Lasīšanas laiks: 4 min
Vasarā čūsku un dažādu indīgo kukaiņu kodumi apdraud ne tikai mūs, cilvēkus, bet arī mūsu četrkājainos draugus. Lai noskaidrotu kā palīdzēt savam mīlulim, ja viņš ticis sakosts, portāls “Valmieras Ziņas” devās aprunāties ar klīnikas “Mājas Mīlulis” veterinārārsti Lieni Jēgeri.
Kādi ir pirmie simptomi kukaiņu un čūsku kodumiem?
Visi šie kukaiņu kodumi parasti dzīvniekiem nesagādā nekādas problēmas. Tāpat kā tas ir cilvēkiem, problēmas sākas tad, ja dzīvniekam pret kādu no šīm kukaiņu indēm ir alerģija. Normāla reakcija ir neliela tūska, nieze, taču ja sakostā vieta uzreiz spēcīgi pietūkst, varam sākt runāt jau par alerģisku reakciju. Šādā gadījumā jānovērtē vieta, kur kukainis iekodis – vai tas ir purns, ķepa vai vēders, pēc tā secinot, cik tas ir dzīvībai bīstami. Ja šajā koduma vietā, īpaši ja tas ir purniņš vai vēl trakāk – mēle un aukslējas, ja dzīvnieks kukaini apēdis, saimniekam ļoti strauji jāreaģē un jāved dzīvnieks pie ārsta.
Dzīvniekam pēc koduma var parādīties arī šoks, kam raksturīga pazemināta ķermeņa temperatūra, vispārējs vājums un nespēks. Bieži vien dzīvnieks guļ zemē, var gadīties, ka pa muti nāk putas. Arī šajā gadījumā saimniekam jāreaģē nekavējoties un dzīvnieks jānogādā pie veterinārārsta, citādi tas var beigties letāli.
Kā saimnieks var palīdzēt dzīvniekam, kuram pēc koduma ir neliela tūska, nieze?
Saimnieks var koduma vietai likt klāt vēsas kompreses. Kā arī dzīvniekiem var dot cilvēkiem paredzētos antihistamīna medikamentus – Tavegyl, Zyrtec, Suprastin. Deva jāpielāgo dzīvnieka izmēram – pieaugušam labradora izmēra sunim ieteicamā deva ir vesela tablete, bet kaķim vai maza auguma sunītim no pustabletes līdz ceturtdaļtabletei. Tomēr ja dzīvniekam pietūkums ir liels vai sākas šoks un anafilakse, nekādā gadījumā nedrīkst gaidīt un steidzami dzīvnieks jānogādā tuvākajā klīnikā. Ja nelaime notikusi nedēļas nogalē, dzīvnieks uzreiz jāved uz tuvāko diennakts veterināro klīniku – mīluļa dzīvībai svarīga ir katra minūte! Valmierai tuvākā diennakts veterinārā klīnika ir Dr. Beinerta Diennakts veterinārā klīnika Rīgā.
Noteikti uzreiz ir jāreaģē uz čūsku kodumiem. Mazāka auguma suņiem bieži vien uzreiz veidojas šoks, bet lielāka auguma suņiem var gadīties tā, ka tūska sākotnēji izskatās nenozīmīga un saimnieks domā, ka tā pāries pati no sevis. Tomēr čūskas koduma vietās dzīvniekiem mēdz veidoties nekrozes un tad, ja palīdzība tiek sniegta novēloti, ārstēšana ir būtiski ilgāka un smagāka. Pie indīgu būtņu kodumiem būtu jāreaģē vienmēr!
Cik bīstami ir ērču kodumi?
Ērču kodums šobrīd visbīstamākais ir suņiem, sevišķi siltākos Latvijas reģionos – Latgalē, Jūrmalā, Pierīgā. Šeit ērcēs mājo vienšūnis parazīts, kuru sauc par babēziju. Ērcei piesūcoties, babēzija tiek ievadīta suņa asinsritē, kur viņa vairojas eritrocītos, tādējādi suņiem izveidojas mazasinība. Ja šis parazīts laikus netiek atklāt, sunītis var aiziet bojā no tā, ka viņam vairs nav asins šūnu – visas tiek sašķeltas, šie parazīti savairojās ļoti daudz.Tādēļ no ērcēm suņus un, protams, arī kaķus pasargāt ir ļoti būtiski, jo ērču koduma sekas atsevišķos gadījumos var būt arī letālas.
Vai ir iespējams izvairīties arī no citiem indīgajiem kukaiņiem?
Suns un kaķis pēc dabas ir mednieks, viņam ir svarīgi nomedīt to lapseni vai irsi. Ja saimnieks pamana, ka mīlulis istabā mēģina kaut ko mērķtiecīgi noķert, būtu kukainis jāsameklē un jānogalina pašam. Savukārt ārā jācenšas dzīvnieks norobežot no lieliem pūžņiem.
Vai vasaras sezonā bieži palīdzību lūdz cilvēki, kuru mīluļus sakoduši kādi indīgie kukaiņi vai čūskas?
Jā, vasaras sezonā noteikti gadās pa kādam šādam gadījumam. Pat ne tikai vasaras sezonā – bieži suņi uzskrien virsū čūskām arī rudeņi, dodoties līdz saimniekiem sēņot. Parasti šie negadījumi notiek ar istabas suņiem, kuri ārā daudz ko nav redzējuši, tādēļ ar lielu aizrautību ķer visu, kas kustās. Protams, ka tas parasti notiek svētku dienās, nedēļas nogalēs, kad saimnieki, labu gribēdami, paņēmuši savu mīluli līdzi zaļumos, laivu braucienos vai vienkārši uz laukiem. Tādēļ, dodoties ar mīluli pie dabas, jābūt gatavam reaģēt, ja notiek nelaime.