Lasīšanas laiks: 2 min
Valmieras muzeja Izstāžu nams būs viena no retajām vietām Latvijā, kur varēs aplūkot Latvijas mākslinieces Tatjanas Paļčukas–Rikānes (T.Palchuk) trīs gadu laikā tapušo gleznu ciklu “Himna Radīšanai”. Izstādes atklāšana, piedaloties māksliniecei, būs 7.aprīlī plkst.18.00.
T.Paļčuka–Rikāne iemūžinājusi mūzikas radīšanas mirkļus, par modeļiem izvēloties mūsdienu jauniešus. ”Laiki un vide mainās, bet cilvēki nē,” saka māksliniece. Jāpiemin, ka rudenī izstāde ceļos uz Antverpeni, bet nākamgad – uz Vatikānu.
Par cikla rašanos stāsta mākslinieces dzīvesbiedrs un menedžeris Pēteris Rikāns: “Ideja un darba process sākās Itālijā, Asīzē, viesojoties tur Lieldienu laikā pirms trim gadiem. Asīze bija cilvēku pilna, jo notika J.Pāvila pieminēšanas pasākumi un viņa virzīšana svēto kārtā. Redzējām daudz modernu, pozitīvu un skaistu jauniešu, un bija sajūta, ka garīgums ir ne tikai vecu, nopietnu mūku un mūķeņu “īpašums”, bet tas piemīt arī jauniem un mūsdienīgiem cilvēkiem. Gleznu ciklā atainoti spēlējoši un dziedoši mūsdienīgi jaunieši, varbūt eņģeļi, kuri ir mūsu vidū. Mēs tikai tos neredzam vai savā ikdienas skrējienā neatpazīstam. Gleznās nav runa par kristietību vai citu reliģiju. Pieņemam, ka visu ir veidojis Radītājs, katrai tautai saukts savā vārdā, un skan šī himna jauniešu izpildījumā. Viņu vidū redzam gleznotāju Rafaēlu kā Sv. Lūkasu, gleznotāju aizstāvi un, iespējams, pirmo, kurš darinājis Sv. Marijas portretu. Tur var atpazīt Dīreru muzicējam ansamblī, jaunavu Mariju ar liliju, sagaidām balodi ar vēsti. Varbūt tās ir tikai ilūzijas un fantāzija, kas mēģina mūs savienot ar kaut ko lielu, neaptveramu… Stils, izpildījums – atsauces uz senām freskām, agrās renesanses lielajiem meistariem, bet reāli-sirreāls, vairāk mūsdienīgs nekā vēsturiski smags un nopietns.”
T.Paļčukas–Rikānes darbi ir smalki un noskaņām bagāti, neuzbāzīgi, bet iespaidīgi. Gleznas ir dziļas, smalkas un dvēseliskas, tāpat kā to autore.
Māksliniece iedvesmu rod braucienos uz Eiropas kultūras centriem, baudot pasaules mantojumu slavenās galerijās un muzejos. Viens no mīļākajiem mākslas muzejiem gleznotājai ir “Gemalde Gallerie” Berlīnē, ko viņa apmeklē katru gadu. Tatjanas moto – nekas jauns nav izdomāts, un viss jau ir bijis, cilvēks ir tikai maza daļiņa no makro kosmosa, kas harmoniski elpo mums apkārt ar mikrokosmosu sevī, kas, iespējams, ir tikpat bezgalīgs. Māksliniecei nav svarīgas modes tendences un mēģinājumi būt “skaļam”, lai pievērstu sev uzmanību. Darbi raksturojami kā pozitīvi, humāni, harmonijā ar vienotu pasauli. Tie tapuši gleznieciskā tehnikā un tikai māksliniecei raksturīgā manierē, moderno sajaucot ar seno. T.Paļčukas–Rikānes darbu kolekcijas atrodamas daudzās pasaules valstīs.
Izstāde skatāma līdz 6.maijam.