Lasīšanas laiks: 2 min
Pēdējo gadu laikā pašvaldību darbā ar jauniešiem ir notikušas ievērojamas izmaiņas. Latvijā pašvaldībās ir izveidoti jau 148 jauniešu centri, tiem piesaistot jaunus un zinošus speciālistus, taču ir jāsper nākamie soļi, lai darbs ar jauniešiem pašvaldībās kļūtu kvalitatīvāks un stratēģiskāks.
Lai uzlabotu pašvaldību darbu ar jauniešiem, 2017. gadā Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra nolēmusi likt lielāku uzsvaru uz sistemātisku un ilgtermiņa darbības plānošanu, izveidojot projektu “Jaunatnes darba kvalitātes celšana savā pašvaldībā”. Jaunā projekta ietvaros Valmieras, Limbažu, Kocēnu, Brocēnu, Saulkrastu, Auces un Dagdas pašvaldībām tiks sniegts individuāls atbalsts, lai izveidotu kvalitatīvu stratēģiju turpmākam darbam ar jaunatni. Taču uz konsultācijām un īpašām apmācībām par to, kā veiksmīgāk strādāt ar jauniešiem, tiek laipni aicināti pieteikties arī citu pašvaldību speciālisti.
“Jauniešiem ir jāiesaistās un jāīsteno savas idejas, jo tieši jaunieši ir tie, kuri veic pozitīvas pārmaiņas Eiropā. Jo vairāk jauniešu iesaistīsies, jo vairāk pārmaiņu varam sagaidīt un būt gandarīti par to, ka dzīvojam vienotā Eiropā. Zinām, ka iesaistīt jauniešus un pamudināt viņus līdzdarboties nav no vieglākajiem uzdevumiem, tādēļ liela loma jāuzņemas pašvaldībām,” komentē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras direktore Daina Sproģe.
Identificējot izplatītākās problēmas pašvaldību darbā ar jauniešiem, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras Starptautiskās sadarbības un atbalsta daļas vadītāja Vladislava Šķēle atzīmē, ka vienas no biežākajām problēmām pašvaldībās ir vietas un finanšu trūkums, kas ietekmē gan darbinieku algas, gan vietējo iniciatīvu un projektu finansēšanu. Tāpat arī zināms izaicinājums ir darbinieku apmācīšana, jo lielai daļai jaunatnes darbinieku joprojām trūkst kompetences un zināšanu, lai strādātu ar jauniešiem. Viens no šiem iemesliem ir jaunatnes speciālistu mainība – šogad pašvaldībās nomainījušies 32% darbinieku.
Par jaunām metodēm darbā ar jauniešiem tika diskutēts šā gada 3. maijā – konferencē “Jaunas metodes darbā ar jaunatni pašvaldībās”. Tajā piedalījās eksperti no Somijas, Austrijas un Lietuvas, kā arī pārstāvji no Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā, Latvijas Pašvaldību savienības un lielākajām Latvijas biedrībām.
Par Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru:
Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra darbojas kopš 1999. gada. Tā ir izglītības un zinātnes ministra pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir veicināt jauniešu aktivitāti un mobilitāti, līdzdalību jaunatnes brīvprātīgajā darbā, neformālās izglītības un jaunatnes informācijas programmās un projektos, kā arī veicināt jauniešu neformālo izglītību saistībā ar mūžizglītību.
Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra administrē dažādas starptautiskas un nacionālas programmas: “Erasmus+: Jaunatne darbībā”; Annas Lindes fondu, Eiropas Komisijas informācijas tīklu jauniešiem “Eurodesk”, Latvijas–Šveices sadarbības programmu, eTwinning, Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmu, Jauniešu garantijas projektu “PROTI un DARI!”.