Lasīšanas laiks: 5 min
Lai gan ir ziema, biežie atkušņi mums arvien atgādina par nesakoptajām vietām pilsētā, ko uz brīdi bija apklājusi baltā sniega sega. Daudziem savas mājas un pagalma sakopšana šķiet pašsaprotama, taču allaž ir kāds, kuram nav iespēju vai vēlmes uzturēt savu īpašumu kārtībā. Savā viensētā var atļauties audzēt nātres kaut vai līdz mājas jumtam, taču pilsētā ikviens īpašums veido vides koptēlu, tādēļ ir jārēķinās ar sabiedrības interesēm.
Kārtību, kādā ir jāveic teritorijas uzkopšana un būvju uzturēšana Valmieras pilsētā, nosaka Valmieras pilsētas pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 195 “Valmieras pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas noteikumi”.
Rūpējoties par pašvaldības īpašumā vai valdījumā esošu teritoriju uzturēšanu un sakopšanu, Valmieras pilsētas pašvaldības Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes atbildīgie speciālisti periodiski veic Valmieras pilsētas teritorijas apsekojumus. Degradētas būves Valmieras pilsētā apseko Valmieras pilsētas pašvaldības Vidi degradējošu ēku (būvju) un nekoptu teritoriju apzināšanas komisija. Pilsētā ir apzinātas gan teritorijas un īpašumi, kam nepieciešama labiekārtošana vai sakopšana, gan ēkas un būves, ko nepieciešams nojaukt vai pārbūvēt, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Bieziņa
Pašvaldības pārstāve piebilda, ka katru gadu Valmieras pilsētas pašvaldības budžetā ir paredzēti līdzekļi pilsētas uzturēšanai, sakārtošanai un labiekārtošanai. Valmieras pilsētas teritoriju katru gadu palīdz sakārtot un uzturēt algoti pagaidu sabiedrisko darbu veicēji, kā arī vasaras periodā skolēnu nodarbinātības programmā iesaistītie jaunieši. Katru gadu aprīlī pilsētā tiek rīkotas sakopšanas talkas. Pilsētas teritorijā autobusu pieturās un iedzīvotāju iecienītajās atpūtas vietās ir izvietotas atkritumu urnas, kur salikt pastaigas laikā radušos atkritumus. 2016.gadā tika uzstādītas arī 15 speciālas urnas suņu ekskrementu savākšanai.
Valmieras pilsētas pašvaldības nekustamā īpašuma speciālists Dzintars Francis informēja:
“Esam pateicīgi, ja iedzīvotāji ziņo par nesakoptām teritorijām. Tomēr, lai cīņa ar atkritumu izmešanu tam neparedzētās vietās neizvērstos par cīņu ar “vējdzirnavām”, atkārtoti aicinām cilvēkus atkritumus novietot tiem paredzētajās vietās.
Aicinām suņu īpašniekus pastaigu laikā savākt suņa ekskrementus, kā arī, ja tuvumā nav atkritumu urnu, tos nenomest zemē, bet paņemt sev līdzi un novietot tuvākajā urnā. Līdzīgi kā citus gadus, arī 2017.gada pavasarī pašvaldība plāno rīkot Lielgabarīta atkritumu nodošanas akciju, kad Valmieras pilsētā deklarētie iedzīvotāji bez maksas varēs nodot gan lielgabarīta, gan dažādus nestandarta atkritumus Valmieras pilsētas EKO laukumos Dzelzceļa ielā 5 un Beātes ielā 47. Rudenī, kā ierasts, notiks rudens lapu nodošanas akcija, kad bez maksas būs iespējams atbrīvoties arī no zaļajiem dārza atkritumiem, aizvedot tos uz EKO laukumiem. Pēc iepriekšēja elektroniska vai telefoniska pieteikuma SIA “ZAAO” ikdienā bez maksas no dzīvesvietas savāc nolietotu, bet neizjauktu sadzīves elektrotehniku. Tādēļ aicinu valmieriešus izmantot šīs legālās atkritumu nodošanas iespējas un nevest atkritumus uz mežu.”
