Lasīšanas laiks: 3 min
Bagātīgs vitamīnu avots ir diedzētas sēklas un zaļumi, kurus viegli izaudzēt uz virtuves palodzes. Diedzētie un audzētie zaļumi būs ne vien veselīgi, garšīgi, bet arī vizuāli skaisti un pamodinās virtuvē pavasari. Ar saviem padomiem informatīvajā pasākumā “Diedzēsim un audzēsim” dalījās Latvijas Sarkanā krusta Valmieras nodaļas vadītāja Solveiga Boicova.
Sēklu diedzēšanai visvairāk nepieciešams ūdens, savukārt dīgstu audzēšanai vajadzīga zeme seklā traukā. Sēklu diedzēšana un audzēšana sniedz iespēju baudīt vitamīniem bagātu maltīti visa gada garumā.
Diedzēt un audzēt var jebkuras sēklas un graudus, veikalos atradīsiet visdažādākos diedzējamos gardumus – baziliku, kreses, lēcas, redīsus, lucernu un citus zaļumus, pelēkos zirņus, kviešus, rukolu.
Diedzēšana
Visvienkāršākais veids, kā diedzēt sēklas, ieberot tās mazā stikla burciņā, aptuveni vienu tējkaroti. Vispirms sēklas ir rūpīgi jānoskalo no liekajiem netīrumiem un nederīgajā, nedzīvajām sēklām – tās, iemērcot ūdenī, uzpeldēs virspusē. Pēc tam sēklas jāliek mērcēties – graudi jāmērcē 1-2 diennaktis, mazākas sēklas 5 stundas, bet vidējas sēklas 8-12 stundas, savukārt zirņus mērcē 36 stundas.
Kad sēklas izmērcētas, burkai vāciņa vietā apliek mitru marli un nostiprina to ar gumiju. Ļoti svarīgi, lai dīgstošajām sēklām būtu pietiekams daudzums gaisa un mitruma. Lai izvairītos no pelējuma, burciņu ieteicams novietot uz sāniem, tad to būs vieglāk grozīt, lai visām sēklām tiek vienāds daudzums mitruma un gaisa. Burciņa, nenoņemot marli, regulāri jāskalo – vismaz divreiz dienā. Pirmie asni var parādīties jau pēc trim dienām, vēlākais – pēc septiņām.
Kad graudi vai sēklas izdīguši ar aptuveni divu milimetru asniem, tos var sākt nobaudīt. Izdiedzētos gardumu vislabāk notiesāt jau pirmajās četrās dienās – var ēst tāpat, pievienot salātiem, vitamīnu kokteiļiem un smūtijiem, putrām, likt uz sviestmaizēm. Lai diedzēšanu apturētu, burciņu varat glabāt ledusskapī, bet turpināt skalošanu. Tad diedzējamos augus var uzglabāt un ēst vēl 10 dienas.
Sēklas un graudus var diedzēt arī šķīvī uz kura uzklāta mitra marle vai salvete, arī šajā gadījumā nedrīkst aizmirst par pietiekamu mitrumu un gaisu.
Kresēm, linsēklām un rukolai dīgstot asni būs glumi – no tā nevajag baidīties, tas ir veselīgi, norāda S.Boicova.
Audzēšana
Dīgstu audzēšanai nepieciešams sekls trauks ar zemi. Var izlīdzēties arī ar paplāti, uzberot uz tās zemi un iesēt sēklas.
Ēšanai gatavie dīgsti izaug aptuveni 14 dienās. Augsne nedrīkst būt mēslota ar ķimikālijām. Izvēlētajam traukam jābūt ar caurumiņiem apakšā. Traukā ieber zemi, nolīdzina to, un lielā daudzumā pārber pāri sēklas. Ja audzēsiet zirņus, tiem vajadzēs pāri vēl vienu zemes kārtu, bet tikai tik daudz, lai tie ir nosegti. Sēklām uzlej mazliet ūdeni. Pa virsu liek slapju auduma gabalu, var izmantot arī pārtikas plēvi vai slapju avīzi, kurā izdurti caurumiņi. Šādi tur 1-2 dienas, līdz sēklas izdīgušas.
Trauks jātur gaišā vietā, vēlams, uz palodzes, saulainā vietā. Dīgstus var sākt ēst, kad tie izauguši 5-7 centimetrus gari. Tos var ēst tāpat, pievienot salātiem un citiem ēdieniem, līdzīgi kā diedzētos zaļumus.