Lasīšanas laiks: 2 min
Lielbritānija, izstājoties no Eiropas Savienības, atstās arī vienoto tirgu, lai tādējādi atgūtu kontroli pār ES pilsoņu ieceļošanu, kā arī vēlas panākt jaunu vienošanos muitas savienības jomā, otrdien, 17.janvārī, paziņoja premjerministre Terēza Meja.
Kas notiks ar tiem uzņēmumiem, kas eksportē savu produkciju uz Lielbritāniju? Vidzemes uzņēmējus aptaujājusi “Latvijas radio” korespondente Gunta Matisone.
SIA “VALPRO” Lielbritānija ir otrais lielākais eksporta tirgus. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aivars Flemings gaidāmās pārmaiņa vērtē piesardzīgi. Turpmākās eksporta iespējas noteiks britu mārciņas un eiro vērtības kursa attiecība. Pagaidām esot grūti prognozēt, vai būs izdevīgāk eksportēt uz Lielbritāniju, vai no turienes importēt. Tāpat svarīgi būšot arī tas, kāda vienošanās tiks panākta muitas jomā un ieceļošanas kārtībā. “Mēs turpinām strādāt. 20 procenti no mūsu apgrozījuma ir saistīts ar Angliju. Tad jau redzēsim,” “Latvijas radio” teica Aivars Flemings.
No lielajiem Vidzemes uzņēmumiem eksporta tirgus Lielbritānijā ir AS “Valmieras stikla šķiedra”, taču ir vairāki ražotāji, kuri produkcija ceļo uz tā sauktajiem etniskajiem veikaliem, kuru pircēji pamatā ir viesstrādnieki no Baltijas valstīm. Piemēram, AS “Smiltenes piens” uz Lielbritāniju eksportē sieru, krējumu, biezpienu un biezpiena tortes. Uzņēmuma pārdošanas vadītājs Egils Mūrnieks atzīst, ka uztraukumam vēl nav pamata. “Vienīgais, ko viņi var izdarīt ir ieslēgt tirgus aizsardzības mehānismu, kas aizsargās vietējos ražotājus. Taču es par to stipri šaubos, jo pēdējo 14 gadus pārtikas imports Lielbritānijā ir visu laiku pieaudzis.”
Uz Lielbritāniju ceļo arī “Milda KM” produkcija. Uzņēmumā informēja, ka no visa sortimenta tiek eksportēts neliels daudzums. Lielākā daļa pircēju esot mūsu tautieši. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Vilnis Vorobjovs norādījis, ka uzņēmējiem būs jābūt elastīgiem, lai pielāgotos jaunajai situācijai. Biznesa partneri Lielbritānijā esot satraukušies par valūtas vērtības devalvāciju, kas būtiski ietekmē iespēju piedāvāt produkciju par konkurētspējīgu cenu. Taču tas būšot jauns izaicinājums, kā organizēt izejvielu iepirkumu un veidot cenu politiku. Uzņēmējs atklāja, ka tiek pētītas eksporta iespējas arī uz kaimiņos esošo Īriju, kur dzīvo daudzi mūsu tautieši.
Vidzemes Augstskolas lektors Jānis Kapustāns “Latvijas radio” norādīja, ka paredzama kaulēšanās starp Eiropas Savienību un Lielbritāniju par turpmākajām tirdzniecības attiecībām. Viņaprāt, ES nepiekritīs Lielbritānijas ierosinājumam noteikt beztarifu tirdzniecības režīmu. Kompromisa variants varētu būt samazināti tarifi, salīdzinot arī citām valstīm, kas būs neizdevīgāk Latvijas uzņēmējiem, salīdzinot ar pašreizējiem noteikumiem. J.Kapustāns piebilda, ka divus gadus turpināsies izstāšanās sarunas, bet, iespējams, pārējas periods varētu būt vēl ilgāks.
Vidzemes zinas 20.01.2017 from VidzemesTV on Vimeo.