Lasīšanas laiks: 2 min
Lai dārzs ziedētu krāšņi un raža būtu bagātīga, ar laistīšanu un ravēšanu vien neiztikt, augsne ir arī jābaro ar vitamīniem – jāmēslo. Biohumusu var izmantot augiem visu gadu – gan tiem, kas aug dārzā un siltumnīcā, gan tiem, ko audzējam uz palodzes, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Ginta Mata, SIA “Ecoshic” īpašniece.
Biohumuss ir ekoloģiski tīrs augsnes bagātinātājs, kas satur zemei nepieciešamos vitamīnus. Tam ir vairākas priekšrocības:
- biohumuss līdz pat astoņām reizēm pārspēj kūtsmēslus un kompostu,
- nodrošina sakņu imunitāti, augs spēj labāk cīnīties pret dažādām saslimšanām,
- par 20-30% paaugstina ražību,
- ražu iespējams novākt 2-3 nedēļas ātrāk,
- nepārnēsā augu slimības
- uztur normālu augsnes mitrumu un blīvumu,
- neitralizē augsnes pH līmeni.
Ginta Mata norāda, ka biohumusu var izmantot visu gadu. Martā un aprīlī to izmanto barojoša maisījuma pagatavošanai. Pievieno, kad izstāda diedzētās augu sēklas vai veic stādu piķēšanu. Maijā biohumusu lieto stādīšanas vai sēšanas laikā. Jūnijā un jūlijā ar biohumusu piebaro augu tā veģetācijas laikā. Augustā to var lietot jauno zemeņu stādīšanai, savukārt septembrī – augļu koku, košumkrūmu, sīpolpuķu stādīšanā un piebarošanā, lai sagatavotu ziemai. Biohumusu var izmantot pēc ražas novākšanas – ar to apstrādā zemi un atstāj līdz pavasarim. Oktobrī biohumuss noder ziemas ķiplokiem, savukārt ziemas mēnešos to uzlējuma veidā var lietot istabas augiem, dekoratīvajiem stādiem.
Jāņem vērā, ka biohumusam vienmēr nepieciešams ūdens, pirms tā lietošanas zeme vienmēr jāsamitrina, citādi tas var apdedzināt augu. Tāpat jāņem vērā, ka biohumuss neitralizē skābu augsnes vidi, tāpēc tiem augiem, kuriem nepieciešama skāba vide, biohumusu lietot nedrīkst.
Jāatceras, ka biohumuss palīdz augt visiem augiem. Tas nozīmē, ka arī nezāles dārzā labi augs. Biohumuss ir arī palīgs skaistam dārzam – ar tā palīdzību var tikt vaļā no sūnām, kā arī uzkaisīt vietās, kur slikti aug zālājs.