Pēterdienā, Valmieras rajona Brīvprātīgo ugunsdzēsēju delegācija devās pieredzes apmaiņas braucienā pie vācu draugiem, brīvprātīgiem ugunsdzēsējiem Giterslo apriņķī. Galvenais uzdevums bija iepazīties ar vācu jauno ugunsdzēsēju sacensību organizēšanu, nolikumiem un redzēt kā tas izskatās praktiski.
Protams Giterslo apriņķa brīvprātīgo ugunsdzēsēju priekšnieks Dietmars Holtkempers ar savu komandu bija cītīgi pastrādājuši, lai mūsu programma būtu aizraujoša un interesanta. Pirmā lieta ar kuru tikām iepazīstināti bija brīvprātīgo ugunsdzēsēju apmācība. Apmeklējot Giterslo apriņķa brīvprātīgo ugunsdzēsēju skolu, iepazināmies ar tās izkārtojumu, darba apstākļiem un prasībām. Jauniešu brīvprātīgo ugunsdzēsēju apmācību tur sāk no 10 gadu vecuma, rajonā ugunsdzēsēju depo ēkās šim nolūkam paredzētās telpās. Katram jaunietim ir sava kartiņa (līdzīgi kā mediķiem) kura atrodas depo ēkā un par dažādu apmācības kursu apguvi vai piedalīšanos sacensībās, tajā tiek veikts ieraksts. Kad jaunieši sasniedz pilngadību, šī kartiņa ir pirmā informācija par viņa aktivitātēm un zināšanām.
Rajona ugunsdzēsēju skolā tiek apmācīti visi brīvprātīgie ugunsdzēsēji izmantojot dažādas apmācības programmas. Piemēram lai ugunsdzēsējs varētu izmantot saspiestā gaisa elpošanas aparātu darbam piedūmotā vidē, viņš apmeklē 3 dienu kursu par šo tēmu un nokārto ieskaiti.
Apmācības notiek brīvdienās vai darba dienās vakaros. Tie kas vēlas būt par augstāka ranga ugunsdzēsējiem vadītājiem, turpina apgūt zināšanas Minsteres ugunsdzēsības institūtā. Apmeklējot šo mācību iestādi, guvām patīkamu priekšstatu par apmācības darba organizāciju un iespējām. Nodarbību telpās, kurās notiek vadības un stratēģijas plānošana, vizuālam priekšstatam tiek izmantoti pilsētu kvartālu izveidoti maketi. Bet praktiskās nodarbības tiek veiktas mācību poligonā vai precīzāk pilsētiņā, kurā iebraucot nekas neliecina ka tas būtu poligons. Uzbūvētas mājas, degvielas uzpildes stacijas, asfaltētas ielas, tramvaji, sliedes, vilcieni utt. Gadā šeit apmācību apgūst 15 000 ugunsdzēsēji dažādos kursos no 1-10 dienām un situāciju risināšanai sagatavoti 600 dažādi uzdevumi.
Pēdējās izmaiņas valsts likumdošanā ir skārušas arī brīvprātīgos ugunsdzēsējus, proti, pensionēšanās vecums ir noteikts 67 gadi un līdz ar to tie brīvprātīgie ugunsdzēsēji, kuri vēlas turpināt būt aktīvi ir visas iespējas to darīt. Galvenais pozitīvais ir tas ka viņi par šādu pavērsienu ir priecīgi, jo tā ir iespēja palikt ierindā un būt noderīgam sabiedrībai. Ja kāds no vecāka gada gājuma ugunsdzēsējiem nespēj izpildīt kādus normatīvus, vai veselība nav atbilstoša darbam rika vidē, viņiem ir iespēja savu artavu sniegt veicot citas funkcijas, kā piemēram būt par auto vadītāju, sakarnieku, šļūteņu saimniecības vadītāju, dispečeru u.c. Turklāt šajos darbos brīvprātīgo ugunsdzēsēju kustībā tiek iesaistīti arī cilvēki ar invaliditāti. Te mums ir ko mācīties un šo labo piemēru pārņemt Latvijā.
Jauno ugunsdzēsēju sacensības mums bija iespēja vērot Reda-Videnbrukā un blakus esošajā Bilefeldes apriņķī. Interesanti ka te ar veiklību vien ir par maz, jo visu kopsummā izsaka savāktie punkti. Kā stāstīja Jauno ugunsdzēsēju priekšnieks Andreas Kramme, tos var nopelnīt un arī pazaudēt, jo pasprucis lamuvārds, nedisciplinēta pārvietošanās līdz nākamā uzdevumu izpildei, vai uzdevuma veikšanas laikā, nāk ar mīnus zīmi. Tā kā viss jāievēro saskaņā ar instrukcijām un nolikumiem. Mūsu delegācijas daiļais dzimums Liene Caune ir Naukšēnu brīvprātīgo ugunsdzēsēju pārstāvis un viņas vācu valodas zināšanas tika liktas lietā izzinot katra uzdevuma specifiku un īpatnības. Tagad nāksim kopā ar Valmieras rajona BUB vīriem, liksim priekšā vācu nolikumus un sāksim gatavoties Frēzes kausa sacensībām 2018.gadā Giterslo apriņķī.
Ar patīkamām emocijām tika pavadīta arī pēdējā viesošanās diena. Mēs piedalījāmies praktiskās auto vadīšanas apmācībās brīvprātīgiem ugunsdzēsējiem. Katram tika piešķirta nodarbībām sava vieglā automašīna un instruktora norādījumus pildot testējām bremzēšanas īpatnības uz sausa un slapja ceļu seguma, ar taisnu un līkumainu bremzēšanas ceļu un viss tas dažādos ātrumos. Citviet uzdevums bija izjust auto ātrumu apļveida kustībā un slalomā. Turklāt pēc apmācības kursa mēs saņēmām sertifikātus kopā ar mūsu draugiem!
Esam atgriezušie mājās un pozitīvā lādiņa iespaidā atkal metamies Valmieras rajona jauniešu un brīvprātīgo ugunsdzēsēju darbības uzlabošanā un attīstībā. Lielu paldies vizītes organizēšanā un nodrošināšanā sakām biedrībai “Valmieras-Giterslo reģionu sadarbībai”.