Nesakoptus privātos īpašumus kontrolē Valmieras pilsētas pašvaldības policija, īpašniekus informējot par Valmieras pilsētas pašvaldības saistošo noteikumu prasībām un lūdzot veikt nepieciešamo īpašumu sakopšanu. Gadījumos, ja pēc pārrunām īpašums netiek sakopts, tiek sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols. To izskata Valmieras pilsētas pašvaldības Administratīvā komisija. Ja iedzīvotājiem ir sūdzības par nesakoptiem privātiem īpašumiem, ir iespējams ziņot, rakstot e-pastu uz pasts@valmiera.lv, zvanot Valmieras pilsētas pašvaldības policijai pa tālruni 28681333 vai 64222951 vai izmantojot anonīmo automātisko atbildētāju (tālr. 64210685).
Vidi degradējošu ēku (būvju) un nekoptu teritoriju apzināšanas komisija veic regulāru darbu, lai sekmētu teritoriju ar degradētām būvēm sakopšanu. Ir apzināti ne tikai jau esoši vidi degradējoši un bīstami objekti, bet arī tie, kas turpmākas bezdarbības rezultātā par šādiem var kļūt. Komisijas priekšsēdētāja Jolanta Brūniņa informēja:
“2016.gadā Valmierā vairāki desmiti īpašumu ir sakārtoti, pārdoti vai tajos ir uzsākta pārbūve. Pērn nojaukti arī deviņi pilsētvidi degradējoši objekti, tai skaitā vecā sūknētava un elektrības transformatora ēka īpašumā “Pie Gaujas”, kā arī ar šīfera jumtu klātais pagrabs pie Valmieras tirgus. Tā vietā ierīkotas papildu autostāvvietas tirgus apmeklētājiem. Par sakārtotu teritoriju kļuvis arī īpašums Rīgas ielā 67, kur ilgu laiku atradās nepabeigta jaunbūve. Valmieras pilsētas pašvaldība ir gandarīta par atbildīgiem īpašniekiem, kuri iegulda savu laiku, enerģiju un līdzekļus patīkamas pilsētvides veidošanā.”
Ik pa laikam pilsētā parādās pa kādam nesakārtotam īpašumam. Katru šķūnīti pilsētā apsekot nav iespējams. Kā skaidroja Jolanta Brūniņa, vidi degradējošu ēku (būvju) un nekoptu teritoriju apzināšanas komisija primāri apseko sabiedriski brīvi pieejamus un bīstamus objektus, kas var radīt apdraudējumu cilvēku veselībai un dzīvībai vai citu personu īpašumam. “Ēkas, kuru platība ir mazāka par 25 m2, ir uz īpašnieku sirdsapziņas, ja vien tas neapdraud un netraucē kaimiņus.”
Viena no teritorijām, kurai pašlaik komisijas pievērsusi īpašu uzmanību, atrodas pašā pilsētas centrā, lai gan no Rīgas ielas šo nesakopto vietu nevar ieraudzīt. Tas ir vairākiem saimniekiem piederošs īpašumu kopums starp Rīgas, Diakonāta un Kārļa Baumaņa ielu. Turklāt šajā teritorijā atrodas arī bezsaimnieka īpašums – garāžas.
“Jau ilgstoši esam konstatējuši vidi degradējošas pazīmes šajā teritorijā un veikuši pārrunas ar atsevišķiem īpašniekiem, taču teritoriju var sakārtot tikai, rīkojoties vienoti, tādēļ plānojam aicināt uz sarunu visus īpašniekus, lai rastu risinājumu,”
norādīja Jolanta Brūniņa.
Vidi degradējošu ēku un būvju nojaukšana ir kļuvusi aktīvāka pēdējo trīs gadu laikā, kopš par šādiem īpašumiem ir palielināts nekustamā īpašuma nodoklis. Tas šobrīd ir 3% no īpašuma kadastrālās vērtības. Nodokli piemēro ēkām, kuru platība ir vismaz 25 m2.
Jolanta Brūniņa aicina iedzīvotājus arī turpmāk būt aktīviem un ziņot par vidi degradējošām ēkām pilsētā, lai pašvaldība varētu vērsties pie to saimniekiem un mudināt viņus sakārtot savus īpašumus.