Lasīšanas laiks: 3 min
Ceturtdien, 11.septembrī kafejnīcā “Jauna Saule” ar koncertu un jaunās grāmatas “Debesis karstas” prezentāciju uzstāsies dziedātājs, dzejnieks un mākslinieks Igo un komponists Jānis Strazds, pavadot Igo vokālu ar taustiņinstrumentu. Portāls “Valmieras Ziņas” aicināja Igo uz sarunu, kurā viņš pastāstīja par jaunās grāmatas tapšanu, sadarbību ar Jāni Strazdu un gaidāmo koncertu.
“Debesis karstas” ir Jūsu trešā grāmata. Kāds ir šīs grāmatas stāsts?
Šī grāmata ir viena cilvēka pasaules redzējums par dažādām dzīves situācijām un uz visu to, ko mēs, cilvēki, redzam, bet izjūtam katrs citādi. Kādam par to gribas rakstīt, kādam paklusēt, kādam gribas nodziedāt dziesmu. Man par to ir radusies dzejoļu un eseju virkne, un šis ir tas brīdis, kad par manu pasaules redzējumu var uzzināt arī citi.
Salīdzinot šo grāmatu ar iepriekšējām – kas tajās kopīgs, kas atšķirīgs?
Iepriekšējā grāmatā “Viss palēnām notiek” pārsvarā bija stāsti un tikai grāmatas pašā beigu daļā bija daži dzejoļi. Jaunajā grāmatā jau ir mūzikai pieskaņoti vārdi – tā sākotnēji ir dzeja, bet, sadarbojoties ar komponistu, tā nedaudz zaudē savu dzejiskumu, jo vienmēr ir jāpakārtojas ritmam un melodijai. Ir arī daži dzejoļi, kas ir palikuši neskarti un “tīri” kā radīti no sākuma.
Grāmatā ir arī redzami mani zīmējumi, grafikas tehnikā radītie darbi, kuri tapuši trīs gadu periodā.
Kā top Jūsu zīmējumi? Zīmējat pirmās asociācijas vai ilgi plānojat, ko un kā zīmēsiet?
Katru reizi ir ļoti dažādi. Dažkārt ir jānoliek malā kāds iesākts darbs, lai ātri piefiksētu nākamā darba ideju un tad, pēc kāda brīža, atgrieztos pie iepriekšējā darba.
Reizēm viens darbs tiek veikts ne tikai stundām, bet dienām un pat nedēļām ilgi.
Tu jūti, ka tajā ir jāiegulda lielāka precizitāte un izteiksmība, dažreiz izdodas ievilkt tik nepareizu ēnu vai akcentu, ka viss darbs ir pagalam.
Darbus veidoju mājās un tad dodos uz darbnīcu, kur šo darbu apstrādā prese. Tikai tad Tu ieraugi, par ko Tu esi domājis, ko esi mēģinājis izlolot.
Tad zīmējums izskatās pavisam citādi?
Jā, ka katrs nospiedums veidojas citādi, līdz ar to identisku darbu nav.
Kur smeļaties iedvesmu saviem darbiem?
Tepat apkārt jau viss ir. Tas viss, kas notiek apkārt, ietekmē cilvēku un viņa domāšanu, kādā brīdī es to izpaužu ar dzeju vai dziesmu, vai zīmējumu.
Kā vērtējat sadarbību ar Jāni Strazdu?
Jānis ir ļoti smalks cilvēks, viņš darbojas ar lielu uzmanību pret vārdu. Es neteikšu, ka tas ir milzīgs retums, tomēr tā ir viena no izcilākajām Jāņa kā komponista īpašībām – viņš saprot, par ko ir runa.
Jānim ir izdevies ļoti precīzi mūzikā attēlot sajūtas, kuras es pirms tam esmu ietērpis vārdos.
Tad, kad mēs kopīgi veidojam mūsu darbus, tad tās dažkārt ir daudzas garas stundas, kuru laikā mēs ne tikai spēlējam, bet arī daudz diskutējam, klausāmies citu mākslinieku skaņdarbus, kas mums liekas interesanta un no kuras var smelties idejas.
Kādas emocijas vēlaties sniegt koncerta apmeklētājiem?
Katrā koncertā tas ir ļoti atšķirīgi un īpaši.
Daudzi apmeklētāji jau paši zina, ko vēlas sagaidīt, un no viņiem lielā mērā ir atkarīgs, vai tā notiks.
Laiks, kuru mēs visi pārdzīvojam, ir ļoti sarežģīts. Es domāju, ka mēs visi kaut kādā vietā nokļūstam no “ielas” – no sajūtām pēc kārtējās ziņu pārraides vai uzzinājuši par kāda veiksmēm vai neveiksmēm. Tad būs šis kopā būšanas brīdis, kura noskaņu veido konkrēts mākslinieks, viņa piedāvātais modelis tam, kā mēs varētu dzīvot.
Apmeklētājiem vienkārši vajadzētu kādas 15 minūtes pirms koncerta saprast, kur viņi iet, ko viņi tur gribētu sagaidīt, ko viņi ir iepriekš dzirdējuši no Jāņa Strazda, no Igo.
Pēc koncerta būšu gatavs aprunāties ar katru, kurš to vēlēsies, sniegt autogrāfus, būs nopērkama arī grāmata.
75ITW4I2 http://www.yandex.ru