Lasīšanas laiks: 3 min
Kā zināms, lielāko daļu dzīves mācību bērni iegūst tieši no saviem vecākiem. Varētu pat teikt, ka bērni ir savu vecāku spogulis it visās jomās, arī finansēs. Diemžēl, tas nozīmē, ka bērni no saviem vecākiem pārņem ne tikai dažādas finanšu gudrības, bet arī sliktos piemērus. Ja vecāki regulāri ņem ātros kredītus jeb pikalaina un nespēj tikt galā ar saviem parādiem un finansēm kopumā, ļoti iespējams, ka arī bērni pieaugot nepratīs pārvaldīt savas finanses un nonāks grūtībās. Kā iemācīt savam bērnam pareizi rīkoties ar naudu, ja pats, finansiālā ziņā, esat slikts piemērs?
Lai zinātu, kā rīkoties, vispirms ir jāsaprot, kāpēc īsti jūsu finanses ir tik kritiskā stāvoklī? Vai pie vainas ir slikti pagātnes lēmumi? Vai nespēja nopelnīt pietiekami daudz naudas? Vai varbūt vienkārši neprotat pārvaldīt finanses? Pamatā, jums ir jāsaprot, vai pie savas situācijas esat vainīgs jūs pats, vai tomēr dažādi citi apstākļi. Ja jūs ļoti cenšaties uzlabot savu situāciju, bet tas dažādu iemeslu dēļ neizdodas, tad visticamāk pie vainas ir kādi ārēji faktori, bet ja īpaši pie savas finansiālās situācijas nepiedomājat, tad jāsāk ir ar savas attieksmes un domāšanas veida maiņu.
Vispirms apspriedīsim, kā rīkoties, ja jūs esat finansiāli atbildīgs, bet vienkārši kādu iemeslu dēļ nespējat sakārtot savas finanses. Parasti šādos gadījumos pie vainas ir kādi pagātnes notikumi vai kļūdas, piemēram, neapdomīgi paņemti kredīti, nepareiza karjeras izvēle, muļķīgi pazaudēta nauda utt. Diemžēl, šādās situācijās bērni parasti redz un saprot tikai to, kas notiek pašlaik, proti, to, ka naudas nekad nav un vecāki nespēj nodrošināt viņiem pienācīgu dzīvi. Ja tā ir jūsu situācija, tad vienīgais, kas palīdzēs iemācīt bērnam finansiālo atbildību ir runāšana. Ja izskaidrosiet viņam, kāpēc jūsu finanses ir tik sliktā stāvoklī, tad tā būs ļoti laba mācība. Paskaidrojiet, kāpēc ar finansēm ir jārīkojas atbildīgi un kā tas var ietekmēt finansiālo situāciju. Galvenais ir likt bērnam saprast, ka ar naudu jārīkojas ļoti uzmanīgi, citādāk viņš pārņems jūsu sliktos naudas paradumus.
Daudz sarežģītāk ir iemācīt bērnam atbildīgi rīkoties ar naudu tad, ja pats to nedarāt. Ja tērējat naudu dažādiem spontāniem pirkumiem, ņemat kredītus, neveidojat uzkrājumus un neinvestējat naudu, bērns to visu redz un mācās no jums. Šādā gadījumā, jums vispirms, ir jāsāk mācīt sevi un tikai tad savu bērnu. Jums ir jāapzinās situācijas nopietnība un ar steigu kaut kas jāmaina.
Vispirms, sāciet ar budžeta plānošanu. Pierakstiet savus ienākumus un izdevumus, sadalot tos pa noteiktām kategorijām. Tas palīdzēs saprast, kuras ir tās izdevumu kategorijas, uz kuras iespējams samazināt. Pēc tam, ir jādara viss iespējamais, lai vairs neļautu sev veikt spontānus un nevajadzīgus pirkumus un nauda ik mēnesi paliktu pāri. Tad varēsiet sākt veidot uzkrājumus un investēt naudu. Arī kredīti tad vairs nebūs nepieciešami, jo mierīgi varēsiet izdzīvot pats ar savu naudu. Tas būs arī daudz drošāk, jo, kā zināms, ātrais kredīts ar negatīvu kredītvēsturi jeb pikavippi ilman luottotietoja nav pieejams, un dzīvot uz ātrajiem kredītiem mūžīgi tāpat nevarēsiet. Kad daudz maz būsiet ticis galā ar savām finansēm, jūsu bērni noteikti pamanīs pozitīvās izmaiņas un jau paši sāks izdarīt secinājums par to, ka dzīvot stabili ir daudz labāk, nekā izšķērdējot savu naudu, tomēr tāpat vajadzētu ar saviem bērniem visu izrunāt. Paskaidrojiet pārmaiņu iemeslus un tad šis pozitīvais piemērs izpaudīsies vēl spilgtāk.
Īsāk sakot, jūs neverat cerēt, ka jūsu bērns iemācīsies atbildīgi rīkoties ar naudu, ja jūs pats to nedarīsiet. Pat tad, ja centīsieties noslēpt to, ka regulāri pārtērējaties un ņemt kredītus, bērns redzēs, ka jūs par taupību nedomājat un visu laiku pieņemat nepārdomātus, bezatbildīgus lēmumus. Nepieļaujiet, ka jūsu bērnu finansiālā situācija nākotnē ir slikta, tikai tāpēc, ka jūs nespējat būt savam bērnam labs piemērs. Dariet visu, lai jūsu bērni redz, ko nozīmē atbildība.