Lasīšanas laiks: 3 min
Svētdien, 30.aprīlī, plkst.17:00 Valmieras 5.vidusskolas zālē notiks šī gada 22.janvārī aizsaulē aizgājušās izcilās latviešu pianistes, valmierietes Jautrītes Putniņas piemiņai veltīts koncerts …Kā svētdienā!
Koncertā piedalīsies pianisti Helēna Kundrāta, Andrejs Laukmanis, Sergejs Austris Universs, Herta Hansena, Agija Ozoliņa-Kozlovska, Jurģis Andersons, flautistes Ilona Meija un Ilze Urbāne, čellists Ēriks Kiršfelds, Stīgu kvartets – Anita Balčuna, Biruta Vaivode, Inga Ozoliņa, Laima Kunkule, dziedātāji Anta Jankovska un Guntars Ruņģis, Stīgu trio – Inguna Birzniece, Maija Ozola, Dace Zariņa un Ritmas Pētersones-Cepītes klavieru klases audzēkņi.
Klausītājus priecēs daudzveidīga programma, koncertā skanēs mūzika no baroka līdz pat mūsdienām.
Jautrītes Putniņas mīlestība uz mūziku sākās jau no pirmajiem viņas dzīves gadiem. Pirmais ceļrādis mūzikas pasaulē bija tētis – smalkmehāniķis un sirsnīgs mūzikas cienītājs. Viņa pati baudījusi teicamu skolu vispirms pie Alvīnes Liepiņas-Sinepas Valmieras Mūzikas skolā, tad Latvijas Valsts konservatorijā pie profesora Arvīda Dauguļa. Pēc studijām Jautrīte Putniņa kļuva par skolotāju Jāzepa Mediņa Mūzikas vidusskolā un docētāju konservatorijā. 1968.gada pavasarī Jautrīti Putniņu skaudīgu kolēģu apmelojumu dēļ atbrīvoja no darba konservatorijā un, pēc pianistes pašas teiktā, aizliedza koncertēt 100 kilometru rādiusā ap galvaspilsētu. Šeit viena no Jautrītes Putniņas atziņām: Ir tikai viena lieta, ko cilvēki otram nepiedod: tas ir talants. Piedod melus, nodevību, visādas cūcības, bet talantu gan nekad. Pēc tam Jautrīte Putniņa strādāja Liepājas Mūzikas vidusskolā, bet no 1969.gada rudens par mūziķes darba vietu kļuva Rīgas Pedagoģiskā skola, kurā viņa strādāja līdz pat savai aiziešanai pensijā. Tajos gados nebūtībā zuda gandrīz visi radio ieskaņojumi ar viņas līdzdalību. Jautrīte Putniņa auda, gleznoja, taisīja mozaīkas, zīmēja uz koka, spēlēja klavieres…
Uz skatuves un Latvijas Radio ierakstu studijā Jautrīte Putniņa atgriezās astoņdesmito gadu beigās. Viņa atsāka aktīvi uzstāties, sniedza koncertus dažādos Latvijas novados. Jautrītes Putniņas solo programmas un koncertprogrammas kopā ar mūziķiem – domubiedriem izskanēja arī Senās (tagad Ziemas) Mūzikas festivālos, Dārza koncertos un Latviešu Mūzikas dienās Valmierā.
Daudzus gadus Jautrīte Putniņa kopā ar aktieriem Robertu Zēbergu un Ritu Meirāni, dziedātāju Alīdu Zvaguli, pianisti Helēnu Laukmani, kontrabasistu un komponistu Kristapu Pētersonu, Ritmas Pētersones klavieru klases audzēkņiem, kā arī citiem mūziķiem veidoja muzikālus uzvedumus. Šie uzvedumi vienmēr bija ļoti krāšņi un ieguva lielu publikas atzinību. 2011.gada 8.martā Latvijas Nacionālajā operā, saņemot Lielo Mūzikas balvu par mūža ieguldījumu, aktieris Kaspars Znotiņš, lasot Oresta Silabrieža sacerētās rindas, veltīja Jautrītei Putniņai šādus vārdus: Jautrītes Putniņas klavieres ir kā stāstāmās stelles: Vīgnera sonātei vai nervozām Kuperēna ainiņām, Skalbes pasakām vai Haijāma pantiem, Johanam Sebastianam – tuvam kā viesistabā tēju dzerot, Melngailim – nešpetnam kā pati pianiste, Volfgangam Dārziņam – vienkāršam kā linu audums.
Jautrītes Putniņas piemiņai veltītajā koncertā piedalīsies mūziķi, kuri arī agrāk priecējuši valmieriešus un muzicējuši mūzikas festivālos, Dārza koncertos, Latviešu Mūzikas dienās, snieguši koncertus Jāzepa Vītola kamermūzikas zālē, kuru izaugsmei pēc koncertiem vienmēr neatsverams ir bijis Jautrītes Putniņas vērtējums par viņu sniegumu. Jautrīte Putniņa teikusi šādus vārdus: Mūzikai ir milzīgs spēks. Mūzika nāk no saules, saule nāk no kosmosa, kosmoss nāk no Higsa bozona. Un, ja Higsa bozona nav, tad uzreiz viss pazūd, nav loģikas un to nevar saprast. Tāpēc arī mūziku nevar ne ar prātu, ne ar jūsmošanu… Aicinu klausītājus nākt uz koncertu, lai godinātu Jautrītes Putniņas piemiņu, ieklausītos mūzikā un piedzīvotu izcilu mūziķu sniegumu. Uz tikšanos!