Lasīšanas laiks: 3 min
No 26.augusta līdz 28.augustam Priekuļos notika “Via Hanseatica” tematiskais seminārs, kurā galvenokārt tika iezīmēta projekta attīstības gaita nākotnē, portālu “Valmieras Ziņas” informēja “ViA Hansetica” sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Āboliņa.
Pēc viņas teiktā, projekts “Via Hanseatica” strauji tuvojas noslēgumam, tāpēc šobrīd daudz laika tiek veltīts diskusijām par iespējām projekta īstenošanu turpināt pašu spēkiem. Tiek pārrunāti vairāki nākotnes scenāriji – kurš varētu uzņemties atbildību par projekta turpmāku koordinēšanu, kā arī tiek meklēts veiksmīgākais finansēšanas modelis. Zināms, ka gan Latvijā un Igaunijā, gan arī Krievijā projektā iesaistītie partneri un uzņēmēji pozitīvi atsaukušies par līdz šim paveikto un ir gatavi līdzdarboties, lai tūrisma maršruts “Via Hanseatica” turpinātu attīstīties arī bez Eiropas Savienības struktūrfondu atbalsta.
Šobrīd projektā piesaistīti eksperti no Vidzemes Augstskolas “Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta“ (HESPI), kuri organizē fokusgrupu diskusijas, lai izzinātu projektā iesaistīto pušu viedokli par projekta laikā attīstīto tūrisma mašrutu “Via Hanseatica”, kā arī apkopotu redzējumu par attīstības iespējām nākotnē. Diskusijās atklājies, ka īpaši augstu “Via Hanseatica” tīklojuma dalībnieki, tostarp uzņēmēji, gidi, pašvaldību pārstāvji un tūrisma speciālisti novērtē projekta laikā organizētās apmācības un seminārus, ir izpratuši sadarbības priekšrocības un ir gatavi arī turpmāk kopīgi attīstīt “Via Hanseatica” maršrutu.
“Via Hanseatica” tematiskā semināra dalībnieki Priekuļos kopīgi atskatījās uz projekta sasniegumiem, aktīvi strādājot pie dažādu produktu attīstīšanas. Izmantojot populāro “world cafe” metodi, ikviens sniedza savu ieguldījumu, paužot idejas par turpmākajām mārketinga aktivitātēm un iespējamo attīstības virzienu nākotnē. Semināra dalībniekiem prātā nāca gan pārdrošas un inovatīvas idejas, gan arī tādas, kuru īstenošanai mazāk vajadzīgs materiālais ieguldījums, bet vairāk tieši cilvēku entuziasms un brīva griba uzturēt to, kas līdz šim grūtā darbā radīts.
Semināra laikā tika definētas “Via Hanseatica” vērtības, meklēti potenciālie mērķtirgi, dalībnieki kopīgi vienojās par to, ko iegūst “Via Hanseatica” uzņēmumi un tūrisma objekti, atrodoties šajā tīklojumā un kāds ieguvums ir teritorijai kopumā. Tādējādi klātesošie arī paši sev definēja, kāds ir ieguvums būt daļai no “Via Hanseatica” un kādas priekšrocības tas sniedz.
Plānots, ka jau septembrī eksperti būs apkopojuši gan fokusgrupu diskusiju un aptauju rezultātus, gan apzinājuši situāciju Igaunijā un Krievijā par potenciālajiem sadarbības modeļiem pēc 2014.gada un būs gatavi sniegt priekšlikumus, kā “Via Hanseatica”, pārtopot no Eiropas Savienības projekta par tūrisma maršrutu, veiksmīgi turpinās pastāvēt un attīstīties pašu spēkiem.
“Via Hanseatica” irtūrisma maršruts, kurš savieno Sanktpēterburgu, Narvu/Ivangorodu, Tartu, Valgu/Valku, Valmieru un Siguldu programmas teritorijā un tā potenciāls ir balstīts uz šo pilsētu dažādību. Projekts tiek īstenots no 2012.gada janvāra līdz 2014.gada decembrim un kopskaitā tajā darbojas 18 partneri un vairāk nekā 20 asociēti partneri, tostarp pašvaldības, dažādas nevalstiskās un tūrisma organizācijas no Latvijas, Igaunijas un Krievijas. Kopējais projekta budžets ir 1 803 966 eiro, no kuriem 90% jeb 1 623 569,66 eiro līdzfinansē Igaunijas-Latvijas-Krievijas Pārrobežu sadarbības programma.