Lasīšanas laiks: 2 min
Piektdien, 20.janvārī, Valmierā, pie Barikāžu piemiņas akmens, pulcējās Valmieras Valsts ģimnāzijas (VVVĢ) skolēni un skolotāji, lai pieminētu 1991.gada janvāra barikādes.
Pie Barikāžu akmens tika nolikti ziedi un svecītes. Klātesošos uzrunāja Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, VVĢ vēstures skolotāja Ineta Amoliņa un Zemessardzes 22.kājnieku bataljona komandieris Gvido Brenneris.
“Vienotība ir atslēgas vārds visiem barikāžu notikumiem,” uzrunājot klātesošos, sacīja I.Amoliņa. Viņa pastāstīja, ka tieši pirms 15 gadiem Aleksandrs Melngāršs Valmierā atklāja Barikāžu piemiņas akmeni, lai valmieriešiem būtu īpaša vieta, kur godināt šos notikumus. Šāda piemiņas vieta, pēc I.Amoliņas teiktā, ārpus Rīgas Latvijā ir vienīgā.
“1991.gads mans bija īpašs, biju vēl pusaudzis un nesapratu, kas Rīgā notika – uz kurieni tēvs aizbrauca un kāpēc mamma bija satraukusies. Vienīgais saziņas līdzeklis tajā laikā bija parastais telefons un radio. Manuprāt, notika brīnums, jo ziņa ar aicinājumu doties uz barikādēm aplidoja visu Latviju, un cilvēki bija gatavi doties uz Rīgu, aizstāvēt savu valsti bez ieročiem,” pastāstīja J.Baiks.
1991.gadā no 13. līdz 27.janvārim Rīgā notika atjaunotās neatkarīgās Latvijas aizsardzības pasākumi, kas tiek apzīmēti kā “Barikāžu laiks”. Pēc Padomju Savienības karaspēka uzbrukuma Viļņas televīzijas torņa aizstāvjiem Rīgā nozīmīgu ēku aizsardzībai tika organizēta smagsvara tehnika no lauku saimniecībām un mazpilsētām. Galvenie aizsargājamie objekti bija Radio nams Doma laukumā, Latvijas Republikas (LR) Augstākās padomes un LR Ministru padomes ēkas, Radio un televīzijas centrs Zaķusalā, Telefona un telegrāfa centrāle. Rīgas vecpilsētā būvēja aizsardzības sienas no betona bluķiem un baļķiem. Cilvēki gatavojās Padomju Savienības iespējamam uzbrukumam. Daudzi no barikāžu laika dalībniekiem par piedalīšanos Latvijas neatkarības aizstāvēšanā tika apbalvoti ar 1991.gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.